Šatní skříň v podkroví

Velká šatna nebo skříň na míru v chodbě podkroví má řadu výhod. Především nemusíte mít další velké skříně ve světnicích, kde volný prostor můžete využít podle svých představ jinak.

Do většiny podkroví těžko koupíme skříně tak, aby přesně pasovaly. Problémem bývá zkosení, které je tu běžné. Jediným řešením bývají skříně na míru. Výrobu takové skříně můžeme zadat truhláři nebo se do ní pustit sami.

Volba materiálu

Vhodným materiálem na výrobu skříní ze dřeva je spárovka nebo biodeska. To je třívrstvá lepená deska, která se nekroutí.
Na korpusy skříní je však možné použít i laminátové desky imitující dřevo.

Skříň jako skládačka

Skříň si připravíme jako skládačku z jednotlivých dílů. Snadno ji tak v demontovaném stavu dostaneme do podkroví. Vcelku bychom ji tam dopravovali při jejích rozměrech velmi obtížně. Skládání z dílů přímo na místě celou manipulaci podstatně zjednoduší. V demontovaném stavu také jednotlivé díly snadno povrchově upravíme.

Pomocí kovového nebo dřevěného úhelníku si změříme přesně zešikmení a úhel zkosení, stejně jako výšku od podlahy k začátku zkosení. Vše změříme po celé délce budoucí skříně asi v metrových vzdálenostech. Do atypických prostor je vhodné si pro větší přesnost vyrobit šablonu. Nejlépe z tvrdého papíru nebo sololitu v poměru 1:1. Úhel pomocí šablony přeneseme na desky, ze kterých budou vyrobeny boky skříně. Ruční kotoučovou pilou pak vyřízneme zkosení bočnice skříně. Řez provedeme podle narýsované čáry. Můžeme jej provést od ruky nebo podle vedení. Pomocí svěrek si přichytíme k materiálu pomocnou laťku, která poslouží jako pravítko, podle kterého můžeme přesně řezat.

Skládáme korpus

Postupně začneme skládat korpus skříně. Nejprve připevníme příčné luby k jednomu z boků. Položíme jej na zem na podložky z odřezků sololitu. Nyní můžeme položit druhý bok a pevně jej pomocí vrutů přichytit. Otvory pro ně si předvrtáme menším vrtákem. Skříň postačí spojit pouze vruty do dřeva velikosti 4 x 60 mm.

Skříň má ve zkosení kopírujícím zešikmení stěny dva příčné luby

Skříň má ve zkosení kopírujícím zešikmení stěny dva příčné luby. Ty celý korpus skříně svazují a zavětrují. Skříň proto nemusí být opatřena zadním dílem ze sololitu. Podmínkou však je, aby stěny (zdi chodby) měly otěruvzdornou povrchovou úpravu, aby se od nátěru nešpinilo oblečení.

Hotový korpus skříně postavíme na své místo. Teprve nyní zjistíme, jak jsme přesně měřili a jak bude skříň pasovat. V případě, že podlaha není rovná a skříň se od stěny odklání, podložíme celou její přední hranu proužkem sololitu nebo vhodně silnou latičkou nejlépe ze stejného materiálu.

Koš jako lavice

Podkrovní chodba je dlouhá a je osvětlena dvěma střešními okny. Abychom je nezakryli a zároveň využili i prostor pod nimi, vložíme mezi skříně úložnou lavici na špinavé prádlo, na kterou se můžeme i posadit. Výšku lavice – bedny volíme tak, aby se na ní dalo pohodlně sedět (výška sedáku židle bývá obvykle 42 – 45 cm), na víko můžeme položit i polštářek nebo textilní sedák. Koše také pomohou opticky odlehčit dlouhou řadu skříní, která by v celku i při použití lamelových dveří působila mohutně.

Z nařezaných dílů si vyrobíme korpus bedny na prádlo potřebných rozměrů. Díly spojujeme tak, že delší boky jsou vložené mezi kratší, aby šrouby byly na boku a nebyly zepředu vidět. Po vnitřním obvodu bedny připevníme lišty, na které pak položíme dno ze soloduru (perforovaný sololit), aby k prádlu mohl vzduch. Do lavic si ještě vyrobíme příčky, abychom mohli prádlo třídit. Na každou příčku si připravíme 4 tenké lišty asi o 1 cm kratší, než je výška bedny. Lišty vlepíme nebo přibijeme malými hřebíčky do beden vždy ve dvojicích a mezi ně vložíme přepážku ze sololitu nebo překližky. Víko lavice by mělo být o něco málo užší, než je šířka korpusu koše na prádlo. Bude tak možné je pohodlně otevírat a nebude dřít o boky skříní, mezi kterými je lavice na prádlo vsazena. Víko lavice uděláme z každé strany asi o 5 -10 mm užší. Připevníme je pomocí pantu.

Šatní tyč

Vnitřek skříně tvoří police a tyče na ramínka. Tyče se prodávají kulaté nebo oválné. Tomu odpovídají i koncové objímky, které musíme připevnit na bok skříně. Objímky jsou zápustné do otvoru, který musíme vyvrtat do boku skříně, nebo se připevňují na malé šroubky.

Šatní tyče se podle druhu prodávají v různých délkách 100, 150, 250 a 300 cm. Ostrou pilkou na kov tyč zakrátíme na požadovaný rozměr.

Dveře skříně

Je jednodušší vyrobit skříň na míru dveřím než dveře později složitě zkracovat a zužovat. Na výšku podle typu rámu je možné dveře mírně zakrátit. Koupíme je v řetězcích Hornbach, Baumax, Obi, Bauhaus. Dveře na vaši skříň mohou být i z plného materiálu nebo se zrcadly, dle vašeho vkusu. Žaluziové jsou vhodnější, působí ve větší ploše odlehčeněji.

Do rámů dveří vyvrtáme otvory pro dveřní panty. Vybírat můžeme z více typů vhodných pantů. Nejpoužívanějšími jsou panty zapuštěné miskou do dvířek. Otvory pro ně vyvrtáme pomocí vrtáku o průměru 35 mm. Špičkou si můžeme přesně označit střed vrtání. Na vnitřní stranu skříně připevníme druhou část pantů. Postupujeme jedno křídlo dveří za druhým. Nakonec po zavěšení a srovnání všech dveří připevníme na dveře úchyty.

TEXT A FOTO: WWW.ČESKÝKUTIL.CZ

postup

TIP!

RŮŽKY POD POLICE

Pro položení polic do skříně můžeme kromě kovových zástrček použít také plastové růžky. Vruty, které použijeme, by měly být pouze tak dlouhé, aby nám neprošly materiálem na druhou stranu. Spojovacími plastovými růžky stáhneme bok skříně s velkou policí nad šatní tyčí, tím se celá skříň ještě více zpevní. Vnější bok skříně tak bude ušetřen vrutů.

Šatní skříň v podkroví