Toalety mohou poskytovat komfort i bez vody

Rubrika: Interiér, Zahrada

Komfortní toaletu si můžete užívat i na chatě nebo chalupě bez přívodu vody či možnosti splachování. Existují levná a drahá řešení, obejdete se i bez chemie.

Venkovní budku lze použít i pro kompostovací nebo chemickou toaletu

Alternativu ke  splachovacímu záchodu je nutné najít v případě, že nemáte zavedenou vodu nebo není možné připojit se ke kanalizaci. Pokud je voda k dispozici, lze odpady řešit například pomocí domovní čističky odpadních vod. Není-li však provoz ve vašem víkendovém domě příliš intenzivní, postačí často levnější a méně náročné řešení v podobě některého typu toalety, která napojení na vodu a kanalizaci ke svému provozu nepotřebuje.

Záchod bez vody můžete umístit v domě i mimo dům. Dobré je zkombinovat obě varianty a mít k dispozici venkovní „kadibudku“ a chemickou či kompostovací toaletu uvnitř. Nároky na provoz obou toalet se tak rovnoměrně rozloží, přes den při pobytu na zahradě za hezkého počasí lze využívat venkovní záchod a šetřit náplně či energii na provoz záchodu uvnitř domu.

Velký chemický záchod v budce či uvnitř domu vydrží i náročnější provozní zátěž

Zasypávejte a kompostujte

Do exteriéru připadá v úvahu několik typů toalet. Klasická kadibudka je za vhodných podmínek docela dobré řešení. Dřevěná budka se v takovém případě umístí nad jámu, kterou je po naplnění možné vybrat a vyvézt nebo naopak zasypat. Budku je nutné usadit nad jámu bezpečně a záchod tohoto typu v každém případě vyžaduje umístění s ohledem na spodní vody či sousedy.

Ekologičtější řešení je venkovní kompostovací toaleta v podobě budky s nádobou, která je umístěna v „sedací“ bedně či pod plochou s otvorem a prkýnkem. Pro snadné následné kompostování, ale i kvůli snížení zápachu se obsah nádoby po každém použití zasype přírodním sypkým materiálem. Mohou to být piliny, drť z větví či lesní hrabanka. Zásobník se zásypem a lopatkou je po ruce uvnitř, dobrý je i smetáček či štětec k očištění prkénka po zasypání. Nádoba se po naplnění jednoduše vynese a po nějaké době přidá na kompost. Vhodné je například dvacetilitrové plastové vědro.

Přenosné chemické záchody se rychle naplní, ale snadno vyprázdní

Kompostovací zásady ostatně dodržujte i při provozování standardní kadibudky. Hnijící obsah jámy nebude tak zapáchat, pokud umožníte výkalům alespoň částečně suché tlení. Toho docílíte právě zásypem.

Do samostatné budky je možné umístit i chemickou toaletu nebo si koupit kompletní uzavřený a zastřešený chemický záchod, jaký znáte například z hudebních festivalů. Výhodou tovární toalety je snadné čištění i relativně jednoduchá přeprava z místa na místo. Nevýhodou, což platí pro chemické záchody obecně, je nutnost čas od času odčerpat a ekologicky zlikvidovat obsah odpadní nádrže.

Kompostovací záchod lze snadno vyrobit i umístit třeba do kůlny

S elektřinou i bez ní

Pokud jde o toaletu uvnitř domu, existuje rovněž několik možností s různými pro i proti. Pro občasné použití postačí i běžná kempinková chemická toaleta. Nezabere moc místa, při správném používání nezapáchá a její obsah snadno vynesete v oddělitelné nádrži.

Více členů rodiny a častější pobyt na chalupě už vyžaduje bytelnější chemickou toaletu s větším zásobníkem. Toalety tohoto typu jsou obvykle konstruovány jako plastový výlisek spojující část k sezení se zásobníkem na splachování a odpadní nádrž. Ta se po naplnění vypouští do samostatné nádoby, a pokud dodržujete předepsané typy a poměry ředění chemikálií, neměl by to být nijak nepříjemný proces. Splachuje se obvykle pomocí pedálu.

Další možností řešení jsou interiérové kompostovací toalety. Levnou, ekologickou a podle mnoha uživatelů zcela bezproblémovou variantou je zmíněná dřevěná bedna s vědrem a materiálem na zásyp. Propracovanější variantou na podobném principu jsou takzvané separační toalety, které odvádějí moč do samostatné nádoby. Ještě více tak podporují provoz bez zápachu a suché tlení. V nabídce separačních toalet najdete i produkty, které na pohled nerozeznáte od standardní záchodové mísy.

Výrazně dražší na pořízení i provoz jsou vysoušecí toalety, které se často prodávají rovněž jako kompostovací či ekologické. Potřebují k provozu elektrický proud k napájení vysoušecí spirály a větráku, který odvádí zápach větracím potrubím ven. Moč se v takové toaletě separuje, vysušený obsah nádrže pak jednoduše vysypete na kompost.

V posledních letech se i na českém trhu objevila nabídka spalovacích toalet, které dokážou proměnit exkrementy i moč na popel. Což je na první pohled téměř ideální řešení. Je však vykoupeno pořizovací cenou přes sto tisíc korun.


Tip

Pod názvem pilinová toaleta je k dostání tovární varianta zasypávací kompostovací toalety do interiéru. Výhodou je kultivovaný vzhled, nádoba se podobá standardnímu wc. Nevýhodou je cena kolem pěti tisíc korun.


Dobrá rada

Jedním z nejekologičtějších řešení je tzv. shit-pit. Pokud vám to podmínky na pozemku umožňují, vytvořte plentu či ohrádku, v takto odděleném prostoru vykopejte mělký žlábek, vedle nechejte hlínu na přihrnování a po každém naplnění části korýtka přihrňte příslušný obsah i s papírem hlínou. Na místě lze pak bez problémů založit třeba zeleninový záhon.

Text: Richard Guryča

Foto: Shutterstock a archiv firem

 

Toalety mohou poskytovat komfort i bez vody