Posaďte se ke stolu
K jídelnímu stolu usedáme nejen v době snídaně či oběda. S přáteli si u něj nad kávou povídáme, s dětmi hrajeme společenské hry, čteme noviny, pleteme. Důležité je, aby se nám dobře a pohodlně sedělo. Jaký sedací nábytek ke stolu zvolit?
Jídelní stůl můžeme doplnit židlemi, židlemi s područkami, polokřesílky, lavicemi rovnými i rohovými i štokrlátky. S nedostatkem sedacího nábytku nám občas mohou pomoci rozkládací židle nebo jednoduchá sedátka.
Design není vše
Stejně jako oblečení, ani sedací nábytek nemůžeme kupovat bez důkladného vyzkoušení. První, co nás v obchodě upoutá, je sice jeho vzhled, ale hned potom bychom si měli na židli nebo lavici sednout. Pro pohodlné a zdravé sezení je totiž důležitá správná ergonomie nábytku – výška židle, šířka sedáku a opěradla i jeho sklon. Co vyhovuje jednomu, nemusí být totiž přijatelné pro druhého.
Není židle jako židle
V obchodech najdeme nepřeberné množství židlí nejrůznějších tvarů, barev, materiálů, takže je z čeho vybírat. Celodřevěné, částečně čalouněné, s výpletem, kovové i z plastu. U někoho to vyhraje střízlivý a klasický vzhled, jiný dá přednost historizujícím tvarům. Zavrhnout nemusíme ani moderní kousky, například dnes populární skořepinové židle.
Má-li vám nábytek vydržet delší dobu, všímejte si jeho konstrukce. Zvlášť v případě, kdy židle občas slouží jako stupínek, musí být dostatečně pevná. Dalším hlediskem při výběru mohou být rozměry a hmotnost židle. Do malého prostoru potřebujeme subtilnější, do veliké světnice se hodí i rozměrnější. Při častějším přemísťování nábytku oceníme lehčí kousky a takové, které snadno vezmeme jednou rukou.
Pohodlí pro všechny generace
Pokud se rodina neshodne na stejné židli, nic se neděje. Dnes se u stolu často kombinují různé typy sedacího nábytku. Stejně jako mají malé děti svou vysokou židličku, ocení hlavně starší lidé širší židli s područkami, s jejichž oporou se jim lépe vstává. Taková židle je navíc pohodlná i pro delší posezení a může nahradit i křesílka.
Naopak subtilnější čalouněná křesílka s rovným a dostatečně vysokým sedákem a nižším opěradlem mohou mít místo i u jídelního stolu. Je to dobré řešení v případě, že se zdržujeme hlavně v obytné kuchyni nebo jídelně, kde jiný sedací nábytek není.
Víceúčelové lavice
V dřívějších světnicích nemohla u stolu chybět jedna nebo dvě lavice. Sloužily nejen k sezení, ale také se na nich spávalo. Oblíbené jsou i dnes – poskytují sedícím většinou víc prostoru než židle, ale v případě potřeby se na ně vmáčkne i víc strávníků. Rády si na nich hrají děti, dá se na ně leccos odložit. Některé mají pod sedákem úložný prostor. Do jídelního koutu v rohu místnosti se hodí lavice rohová.
Větší pohodlí, ale i zajímavý vzhled nabízí lavice s opěradlem, případně i s bočními područkami. Opěradlo bývá zajímavě ztvárněné, vyřezávané, soustružené, malované. Lavice bez opěradla má jiné výhody, může stát i v prostoru, působí velmi subtilně a nijak nepřekáží.
Pro příležitostné sezení
Pro případ, když se sejde víc lidí, se hodí mít v rezervě skládací židle, přistavit ke stolu se může i štokrlátko nebo jiné jednoduché sedátko. Na konec zmiňme i barové židle, které najdou místo u vyššího pultíku, který může například oddělovat kuchyňskou část od jídelní.
Text: Iva Tvrzová
Foto: Vladimír Hájek, Jaroslav Hejzlar, Pavel Veselý, Marie Votavová a archiv firem