Horkovzdušná pistole

Rubrika: Dílna

Horkovzdušnou pistoli používáme nejčastěji při odstraňování starých nátěrů. Poslouží nám však i při rozmrazování zamrzlého vodovodního potrubí, tváření plastů a dalších pracích.

Při opalování rámu okna je nutné použít trysku s ochranou skla

Původní poslání horkovzdušných pistolí je jasné: malý ventilátor nasává vzduch a prohání jej dutinou topného tělíska. Vyfoukávaný horký vzduch má takovou teplotu, že pokud se nasměruje na jakýkoli nátěr, jeho pojivo ztratí soudržnost. Nátěrový materiál změkne a dá se snadno odstranit například špachtlí nebo ocelovým kartáčem.

Horkovzdušné pistole mají obdobnou koncepci jako fén (motorek, topné tělísko). Oproti fénu mají 2x až 5x větší příkon. Nejlevnější pistole seženete již zhruba od 600 Kč a nejdražší stojí okolo 4000 Kč.

Optimální teplota

Barevně rozlišené stupně nastavení množství vzduchu a teploty

Optimální teplota, která zaručí ztrátu pevnosti nátěrových materiálů a při níž ještě nedochází k tepelné destrukci dřeva, je 250 až 350 °C. Tuto hodnotu lze i u nejlevnějších horkovzdušných pistolí zhruba nastavit na přepínači výkonu a otáček motorku. Topným tělískům dokonalejších pistolí jsou předřazeny tyristorové nebo triakové prvky, kterými lze teplotu plynule regulovat. Modernější horkovzdušné pistole jsou vybaveny indikací teploty svíticími diodami, nejdražší přístroje jsou opatřeny digitálním teploměrem, jímž lze průběžně kontrolovat teplotu a plynule ji nastavovat.

Před použitím pistole

Než horkovzdušnou pistoli zapneme, měli bychom předměty, které chceme opalovat (nábytek, dveře, okna), zbavit kování a jiných částí, které by mohly při práci překážet. U oken nebo prosklených dvířek starých kredencí a příborníků bychom měli mít připravené obdélníčky plechu nebo azbestu, lignátu či aspoň keramické obkládačky, kterými budeme chránit sklo před proudem horkého vzduchu.

Použití vhodných trysek práci usnadní a zvyšuje kvalitu výsledku

Protože starší typy oken mívají složitě tvarované profily, měli bychom na tato místa mít připravené potřebné nástroje takových tvarů, abychom se dostali všude (různé vyřazené šroubováky, ztupená dláta a kuchyňské nože). Pracujte raději v silnějších rukavicích, které zabrání popálení.

Odstraňování nátěru

Starý nátěr ohříváme proudem horkého vzduchu z pistole držené v levé ruce, špachtlí v ruce pravé (jsme-li praváci) uvolněnou barvu doslova shrnujeme z povrchu předmětu. Teplotu i intenzitu vystupujícího horkého vzduchu je vhodné na méně viditelném místě dřevěného předmětu vyzkoušet; žádoucí je dosáhnout stavu, kdy vrstva barvy znatelně změkne, ale ještě na ní nenaskáčou puchýře a nátěr netmavne. Upozorňujeme, že změklý nátěr musíme odstranit neprodleně, protože již po chvíli začne nahřátý nátěr znovu tuhnout. Čím je nátěr starší, tím déle bývá nutné jej prohřívat.

Co pistole dovede

Pokud je horkovzdušná pistole vybavena dostatečně přesným nastavením teploty (kolem 140 až 150 °C), můžeme ji použít i pro takové činnosti, jako je rozmrazování zamrzlých plastových (polypropylen, novodur) vodovodních trubek nebo (s pomocí plochého nástavce rozptylujícího proud horkého vzduchu) pro vysoušení čerstvě natřených nebo nalakovaných ploch. Tato teplota umožní rovněž vysoušet vlhké dřevo, změkčovat vosky pro voskování lyží či odstraňovat nepotřebné nálepky.

Rozmrazování vodovodního potrubí

Teplota kolem 200 °C umožní vysušování vlhkých míst zdí, svařování termoplastických materiálů (tzv. tavné lepení), rozehřívání zamrzlého kovového potrubí. Proud horkého vzduchu rovněž usnadní uvolňování příliš utažených nebo zrezivělých matic, smršťování kabelových koncovek nebo opravy stanů, lodí a podobných prací.

Teplota kolem 400 °C umožní zrušit soudržnost i nejodolnějších nátěrových materiálů, lepidel a tmelů. Při nastavení nejvyšších teplot (550 až 650 °C) se velmi snadno podaří zapálit dřevěné uhlí v grilu, a to i pokud je navlhlé.

Postřehy z praxe

Měli jsme možnost vyzkoušet si horkovzdušnou pistoli Bosch 600-3, která má příkon 1800 W, max. průtok vzduchu 500 l/min., teplotu vzduchu 50 – 600 °C, váží pouhých 0,8 kg a stojí 1610 Kč. Dodává se bez příslušenství – trysky je třeba si dokoupit. Je určena jak pro profesionální využití, tak i pro kutily, kteří s ní zvládnou odstraňování starých nátěrů, tváření a svařování umělé hmoty, zahřátí smršťovacích trubic, uvolnění lepených spojů či rozmrazení vodovodního potrubí.

Rukojeť

Spojování kabelů pomocí smršťovací trubice

Zdrsněná guma na rukojeti zajišťuje, aby z ní ruce při práci nesjížděly. Rukojeť horkovzdušné pistole má ergonomický tvar a dobře se drží.

Nastavení množství vzduchu a teploty

Spínač na vnější straně rukojeti je umístěn tak, že lze při práci s pistolí snadno ovládat pouze jednou rukou. Lze jej přepínat na tři stupně.

1. stupeň studeného vzduchu je vhodný k ochlazení zahřátého obrobku nebo k sušení barev. Můžeme jím ochladit i samotnou pistoli před jejím odložení nebo při výměně trysek.

2. stupeň umožňuje dosažení proudu vzduchu v množství 350 litrů za minutu a teploty vzduchu při výstupu z trysky 400 °C.

3. stupeň zvolíme, když chceme dosáhnout proudu vzduchu v množství 500 litrů za minutu a teploty vzduchu při výstupu z trysky 600 °C.

Vypnutí pistole

Teplota vzduchu při výstupu z pistole Bosch 600-3 je až 600 °C

Pistoli je možné vypnout velmi jednoduchým zatlačením spínače až do polohy 0. Po delší práci s vysokou teplotou doporučujeme nechat stroj běžet ve stupni studeného vzduchu na ochlazení.

Závěrečné shrnutí

Pistole se dobře ovládá, má malou hmotnost a práce s ní je snadná. Všechny uvedené příklady možného použití pistole (kromě odstraňování laku z oken, kdy je nutné použít trysku s ochranou skla) lze provádět bez příslušenství. Použití vhodných trysek však zjednodušuje práci a podstatně zvyšuje kvalitu výsledku. Nízká hmotnost, snadná ovladatelnost a rozmanitá použitelnost pistole je výzvou pro každého kutila, aby jí obohatil svoji domácí dílnu.

TEXT: KAREL ŠTECH
FOTO: IVAN POLTAVEC

Horkovzdušná pistole

Horkovzdušná pistole