Lehčené betony
Složení lehkých či lehčených betonů přispívá ke snížení hmotnosti a zvýšení tepelně izolačních parametrů těchto speciálních betonových směsí.
Pro lehký beton je charakteristické zejména to, že si při mnohem nižší hmotnosti zachovává vlastnosti běžného betonu. Spolehnout se tak můžete na jeho pevnost a odolnost, ale rovněž i na to, že nezatíží konstrukci ani zdaleka tak výrazně jako běžný beton. Odlehčující příměsí je zpravidla keramické kamenivo, ale i další přísady. Mezi lehké betony se řadí třeba i pěnobeton nebo betonový mix s přísadou polystyrenu.
Odlehčuje a izoluje
Výhody v podobě nízké objemové hmotnosti v kombinaci s vynikajícími tepelně izolačními parametry předurčují tento materiál k použití nejen u novostaveb, ale také při rekonstrukcích. Chalupáři mohou ocenit řadu výhod lehčených betonů při opravách nebo obnovách podlah či stropních konstrukcí, kde se skvěle uplatní zejména pro snížení hmotnostní zátěže při zachování parametrů pevnosti.
U směsi Liapor Mix například její výrobce zdůrazňuje vhodnost lehčeného materiálu pro lehké a termální (s využitím tepelně izolačních parametrů) betonování při rekonstrukcích podlah bez dilatačních spár či pro budování podlah s podlahovým vytápěním. Tento typ betonu je však dobrým řešením i pro ochranu inženýrských sítí, vytváření izolačních, výplňových a vyrovnávacích vrstev či betonáž keramických a klenutých stropů.
Jak na podlahy
Hlavní výhodou použití lehčeného betonu při pokládání a opravách podlah je omezení rizika prasklin i přesto, že není nutné dodržovat dilatační spáry. Postup vytváření podlahových vrstev je přitom podobný jako s použitím tradičního betonu.
Variantou je zmíněný pěnobeton, například Poroflow. Jde o litou vyrovnávací a izolační směs na bázi pěnobetonu, která podle výrobce umožňuje snadné a rychle provedení tepelné izolace a vyrovnání jakéhokoliv podkladu bez ohledu na velikost a rozsah nerovností nebo už existujících instalačních rozvodů.
I do trámových stropů
Pro rekonstrukce, zpevnění či zateplení tradičních trámových stropů se často doporučuje spíše lehký tepelný izolant typu minerální vlny. Lehčené betony však mohou spolu s tepelnou izolací rovněž posílit celkovou únosnost a odolnost stropu, aniž by původní konstrukci přetížily.
Takový beton, obohacený plnivem kvalitních tepelně a zvukově izolačních vlastností, si můžete bez potíží namíchat i svépomocí. Kromě už připravených suchých pytlovaných směsí pro přípravu lehčeného betonu je k dostání například plnivo Ekostyren určené jako přísada do běžného betonu.
Ekostyren je speciálně upravená drť pěnového polystyrenu, která se snadno míchá s vodou, cementem a pískem. Takto připravený lehký beton se pak používá pro rekonstrukce a půdní vestavby, pro vytvoření spádové vrstvy ploché střechy, jako výplňová tepelně izolační vrstva pro stropy, terasy a podlahy.
Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem