Aby voda neškodila
Jak chránit stěny proti vodě a vlhku v koupelně, kuchyni či na toaletě? Izolační nátěrové hmoty mohou nahradit obkládačky a nabízejí i možnost originálních barevných kombinací.
Při budování či rekonstrukci prostor, vystavených vlivu vody, řeší stavebníci obvykle dvojí problém: jak zabránit poškození stěn stříkající vodou a jak co nejvíce omezit vliv vlhka, které vzniká, když se voda odpařuje. Klasickou izolaci, odvětrávání, instalování digestoře a ochranu stěn obkládačkami lze kombinovat i se speciálními nátěrovými hmotami, které stěny izolují rovněž a zároveň jsou odolné proti působení vlivu vody.
Nátěrů, které v mnoha případech dokážou zcela nahradit keramické obkládačky a umožní vytvořit z koupelen či kuchyní originální a netradiční součást interiéru, je na trhu celá řada. Nabízíme vám několik osvědčených tipů, ale při výběru vhodné barvy se v každém případě vyplatí rada odborníka za prodejním pultem.
Chrání na povrchu
Při vestavbě sprchového koutu do interiéru chalupy se mnoho lidí rozhodne pro sádrokarton. Firmy, které se specializují na rekonstrukci koupelen, doporučují v tomto případě použít například přípravek Flächendicht. Je to elastický izolační nátěr, který chrání sádrové jádro před navlhnutím. Nanáší se válečkem nejméně ve dvou vrstvách na nátěr základní barvou. Tou může být rovněž Flächendicht zředěný vodou v poměru 1 : 4 nebo běžná hloubková penetrace.
Výrobce barev Teluria doporučuje pro exponovaná místa v koupelnách nátěr Remal Vinyl. Omyvatelný a otěruvzdorný Vynil se vyrábí ve dvanácti odstínech a lze jej nanášet pouze v jedné vrstvě. Za úvahu pak stojí i použití dalších přípravků řady Remal, zejména izolačního nátěru s výstižným názvem Flek Stop. Ten se nanáší na stěnu před použitím Vynilu a odstraňuje například skvrny od proteklé vody. Výrobky jsou vhodné na vápenocementové omítky, sádrokarton i beton.
Obkládačky lze rovněž nahradit vhodnou barvou, chráněnou akrylovým lakem. Například omyvatelný nátěr HET Briliant doporučuje výrobce pro použití právě v kuchyních i jiných interiérech, kde je třeba chránit stěny proti kapkám či stříkancům vody. Ve spojení s krycím ochranným lakem HET Akryl OL pak nátěr vytvoří vysoce odolnou vrstvu, která snese i používání běžných chemických čisticích prostředků. Barva se dodává v bílém provedení, které lze tónovat barvami Hetcolor nebo Kolorka. Případně je možné nechat si namíchat požadovaný odstín v některém z prodejních míst. Barva je paropropustná a pro její použití v kuchyni hovoří i certifikát o ekologické a zdravotní nezávadnosti. Aplikovat se dá na všechny druhy omítek, ale i sádrokarton či umakart.
Proti vlhkým mapám
I při použití kombinace nátěru a laku v koupelnách či kuchyních se vyplatí chránit stěnu ještě před aplikací barvy speciálním izolačním nátěrem, který zabraňuje prostupování vlhkých skvrn a map. Třeba přípravek Hetline IZOL lze použít i jako finální povrchovou úpravu stěny, ovšem pouze v případě, že se spokojíte s bílým odstínem. Nátěr totiž není možné probarvovat.
Podobné vlastnosti má také například Primalex Izoprim. Izoluje proti prostupující vodě a rovněž zabrání prostupování skvrn od starých nátěrů, rzi, mastnoty či kouře.
Pozor i na plísně
Zvláště v koupelnách či na toaletách v interiérech starých chalup je dobré myslet i na nebezpečí vzniku plísní. Ty bývají častou bolestí vlhkých a nevětraných místností a i po jejich odstranění speciálními přípravky zanechávají na stěnách skvrny. Taková místa je třeba ošetřit barvou, obsahující biocidní složky s protiplísňovými účinky, například nátěrem HET SAN 2000. Obecně se barvy se schopností likvidovat plísně označují jako fungicidní a jsou obvyklou součástí nabídky všech výrobců nátěrových hmot.
Jak izoluje latex
Latex je podle odborníků v případě požadavků na kvalitní ochranný nátěr dobrou volbou. Lze ho otírat, nevadí mu voda a zároveň nechává stěnu dýchat. Latexové barvy jsou totiž normovány jako středně paropropustné, takže se není třeba obávat uzavření vlhkosti ve stěně. Je však třeba mít na paměti, že latex se ze stěn velmi obtížně odstraňuje. Řešením je použití natírací tapety nebo hladké textilie jako podkladu pro nátěr.
TEXT A FOTO: RICHARD GURYČA
FOTO: SHUTTERSTOCK, ARCHIV FIREM