Odstraňování skvrn ze dřeva

Rubrika: Dílna

Skvrny na dřevě v chalupách hrozí zejména podlahovým prknům, která mají nízkou odolnost proti znečistění. Často potřebujeme zbavit skvrn také dřevěné desky stolu a někdy i jiný nábytek.

Příliš světlá (smrková) podlaha se může namořit nebo opatřit nátěrem pigmentovaného laku

Dřevo je ušlechtilý přírodní materiál, který každému, zejména staršímu stavení, dodává nezpochybnitelný punc původnosti. Značnou nevýhodou neupravovaných podlah z měkkého dřeva je omezená životnost podlahových fošen či palubek. Tu se někdy snažíme prodloužit napouštěním různými prostředky či lakováním nebo dokonce kryvými nátěry. Volba mezi jednotlivými možnostmi (laky, oleje, vosky, podlahová prkna bez povrchové úpravy) vyvolává živé diskuse. Každá z alternativ má totiž svá pro a proti.

Obecně se dá říci, že buď ponecháte podlahová prkna v přírodním provedení, ale udržení jejich vzhledu vás bude stát mnoho úsilí, nebo impregnacemi a nátěry docílíte, že dřevo bude vyhlížet efektně, ale poněkud nepřirozeně.

Bez povrchové úpravy

Podlahová krytina bez povrchové úpravy vyhlíží opravdu tradičně, zejména jde-li o smrkové fošny příslušně vyšlapané. Podlahy „dýchají“, vyžadují však, aby písek v polštářích pod nimi byl naprosto suchý a prostý plísní. Původně se na drhnutí takových podlah používaly slaměné víchy a jemný říční písek. Musíme je chránit před všemi tekutinami, které by na nich mohly vytvořit skvrny. Nejnebezpečnější jsou v tomto směru rychle se vsakující nátěrové hmoty jako je Luxol. Během vteřin prosáknou do hloubky několika milimetrů a skvrnu lze odstranit jen vybroušením do hloubky.

Mastné skvrny

Obtížně se odstraňují rovněž mastné skvrny, nebezpečné jsou zejména krémy na obuv a rtěnky. Jestli rtěnku nebo tužku na obočí na takové podlaze rozšlápnete, rychle viditelnou hmotu odškrábněte a odstraňte bruskou.

Mastné skvrny na podlaze odstraníme vybroušením ruční excentrickou bruskou

Jinou poměrně spolehlivou metodou je odstraňování mastných skvrn pomocí žehličky (nesmí se ovšem vzhledem k nebezpečí požáru kombinovat s čištěním chemikáliemi!). Na mastnou skvrnu se položí savý papír nebo čistá textilie a delší dobu se přejíždí horkou žehličkou. Mastnota se částečně do savého materiálu vsákne, zbytek se po vychladnutí dřeva pokuste vymýt nitroředidlem, které bývá v každé domácnosti (ředidlo C 6000). Použít lze také nehořlavý perchlorethylen, s menšími úspěchy i benzin. Stejná metoda se dá použít i pro skvrny způsobené nakapaným voskem ze svíčky.

Asfalt a saze

Při znečištění podlahy od asfaltu nebo smůly se nejprve pokuste mechanicky odstranit co největší množství hmoty například nožem. Jestliže je asfalt ztvrdlý, uvolněte jej nejdřív tak, že na skvrnu položíte hadřík nasáklý ředidlem. Aby se ředidlo předčasně nevypařilo, překryjte je mikrotenem nebo igelitem a navrch položte vhodnou desku (např. kuchyňské prkénko). Zhruba za hodinu pak skvrnu vymývejte ředidlem, popřípadě – až po vytěkání ředidla – použijte žehličku s čistým textilem.

Obtížné je z dřevěné podlahy vymýt saze, které zejména v blízkosti otevřeného krbu občas podlahu znečistí. Nejspolehlivěji se odstraní silným saponátem (např. do pračky), který se na saze nechá aspoň půlhodiny působit. Použít se dá rovněž šampon nebo koncentrovaný mýdlový roztok. Skvrna obsahující saze se pak čistým textilem opakovaně stírá, následně se saponát či jiný prostředek vymyje vodou.

Víno a ovoce

Při potřísnění podlahy červeným vínem nasypejte urychleně na skvrnu sůl. Ještě vyšší účinnost vykazuje roztok kyselého siřičitanu sodného (ustalovače) nebo šťavelanu draselného nebo sodného (pozor, krystalky jsou žíravé), ten pak vymyjte saponátem a vodou. Na bílé víno stačí kuchyňský saponát a dostatek vody.

Mimořádně znečištěná podlahová prkna je třeba demontovat a odnést k protahovačce

Organická barviva obsažená v některém ovoci (antokyany a anthokyaniny, chlorofyl, karotenoidy) je nutné okamžitě vymýt větším množstvím vody, než zoxidují a ztmavnou. Zejména šťáva z lesních plodů, např. borůvek a ostružin značně odolává snahám o vymytí – částečně se osvědčila směs čpavkové vody a peroxidu vodíku (do 10 dílů 30 procentního peroxidu se vmíchají 4 díly 5 procentní čpavkové vody). Bělicí roztok se musí připravit bezprostředně před použitím, nejlépe venku, protože doporučované tekutiny po smíšení pění a navíc velmi nepříjemně a intenzivně zapáchají.

Méně agresivně se projevují běžně dostupné chlorové prostředky s bělicím účinkem (Savo, Domestos, Satur Badex, Fixinela WC čistič, Krystal sanan, Cif cream active -ten však nesmí přijít na lakované dřevo). Roztok na postižené místo nechte několik minut působit a pak jej postupně vymývejte vlažnou vodou tak, aby vybělená místa netvořila šmouhy. Pro zmizení přechodů mezi ošetřenými a původními plochami, je vhodné vydrhnout celou podlahu.

Oleje nebo laky

Napouštění dřeva mastnými látkami bylo prokázáno již u starověkých staveb. I když některým kusům nábytku i podlahám (ale spíš zámeckého typu) dodává jisté kouzlo, je nutné konstatovat, že olejované a voskované nábytkové kusy se snadno ohmatají a znečistí, a na podlahách jsou znát stopy přítomných, i když se přezouvají.

Na inkoustové skvrny nasypeme sůl a pak je dočistíme kyselinou citronovou

Velkou nevýhodou olejových nátěrů je skutečnost, že pokud se vám znelíbí, budete muset zakoupit nová podlahová prkna, protože voskem či olejem ošetřená podlaha nepřijímá žádný nátěr a chemické odstraňování mastných hmot ani přebroušení nepomůže. Co do odolnosti vůči skvrnám libovolného původu jsou tyto podlahy zcela podprůměrné – prakticky neodstranitelné skvrny na nich dělají zejména malá štěňata.

Rozhodnete-li se ochránit dřevěnou podlahu proti skvrnám tím, že je nalakujete, můžeme doporučit uretan-akrylátové laky (např. V 1409 Ekohost; ten se prodává v matném i polomatném provedení). Další vhodné jsou disperzní polyuretanové laky; je to například lak Polyurex (provedení Lesk V 1604, Mat V 1605, Polomat V 1616). Tyto laky mají vysokou tvrdost, mechanickou a chemickou odolnost.

TEXT: KAREL ŠTECH
FOTO: ARCHIV AUTORA

Odstraňování skvrn ze dřeva

Odstraňování skvrn ze dřeva