Podlaha z cihel
Podlaha vyskládaná z cihel je určená především do interiéru. Cihlami však lze vydláždit i venkovní terasu či chodníček.
Položení cihlové podlahy vyžaduje usazení cihel do pevného podkladu, přičemž práce s materiálem je stejná jako při pokládce keramické dlažby.
Spárování
Spárovat začněte, až když uložená vrstva cihel dostatečně ztuhne, aby po podlaze bylo možné chodit. Před vlastním spárováním nejprve aplikujte ochranný nátěr C2 (Imesta) zabraňující znečištění cihel. Dobře se uplatní i ochranný dvojitý nátěr mazlavým mýdlem. Doporučené ředění mýdla je 1 kg na 10 l vody, přičemž směs je nutné našlehat. Po zaschnutí nátěru lze přikročit ke spárování spárovacími tmely pro nasákavé materiály. Po lehkém zatuhnutí tmelu očistěte vlhkým hadrem z podlahy přebytečný spárovací materiál. Po dokonalém zatuhnutí dlažbu ještě opláchněte.
Čištění cihlové podlahy
Všechna případná znečištění cihlové podlahy je nutné odstranit, pokud jsou ještě čerstvá. Větší znečištění cementem odstraňte čističem cementu. Pokud se však na podlaze objeví jen nahodilé bílé skvrny od vápna, postačí čistič C3 (Imesta).
Povrchová úprava cihel
Po pokládce je nutné cihlovou dlažbu ošetřit impregnací. Ta je důležitá nejen pro ochranu nasákavých cihel, ale i pro zlepšení jejich vzhledu.
Pro finální úpravy se používají impregnační prostředky, určené na ochranu minerálních porézních materiálů proti vodě, mastnotě a znečištění.
Jedna z možností je impregnace včelím voskem – vosk se roztaví, štětcem nanese na povrch dlaždic a pak se hadříkem zapraví dovnitř. Osvědčuje se i impregnace roztokem BV (Imesta), který je vyroben na bázi včelího vosku rozpuštěného v organickém rozpouštědle.
Po aplikaci nátěr do podlahy zažehlete horkým vzduchem. Jako voděodolný nátěr pro venkovní podlahy je možné použít i dvousložkový epoxidový lak S 1300 Epolex (2 – 4 nátěry podle savosti podkladu).
TEXT: RADKA BOROVIČKOVÁ
FOTO: MARTINA LŽIČAŘOVÁ, ROMAN ABUŠINOV, ZDENĚK ROLLER A ARCHIV