Jak „obléknout“ vanu

Pokud vana záměrně neukazuje na odiv své elegantní nožky například v podobě lvích tlap, raději jí celé boky zahalíme obkladem. Pro jaký se rozhodnout?

Podle toho, jak je vana v koupelně umístěna, zda stojí v nice, v rohu, u jedné stěny nebo volně v prostoru, obložíme jednu, dvě, tři nebo všechny čtyři její strany.
Na obklad se hodí dřevo, keramické obkládačky, přírodní kámen, cihla, další možností je štukovaná zeď nebo hotové panely z akrylátu.

Hezká ukázka toho, jak si lze pohrát s barevností a velikostí
obkládaček (série Tendence). Vana, respektive její keramický
obklad, se stala dominantou koupelny (RAKO)

Panely z akrylátu nebo dřeva

Na zakrytí čelní i boční strany vany se dají využít bílé akrylátové panely vyráběné přímo na míru k jednotlivým vanám a to k vanám pravidelných i nepravidelných tvarů, oblým i rohovým.
Vana může mít „kabát“ i ze dřeva. Panely v potřebné velikosti si vyrobíme nebo necháme udělat u truhláře – mohou být sestaveny z různě širokých prkének kladených vodorovně, svisle i do vzorů, hladké i profilované. Využít se dají i části starého nábytku, například dveře skříní a podobně. Nebo jednotlivá prkna montujeme přímo na dřevěnou konstrukci postavenou kolem vany.
Panel by měl být osazen pod okraj vany, aby za něj nemohla zatékat voda. V opačném případě je třeba spáru dobře utěsnit silikonovým tmelem. Dřevo může zůstat v přírodní podobě nebo mu lazura či barva dodá žádaný odstín. Dřevo nezapomeneme ošetřit proti vlhkosti.

Cihelný obklad vany a stěny za ní
částečně dostal povrch z barevné
hliněné omítky

Výhody panelů

Hlavní výhoda panelů je v jejich snadné montáži, a hlavně případné demontáži, když bychom se potřebovali při závadě dostat k odtoku nebo rozvodu vody. Na snadnou demontáž nebo rozebíratelnost panelu bychom měli myslet už při jeho výrobě a osazování. Pokud je panel rozdělený do několika částí, stačí pak v případě potřeby demontovat jen jednu část.

Akrylátový panel lze koupit i pro
zaoblenou vanu

Klasikou jsou obkládačky – ale jaké?

Nejčastějším způsobem jak „obléknout“ vanu je obezdít ji a obložit keramickými obkládačkami. Díky jejich široké škále barev, dekorů a rozměrů můžou čelní nebo i boční strana vany sehrát významnou roli v celkovém vzhledu koupelny. Obložíme-li vanu stejnou keramikou jako stěny, případně i podlahu, koupací nádoba nenápadně splyne s pozadím. Chceme-li vanu trochu zvýraznit, stačí pro ni vybrat obklad v totožné barevnosti jako na stěnách, ale menších rozměrů. A má-li se vana stát výrazným prvkem koupelny, zvolíme barevnost, případně i rozměry odlišné od ostatní keramiky.

Dřevěné obložení vany ve světlé barevnosti ladí s vanou a jemně
kontrastuje s barevnou výmalbou a doplňky (Dulux)

Na obliny je mozaika

Drobná mozaika, případně úzké pásky jsou dobrou volbou při obkládání oblých a nepravidelných tvarů. Hodí se i na pokrytí menších odkladních ploch kolem vany. Zajímavého efektu docílíme kombinací mozaiky na oblé části vany a větších formátů obkládaček na rovné ploše.

Jednoduchými prkny jsou obloženy
nejen boky vany, ale i stěna kolem ní

Kámen, cihla, omítka

Keramické obkládačky nebo ploché obklady řezané z ušlechtilého kamene, například mramoru, nejsou jedinou možností, jak obložit obezděnou vanu. V koupelně s obnaženou kamennou zdí můžeme tento materiál zopakovat i na čelní straně vany.
Dalším vhodným materiálem jsou cihly. Obezdění lze také jen opatřit omítkou, nejlépe hliněnou, a pak natřít.

Elegantně vyřešený obklad vany: na rovné ploše velký formát
keramiky, na zaoblené ploše úzké pásky

Výhody a nevýhody zazděné vany

Výhodou je pevnost provedení, odolnost vůči vodě a materiál, který vydrží bez viditelných změn mnoho let. Nevýhodou je, dojde-li k poruše na vodovodním vedení někde pod vanou. Nezbytností proto jsou dostatečně velká montážní dvířka vsazená do obezdívky vany. Existují v různém materiálovém i barevném provedení, na některá lze nalepit obklad, takže nijak vzhled vany nenarušují.

Text: Iva Tvrzová
Foto: Richard Guryča, Jaroslav Hejzlar, Zdeněk Roller, Pavel Veselý, Petr Zhoř a archiv firem

Jak „obléknout“ vanu

Uložit

Jak „obléknout“ vanu