Kuchyňské sporáky
Sám název sporák vznikl od slovesa spořiti. Od doby baroka se tato vlastnost sporáků značně prohloubila.
Kachlová kamna umístěná v kuchyni dostala vedle vytápění další důležitou funkci – na jejich plátech se dalo i vařit. Jedno ohniště se navíc snadněji obsluhovalo než dvě, hospodyně spořila i kroky. A pak se v prostoru kobky objevila trouba, v níž začaly zlátnout buchty a vonět pečeně.
Od kdysi převážně kachlových sporáků, které ve svém více či méně zdobném obkladu akumulovaly teplo a spořily tak náklady na dřevo, ustoupili kamnáři později k levným jednodušším typům z plechu, opatřeným v některých případech na povrchu smaltovaným pláštěm. Ty se vyrábějí dosud a patří k nejlevnějším.
My se však dnes budeme věnovat nejen jim. Vezmeme si na mušku kuchyňská topidla, která spoří „na jiném konci“. Jejich pořizovací cena je sice vyšší, ale mají další výhody. K nejjednodušším, ale významným vylepšením patří dvojí rošt v topeništi. V létě topíme na horním roštu, abychom měli oheň blíže plotně, která se rychle rozehřeje, ale celá kamna zůstanou jen vlahá (spotřebuje se iméně paliva). V zimě topíme na roštu spodním, otočném, a rozehřejí se celá kamna.
Ve dvířkách trouby se postupem času objevilo prosklení a nejnovější typy jsou dokonce opatřeny teploměrem, podle kterého se rozdílně reguluje množství paliva a přívod vzduchu při pečení a při vaření. Moderní hospodyňky si mohou dokonce pořídit sporák se sklokeramickou plotnou místo klasických plátů. Chová se však trošku jinak, než bychom očekávali. Při zatápění do sebe rychle akumuluje teplo, ale jakmile topit přestaneme, téměř okamžitě chladne a na rozdíl od litinové nešíří dál teplo.
Výrobci sporáků však vymýšlejí dál. O tom, že se upravuje ohniště a zabudovávají výměníky do klasických kachlových sporáků jsme již psali. Na trhu však najdete i relativně malé kuchyňské sporáky, které umějí maximálně zužitkovat palivo – a díky vloženému výměníku vytápět i další místnosti. Navíc bývají opatřeny keramickými nebo dalšími akumulačními materiály a „nešidí“ ani hospodyňky při vaření.
TEXT: MARIE RUBEŠOVÁ
FOTO: ARCHIV FIREM