Multifunkční oscilační brusky

Rubrika: Dílna

Oscilační brusky představují dobrou volbu, pokud hledáte praktické a skladné multifunkční nářadí. S příslušnými nástavci můžete brousit, řezat i čistit různé materiály.

Pořízením oscilační brusky získáte multifunkční elektrické nářadí s mnoha možnostmi použití. Kmitavý oscilační pohyb nástroje v rozmezí 1 až 2 mm umožňuje toto nářadí používat především na dělení různých materiálů, takže jde vlastně o nástroj s funkcí brusky i pily. A nejen to. S odpovídajícím příslušenstvím poslouží i jako pilník či špachtle.
V nabídce oscilačních brusek existují značkové i neznačkové produkty a výrobky pro domácí kutily i pro náročné každodenní používání při řemeslnických pracích. Podle těchto i dalších kritérií si vyberte přístroj, který je pro vás nejvhodnější.

Multifunkční oscilační nářadí se v dílně vyplatí. Využijete ho pro celou řadu typů prací po celý rok (Bosch)

Jak to celé funguje

Oscilační nástroj opracovává materiál pomocí kmitajících nástavců. Brusný nástavec na vřetenu kmitá (osciluje) zhruba do zmíněných dvou milimetrů na každou stranu. Hlavní kouzlo oscilační brusky ovšem spočívá ve víceúčelovosti použití; na vřeteno nasadíte podle potřeby celou řadu vyměnitelného příslušenství, které dělá z nářadí velikosti vrtačky mimořádně výkonného a efektivního pomocníka.
S příslušným nástavcem dokáže oscilační bruska dělit keramické obkládačky a dlažbu a poradí si i při čištění spár od spárovacích hmot či malty. Využijete ji však i na řezání dřeva a dřevitých desek, dělení plastů i kovu a stejně účinně i k broušení, čištění a dolaďování tvarů rozličných materiálů. V sortimentu nástavců a příslušenství jsou řezné kotouče, pily, brusné lišty, rašple, špachtle a špachtličky. Vybírat si můžete doplňkové sady pro využití na stavbě a v dílně, ale rovněž pro modelařinu a šperkařství včetně jemného opracování nerostů a také z nástavců pro broušení a gravírování různých materiálů.
Řemeslníci se naučili využívat oscilační brusky při celé řadě pracovních úkonů zejména díky jejich schopnosti zvládat i nezvyklé úhly a obtížně přístupná místa. I domácí kutil bezpochyby ocení schopnost oscilačních nástrojů usnadnit třeba pokládání podlahových lamel a rychlé upravení různých lišt, ale řezný nástavec si poradí i s dělením sádrokartonu nebo pórobetonu.
Při stavbě a rekonstrukci domu najde oscilační bruska natolik široké využití, že může ušetřit dost námahy a nahradit jiné typy nářadí. Odstraní rez i staré nátěry či omítku, ale s patřičným příslušenstvím poslouží i k vyřezávání spár či instalačních rýh do omítek i tvárnic.
Zcela univerzální přístroj byste však v nabídce oscilačních brusek pravděpodobně nenašli, takže před nákupem pečlivě zvažte, co od tohoto nářadí očekáváte.

S příslušným nástavcem snadno odstraníte lepidlo, maltu, omítku i vrstvy starých
nátěrů (Bosch)

Podle čeho vybírat

Při výběru je nutné brát v úvahu několik důležitých údajů, které by měly být k dispozici ke každému produktu. Stěžejní je zejména výkon motoru, ale většina výrobců udává spíše příkon. Pro standardní používání v domácí dílně vám postačí brusky o příkonu do 250 W. Brusky s příkonem 250 až 350 W už jsou určeny pro náročnější a častější využití.
Rozšiřuje se i nabídka akumulátorových oscilačních brusek, u nichž však údaj o příkonu nenajdete. V tomto segmentu tedy vybírejte podle pracovního napětí a kapacity akumulátoru. Vyšší napětí akumulátoru znamená výkonnější nářadí.
Akumulátorové oscilační brusky jsou na trhu nejčastěji s napětím akumulátoru 10,8, 14,4 a 18 V. Větší kapacita akumulátoru znamená delší výdrž brusky při práci na jedno nabití. A ovšem i o to je vyšší cena.
Server rucni-naradi.cz doporučuje hledět i na údaje o regulaci počtu kmitů. Plynulá regulace nebo předvolba počtu kmitů nástroje je důležitá při práci s různými materiály v různých podmínkách. Vyšší hodnoty kmitů usnadní řezání tvrdších materiálů, zejména kovu a dřeva. Nižší počet kmitů se nastavuje například pro řezání plastů.

Profesionální přístroje si poradí i s řezáním
nejtvrdších materiálů, pro domácí dílnu
však mohou být zbytečně těžké (DeWalt)

Dostatek příslušenství

Většina oscilačních brusek má v příslušenství alespoň základní sadu nástavců. Další řezné a brusné nástroje se pak dají dokoupit rovněž v sadách nebo i samostatně. I když je možné používat k různým typům brusek adaptéry pro připojení příslušenství od jiných výrobců, je vždy lepší používat originální nástroje či produkty, které jsou kompatibilní s upínacím systémem vaší brusky. Podle rozsahu a dostupnosti originálního nebo alespoň systémově shodného příslušenství je tedy rovněž nutné nářadí vybírat. Levnější modely většinou nenabízejí tak širokou škálu doplňkových nástrojů jako značkové modely.
Praktickým doplňkem je i systém na odsávání prachu. Umožní vám například pracovat v zařízeném interiéru, aniž byste museli vystěhovávat nebo zakrývat nábytek.

u pokládky podlah včetně dokončovacích
prací poslouží oscilační bruska velmi dobře
(Worx)

Upínání a výměna

Abyste mohli co nejlépe využívat flexibilnost oscilačního nářadí, je potřeba vybrat přístroj s co nejlépe vyřešeným systémem upnutí a výměny jednotlivých řezných a brusných nástrojů.
Levnější modely mají nástroje uchycené pomocí šroubu. To jejich výměnu zpomaluje oproti výrobkům s rychloupínacími systémy. Předpokládáte-li tedy práci s častější výměnou příslušenství, pořiďte si oscilační brusku s rychloupínacím systémem. K němu už není nutné další nářadí.
Plánujete-li pracovat s oscilační bruskou delší dobu, vybírejte nářadí s nižší hmotností, lepší ergonomií a s tlumicími zónami vibrací. Komfort a pohodlí při práci se zvýší.

www.rucni-naradi.cz, www.blackanddecker.cz, www.bosch-do-it.com/cz

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem

Multifunkční oscilační brusky

Multifunkční oscilační brusky