Obnova trávníku
Zima dává trávníku pořádně zabrat, a tak je na jaře potřeba zelený porost „uzdravit“, aby dále sloužil mimo jiné i jako okrasa naší zahrady.
I když bychom měli o trávník pečovat pravidelně celý rok, největší pozornost a péči mu musíme dopřát na jaře. Leckdy nastane i nepříjemná situace, kdy je poničená více než půlka pažitu a v takovou chvíli bychom měli přemýšlet o obnově celé plochy.
Lze tedy založit úplně nový trávník nebo postupovat méně drastickou metodou, tedy bez rytí. Vhodné je použít speciální travní směs pro obnovu. Zázraky se sice nebudou dít na počkání, ale během zhruba čtyř týdnů můžeme očekávat obnovený a zregenerovaný porost. Jediné, na co je potřeba dávat pozor, je správný rovnoměrný výsev a dobře připravený pozemek.
Správný postup
Obnovu trávníku provádíme od dubna do konce října a vždy musíme myslet na to, že výsev potřebuje kvalitní závlahu. Budeme-li osivo vysévat v horkých letních měsících, připravme se na to, že spotřeba vody bude vysoká, proto je jaro a podzim na tuto práci vhodnější.
Trávník před obnovou posekáme na výšku asi 20–40 mm. Ještě před tím je dobré celou zahradu projít a odstranit kameny a organické zbytky. Potom lze celou plochu „projet“ vertikutátorem, ale jen do hloubky 2–4 mm. Přitom můžeme těžší půdy vylehčit křemičitým pískem a naopak ty lehké obohatit rašelinou.
Jak na osivo
Vysévat bychom měli v dávce 20 až 30 g na 1 m2. Osivo hráběmi zapravíme do hloubky asi 2–3 mm. Poté je dobré použít hnojivo a následně už jen dbát na to, aby plocha, kterou jsme právě oseli, zůstala stále vlhká. Pro perfektní koberec intenzivně sekáme a pravidelně hnojíme, ale první seč by měla nastat až poté, co tráva naroste do 10cm výšky.
Text: Karolína Waberová
Foto: Shutterstock a archiv firem