Kuchyňské váhy
Bez přesně vážících kuchyňských vah se při vaření, ale především při pečení moučníků, většinou neobejdeme. A protože se u nás peče hodně, nechybí váhy snad v žádné domácnosti.
Prvním impulzem při výběru vah bude nejspíš jejich vzhled, ale pak bychom se měli zamyslet, co od nich požadujeme. Zda nám stačí ty nejjednodušší mechanické váhy, nebo dáme přednost přesným digitálním váhám s řadou dalších funkcí. Mohou být v elegantním minimalistickém stylu, kdy váhu tvoří jen nerezová nebo skleněná deska, nebo naopak v nápadném retro stylu s výrazným číselníkem.
Mechanické nebo elektronické
Při vážení mají váhy maximální zatížení nejčastěji 2, 3, 5, 6 nebo také až 10 kilogramů, u malých „dietních“ vah jen 0,5 nebo dokonce 0,25 kilogramu. Přesnost vážení je u elektronických vah na 1 až 2 gramy, u mechanických většinou +- 20 gramů. Mechanické váhy mají číselnou stupnici s ručičkou, elektronické (které jsou s bateriovým napájením) mají digitální displej s dobře čitelnými údaji – číslice jsou někdy i více než 2 centimetry vysoké, barevně svítící, nebo je podsvícen displej. Ten je zabudovaný přímo do plochy váhy, nebo může být i výsuvný. Jeho ovládání je pomocí tlačítek nebo dotykové. Vypíná se většinou automaticky po určité době nečinnosti, některé displeje lze vypnout manuálně.
Co všechno váhy umí
Praktická je funkce „dovažování“, kdy stiskem tlačítka váhu vynulujeme, k již zvážené potravině přidáme další, tu opět zvážíme. Některé váhy mají integrovanou minutku a hodiny nebo teploměr. U jiných zas lze přepínat jednotky: gramy/libry.
Pro ty, kteří chtějí mít u vážených potravin přehled o obsahu energie (kalorie, jouly), solí, tuků, cholesterolu, sacharidů, bílkovin, vlákniny, proteinů, karbohydrátů a chlebové složky (u každé váhy může být tato skladba trochu jiná), jsou dobrým pomocníkem nutriční váhy. V paměti mají údaje k několika stům až tisícům druhů potravin, například váha Vitality style od Ety nabízí údaje k 2771 druhu potravin. Při vážení pak stačí zadat potravinu a hned víte, na čem jste. U některých vah je dokonce možné vkládat do paměti údaje i k dalším poživatinám (váha Food Control Plus od Soehnle). Váha DS 81 od Beureru zas má paměť na uložení měřených hodnot.
Kam s nimi
Vedle vah stojících či ležících na pracovní ploše existují i váhy určené k upevnění na zeď nebo k pověšení na závěsný systém. Vážicí plocha se pak buď vyklápí, nebo se dokonce celá sejme a položí na pracovní desku – s displejem na zdi je totiž propojena bezdrátově. Součástí některých vah je nádoba na vážené potraviny, někdy dokonce hraje v jejich designu významnou roli.
Stále častěji však mají moderní elektronické váhy podobu jen nízké kulaté, čtvercové nebo obdélníkové plochy, někdy opravdu velmi slabé a poměrně malé. Vážit pak můžeme v libovolné nádobě, kterou na vážicí plochu postavíme. Taková váha nezabírá v kuchyni téměř žádné místo, některé se dají i jednoduše pověsit na závěsný systém nad pracovní deskou.
Váhy bývají z plastu, skla, nerezového kovu – i s úpravou proti otiskům prstů. Ceny kuchyňských vah se většinou pohybují od dvou set do patnácti set korun.
www.eta.cz, www.tescoma.cz, www.tredl.cz, www.kuchynske-vahy.com, www.zasilkovyobchod.cz, www.leifheitshop.cz
TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: ARCHIV FIREM