Jak pečovat o brambořík

Rubrika: Zahrada

Atraktivní vzhled květů předurčuje brambořík neboli cyklámen k vánoční výzdobě zejména sváteční tabule. Při troše péče však rostlina pokvete během celé zimy.

Kultivary bramboříku perského (Cyclamen persicum) patří k tradičním pokojovým rostlinám. Vyznačují se kompaktním tvarem, srdčitými listy s výrazným žilkováním a kresbou, a samozřejmě nepřehlédnutelnými, motýlkům podobnými květy s hladkými či třepenitými okraji, v barvách od bílé přes růžovou a červenou k cyklámenové a dalším odstínům fialové, nebo ve vícebarevných variacích. Rostlinu krášlí od počátku září do konce února.

Pokojové bramboříky kvetou v zimě, jsou
proto vyhledávanou květinou pro vánoční
aranžmá

Světlo a chlad

Při nákupu v zimních měsících dbáme na to, aby byl brambořík dobře zabalený a pobyt venku s ním minimalizujeme. Než ho přeneseme do vytopené místnosti dopřejeme mu aklimatizaci v chladnější chodbě.
V teple ponecháme brambořík coby výzdobu jen po dobu svátků. Poté ho umístíme v chladném prostoru s rozptýleným světlem. Optimální teplota pro kvetoucí rostlinu se v zimě pohybuje od 12 do 15 °C, při teplotě mezi 8 až 10 °C bude nakvétat prakticky do jara. Vyšší teploty vedou k rychlejšímu odkvětu a zatažení hlízy. Sušší a teplejší bytové prostředí lépe snášejí miniaturní verze bramboříku.

Napojit, ale neutopit

Bramboříky jsou citlivé na vápenaté soli a přítomnost chlóru v zálivce. Nejvhodnější je pro ně dešťová voda, vodu z vodovodu necháme alespoň den odstát. Největší přísun vláhy potřebují v době květu. Zaléváme do podmisky. Rostlinu necháme hodinu pít a poté zbylou vodu vylijeme.
Vysoké nároky na vlhkost vyřeší květináč s bramboříkem postavený na kamínky částečně ponořené v misce s vodou. Okolí můžeme ještě zvlhčovat pomocí rozprašovače, vodu ovšem nikdy nesměrujeme na listy a květy.
Brambořík lze úspěšně pěstovat i jako kokedamu, tedy v mechové kouli vyplněné speciálním substrátem, jež kořenům zajistí stabilní vlhkost.

Ze široké škály barev si snadno vybereme
tu svou

Důležité živiny

Výrazným omezením zálivky můžeme rostlinu po odkvětu donutit k zatažení hlízy, k rašení ji přivedeme opětovným zvýšením zálivky. Když začnou růst nové listy, můžeme brambořík přesadit. Květináč volíme jen o málo větší.
V době růstu hnojíme jedenkrát týdně bezvápenatým hnojivem zředěným na poloviční koncentraci. Během kvetení prodloužíme interval na dva týdny.

Letnění

V květnu vložíme brambořík i s květináčem do země na polostinném až stinném místě v zahradě, a necháme ho zde do podzimu. Nehnojíme a zaléváme jen při dlouhodobém suchu. Rostlina tak nabere sílu pro bohaté kvetení.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Shutterstock

Jak pečovat o brambořík

Jak pečovat o brambořík