Kvalitní spánek chce své!
Při dlouhodobém spaní na špatně zvolené posteli, roštech, matraci a polštáři se mohou projevit nejen nespavost, bolest krční páteře, zad a kloubů, ale dokonce i problémy s vnitřními orgány.
To, jak spíte, ovlivňuje kromě dobrého spánkového režimu také postel, respektive rám postele, kvalitní rošt, matrace a myslete i na výběr přikrývek a polštářů. Výběr materiálů závisí na vašich preferencích, ale vždy by měly být prodyšné, antialergické, hygienické a měly by umožňovat praní při teplotě nejlépe 60 °C.
Do módy se opět vrací tradiční přírodní materiál – prachové husí peří, které vyniká lehkostí, vzdušností, dokonalou termoregulací, schopností pohlcovat vlhkost, vysokou hřejivostí a dlouhou trvanlivostí. Ovšem prachové peří je rájem pro roztoče a je nutné ho nechávat čistit.
Dalším oblíbeným materiálem je ovčí vlna, která má termoregulační vlastnosti, takže se rychle přizpůsobí tělesné teplotě, a proto vám pod přikrývkou nebude zima, ale ani se nezapotíte. V ovčí vlně je navíc obsažena přírodní látka na bázi tuku lanolin, která ji chrání před bakteriemi, snižuje prašnost a má uklidňující účinky na pokožku. Nejjemnější a nejkvalitnější je vlna merino.
Kromě ovčí vlny můžete mít i lůžkoviny z velbloudí srsti či srsti angorské nebo kašmírské kozy. Mezi moderní materiály pak patří takzvaná dutá vlákna, z výrobků vedou nejrůznější ortopedicky tvarované polštáře či anatomické polštáře z paměťové pěny, které slouží dobrému spánku a relaxaci.
Proč je tolik důležitý polštář?
„Polštář slouží jako opora krční páteře, zabraňuje jejímu neúměrnému prohnutí a fixuje ji co nejvíce do roviny. Pokud spíte rádi na břiše, vyberte si měkčí a nižší polštář, aby se vaše páteř příliš nenamáhala. Jestliže preferujete spánek spíše na boku či na zádech, je dobré si pořídit vyšší, středně měkký nebo tvrdší polštář. Patříte-li k lidem, kteří během spánku často střídají polohy, zvolte přizpůsobivý polštář s pružnou náplní. Ať už budete zkoušet jakýkoli polštář, nebo matraci, musíte se cítit především pohodlně a příjemně,“ radí Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí.
Která postel je ta pravá?
V první řadě musí být postel dostatečně rozměrná na to, abyste se v ní mohli natáhnout a otáčet. Důležitá je i výška; za optimální se považuje 40 až 50 centimetrů, ale pro starší či méně pohyblivé osoby je ideální výška 60 cm. Při výběru rámu je důležité brát ohled na jeho materiál a stabilitu.
Pokud jde o zvolený materiál, tak jednou z nejlepších investic je postel vyrobená z masivního dřeva, které má vysokou životnost i odolnost, navíc se jedná o voňavý přírodní produkt. Zavrhnout nemůžeme ani kovové postele, jejichž konstrukce zaručuje dlouhou životnost, jsou odolné proti škrábancům a rozvrzání.
Jestliže máte rádi velké pohodlí a potřebujete postel se zabudovanými úložnými prostory, pak jsou pro vás vhodné čalouněné postele. Jsou měkké a dodávají se včetně roštů i matrací. Předností těchto postelí je široká nabídka potahových látek. Při vybírání rámu vždy myslete na to, aby postel měla u hlavy čelo, které chrání před průvanem, dá se o ně opřít a polštář díky němu nepadá.
Kvalitní rošt podpoří práci matrace
Postelový rošt podporuje ortopedické vlastnosti matrace, má vliv na její provzdušnění, životnost a schopnost poskytnout optimální oporu všem částem těla. Rošty se dělí na pevné (laťkové i lamelové), polohovací a motorové. Laťkové rošty se vyrábějí z rovných dřevěných latí, lamelové z pružných dřevěných nebo syntetických lamel zasazených do rámu pod mírným úhlem. Kvalitní rošt musí mít nejméně 28 lamel a mezery mezi nimi mají být maximálně 4 cm. Lamely ve výkyvných pouzdrech se v rámu roštu mírně pohybují, a tím vyrovnávají rozložení váhy a přizpůsobují se tvaru těla. Některé rošty mají v nejnamáhanějších zónách zdvojené lamely s nastavitelnou pružností. Při výběru polohovacího roštu se zaměřte na to, jak snadná je manipulace s polohovacím mechanismem a které části lze polohovat – v oblasti hlavy, nohou nebo kolen. Motorové rošty umožňují změnu polohy lůžka jednoduchým stiskem tlačítka.
Vyšší kategorií kvality jsou rošty segmentové, které se skládají z velkého množství segmentových prvků s pružným podepíráním těla. Díky tomu dokážou ideálně rozložit tělesnou hmotnost. Tuhost jednotlivých segmentových prvků lze regulovat tak, aby vyhovovala momentální potřebě, například v období změny váhy. O kvalitě roštu rozhoduje především počet segmentových prvků, možnost nastavení tuhosti, tedy počet stupňů tuhosti, změkčená zóna pro ramena. I tyto rošty se dělí na pevné, tedy nepolohovatelné, manuálně polohovatelné a polohovatelné pomocí motoru. Segmentové rošty jsou ideální pod latexové a kvalitní pěnové matrace.
Podle čeho vybírat matraci?
Důležitá je i velikost matrace a její tloušťku. Matrace by měla být minimálně o 15 až 20 cm delší, než je výška ležící osoby; standardní šířka bývá 90 cm. Tloušťka je dána složením jádra. Nejmenší výška zdravotní matrace je 14 až 15 cm, větší komfort pak přináší matrace o výšce 16 až 20 cm, kde jádro tvoří několik vrstev se speciálními vlastnostmi a funkcemi. Kvalitní matrace určené pro celoroční spaní mohou mít výšku od 12 až do 40 cm. Obecně ale platí, že čím výše člověk spí, tím příjemněji se mu ráno vstává a večer uléhá.
Kromě toho bychom při výběru měli pamatovat i na další vlastnosti, například schopnost matrace přizpůsobit se tvaru a struktuře těla či její tuhost, která by měla být zvolena na základě tělesné hmotnosti osoby, pro kterou je určena. Hubený člověk může mít měkčí matraci, která kopíruje tvar jeho těla, zatímco těžší osoba si vybere matraci pevnější. Pokud při ležení na zádech lehce vsunete ruku mezi tělo a matraci v oblasti ledvin, je pro vás matrace moc tvrdá. Pokud to vůbec není možné, je moc měkká. Jen vhodná matrace dokonale rozloží hmotnost těla, kopíruje jeho tvar, poskytne páteři dostatečnou oporu a zádovým svalům a kloubům uvolnění.
Základní podmínkou pro bezchybnou funkčnost matrace je dobré provzdušňování. Pokud ji chcete umístit na neprodyšnou desku, musíte vybírat takovou, která má horizontální větrací otvory a po obvodu všitý 3D větrací lem. Kvalitní matrace umístěné na vhodné podložce stačí provětrat jednou ročně, pokud se nadměrně potíte, tak jednou za čtvrtletí. Stačí ji dát ráno na balkon či terasu a nechat ji tam do večera.
Text: Gabriela Zelinková
Foto: Shutterstock