U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

RYCHLE A ZE DŘEVA

Kategorie: Z města na venkov | Autor: MARTINA LŽIČAŘOVÁ

Rychlým a ekonomicky výhodným řešením způsobu výstavby nového domu či rekreačního objektu je montovaná stavba.

Montované domy mají většinou dřevěnou konstrukci zmasivního dřeva nebo lepených vrstvenných nosníků a stěny ze sendvičových panelů. Ty jsou tvořeny dřevoštěpkovými deskami, izolací (většinou polystyrenem) a sádrokartonem. Podstatná část takového montovaného objektu, tj. stěny, střešní a konstrukční prvky, je připravena předem ve výrobním podniku a na staveništi jsou pak jednotlivé díly pouze smontovány. Díly obvodového pláště se na stavbu dodávají včetně zasklených oken, připraveny jsou vstupy a průchody energetických rozvodů. Někdy mohou být součástí dodávky i schodiště, podlahové krytiny či obklady stropů či stěn. Konstrukce hrubé stavby samozřejmě už před smontováním splňuje požadavky kladené na statiku, tepelnou izolaci, požární ochranu, ochranu proti hluku a vlhkosti.

Hrubá stavba vzniká během několika dnů, a to bez ohledu na roční období. Jednotlivé díly se zpravidla sbíjejí. Mokrý proces je zcela vyloučen. Umontovaného dřevěného domu proto neplatí pravidlo pro jiné novostavby, že dům musí před nastěhováním určitou dobu zrát a vysychat.

   Stěny v interiéru zpravidla tvoří sádrokartonové nebo sádrovláknité desky, které je možné malovat, tapetovat i obkládat keramickými či cihelnými obklady. Mohou je ale tvořit i palubkové obklady či obklady z fošnových desek.

   Zvenku se stěny ještě obloží další vrstvou izolace. Zmírní se tak nejen riziko vzniku tepelných mostů, ale navíc se zvýší izolační funkce stěny. Poslední vnější vrstva může být ze dřeva, ale lze zvolit i klasickou omítku. Ceny montovaných domů začínají okolo jednoho milionu korun.

   Do kategorie montovaných dřevostaveb lze řadit i hrázděné domy s nosnou rámovou kostrou ze dřeva se zděnými výplněmi. Montují se však i klasické roubenky a také sruby. Zatímco konstrukce roubených chalup často vychází z tradičních českých krajových typů, sruby z hranatých či kulatých trámů podle kanadských a skandinávských vzorů lze tolerovat snad jen jako chaty u lesa. Na našem území budou vždy působit cizorodě. Na stavbu domů z masivu je nutné hlavně kvalitně vysušené dřevo. U klasických roubenek se nedává žádná izolace. Ceny roubenek ze smrkových trámů se pohybují mezi dvěma a pěti miliony korun, cena srubu ze severských borovic je oproti roubenkám mnohem vyšší.

   Všechny výše jmenované stavby lze zařadit do kategorie nízkoenergetických domů. Neznamená to však, že každý dřevěný dům lze označit za úsporný. Výhodných parametrů se dosahuje správně navrženou konstrukcí, vrstvou izolace, kvalitními okny a podobně. Při stavbě domů ze dřeva jsou však tyto úpravy mnohem jednodušší než u klasických zděných. Většina majitelů dřevěných staveb si proto nechává navrhnout právě nízkoenergetické a energeticky pasivní domy.

***

VÝHODY A NEVÝHODY MONTOVANÉ DŘEVOSTAVBY

+ velmi rychlá výstavba

+ menší nutnost kontroly při stavbě než u domu podle individuálního projektu

+ menší zátěž pro staveniště

+ levnější než klasická zděná stavba

+ nízká energetická náročnost provozu

+ tloušťka sendviče je oproti keramickým nebo pórobetonovým tvárnicím zhruba

poloviční

– omezená nabídka typových domů

– náročnější údržba dřeva zejména u staveb z masivu

– riziko požáru

PROČ DŘEVO? Přestože jsou dřevostavby léty ověřené a velmi oblíbené, stojí proti nim i námitky v podobě strachu z požáru a náročné údržby (ochrana proti povětrnostním vlivům, dřevokazným škůdcům, houbám, plísním a hnilobě). Jejich výhody ale převažují: rychlá a jednoduchá výstavba, navíc z ekologického materiálu, nízké náklady na vytápění, dlouhá životnost stavby.

Popisy k obrázkům

Autor fotografií: FOTO: ARCHIV

RYCHLE A ZE DŘEVA