Zvedněte dům o patro

Zvednout přízemní dům o patro je lákavé. Získáte další místnosti a k tomu i nové podkroví. Nástavbu však každý dům neunese a někde vám cestu vzhůru znemožní úřady.

Pokud vám vaše rekreační nemovitost přestává stačit, začnete pravděpodobně přemýšlet, jak získat víc prostoru. Taková situace nastane třeba ve chvíli, kdy vám dospějí děti, založí si vlastní rodiny a v chatě či na chalupě začne být těsno.
Nemáte-li možnost využít stavby navazující na obytnou část domu, připadají zpravidla v úvahu tři varianty: rozšíření půdorysu stávající budovy, přestavba a zateplení podkroví nebo nástavba patra na přízemním domku. Všechna zmíněná řešení mohou vyžadovat různý rozsah ohlášení či povolení podle stavebního zákona, takže je dobré začít návštěvou stavebního úřadu a zjistit, co vás čeká.

Lehká nástavba v moderním duchu na starším domku může být i viditelně přiznaná

Nahoru či do stran

Rozšíření domu formou přístavby je zpravidla nejnáročnější. Vyžaduje vlastní základy a správně napojené konstrukce nové stavby na obvodové stěny původního domu. A to je často problematické. Kvůli sedající novostavbě se zdi ve spojích trhají a někdy dokonce praskají okna. Zkušené stavební firmy však přístavbu samozřejmě zvládnou, existuje řada osvědčených technických řešení a navíc je vždycky možné zvolit lehkou nenáročnou dřevostavbu bez propojování rozvodů vody či odpadů.
Někdy ovšem zastavěnou plochu do stran rozšířit nelze. K nejoblíbenějším řešením pak patří vestavba obytného podkroví pod střechu domu. V řadě případů ji lze provést svépomocí, ve vhodných prostorách nabídne bydlení s originální a romantickou atmosférou a dobré je i to, že jde často stavět v suchu, pod střechou a bez použití „mokrých“ stavebních postupů.
Může se však stát, že je půda příliš nízká, konstrukce krovu je pro vestavbu nevhodná nebo prostě potřebujete získat víc místa, než by se dalo dostat ze současné půdy. Pak stojí za úvahu možnost zvýšit dům o další patro. Znamená to sundat krytinu a krovy a přistavět další obvodové stěny a příčky, vybudovat stropy, zvednout komíny, udělat rozvody veškerých instalací a nakonec znovu postavit konstrukci krovu a položit střešní krytinu. O něco snadnější bude nástavba na domě s plochou střechou. Takové se ovšem mezi rekreačními nemovitostmi příliš často nevyskytují.

Dřevěné rámové a sendvičové konstrukce minimalizují zatížení původní stavby

Stěny musí nadstavbu udržet

Začněte tím, že si objednáte statické posouzení stavby, na kterou hodláte nástavbu umístit. Je potřeba ověřit, zda vůbec a jaké zatížení unesou základy a obvodové zdi vašeho domu a jaká stavební opatření by vás kvůli nástavbě čekala. Statik musí posoudit všechny konstrukce, kterých se dotkne změna statického zatížení včetně stěn, základů, ztužujícího věnce či pozednic. V každém případě je možné a vhodné použít co nejlehčí stavební materiály, které původním zdem co nejvíce odlehčí. Postup zdění nebo montáže je přitom obdobný jako u stavby nového domu.
Inspirací může být třeba nabídka firmy Taurushaus, která dělá nástavby v podobě nízkoenergetických dřevostaveb. Předností montované sendvičové konstrukce je minimální statické zatížení stávající konstrukce domu, což se ještě podpoří použitím lehké střešní krytiny. Dřevostavba přitíží základy budovy a ostatní stavební konstrukce ze všech stavebních systémů nejméně, je rychlá a poměrně levná. Stěny, příčky, stropní i střešní panely mohou být při stavbě na klíč sestaveny předem a uloženy na původní dům pomocí jeřábu. Vyhnete se „mokrému“ zdění, realizace vyžaduje pouze několik týdnů a stavět lze i za teplot pod pět stupňů Celsia.
Nástavbu formou dřevostavby lze tedy rozhodně doporučit i v případě, že si neobjednáte dodávku patra na klíč. Maximální odlehčení původní konstrukce totiž díky současným stavebním materiálům nemusí znamenat žádný kompromis s kvalitou stavby. V případě spojení lehké nástavby s „těžkým“ základem původního zděného domu je důležité novou přístavbu pevně ukotvit na stávající obvodové zdivo.

Zvýšení domu o patro je dobré řešení v případě, kdy nelze rozšířit zastavěnou plochu

Odlehčit lze i vnitřní příčky, například použitím dřevěných rámů a OSB desek

Odlehčete i podlahy

I v případě, že zvolíte pro přístavbu cihly, tvárnice pro ztracené bednění, pórobeton nebo jiné materiály pro klasickou „mokrou“ stavbu, lze původní konstrukci ulevit přinejmenším stavbou příček. Ty mohou být ze sádrokartonových, sádrovkláknitých nebo dřevoštěpkových desek, které poskytnou i rovný povrch pro obklady a interiérové omítky.
Materiály pro suchou stavbu, tedy především sádrovláknité či cementopískové desky (např. Fermacell), je vhodné zvolit i pro podlahy. Zajistí dostatečnou nosnost pro jakoukoli podlahovou krytinu a zároveň nezatíží konstrukci víc, než je nezbytně nutné.
Vzhledem k tomu, že je důležité nové patro kvalitně akusticky i tepelně odizolovat, nabízí se pro zlepšení těchto parametrů možnost použití podlahových desek s vrstvou minerální vlny nebo polystyrenu.
Pokud jde o inženýrské sítě, můžete si za určitých okolností ulehčit situaci tím, že se do přístavby naplánují pouze ložnice a obejdete se tak bez budování a napojování vody a odpadů či plynu. Přinejmenším rozvody elektřiny a topení však potřeba budou, takže se při svépomocné stavbě neobejdete bez elektrikáře a jeho revizní zprávy.
U stavby na klíč se by se měla o všechno postarat dodavatelská firma. Nové rozvody se u nástaveb mohou montovat do prefabrikovaných vnějších soklů na stěny nebo do konstrukcí stěn, v dutinách příček, pod stropním podhledem nebo pod suchou podlahou.
Je vždy otázkou, zda půjde použít nebo alespoň z části využít původní konstrukce krovů a střechy. Pokud je dřevo zachovalé a kvalitní, můžete ušetřit poměrně dost peněz. Zatížení krovu je však nutné minimalizovat v souladu s doporučením statika. Těžké střešní krytiny, tedy zejména pálené či betonové tašky, mohou nahradit krytiny lehké, tedy například hliník, plastové šablony, plechové krytiny nebo asfaltové šindele.

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem a Shutterstock

Zvedněte dům o patro

Uložit

Zvedněte dům o patro