Barevná výmalba aneb Rozkvetlý interiér

Rubrika: Interiér

S chalupou si nejčastěji spojujeme hnědo-bílou barevnost: na hnědo mořené dřevěné prvky a nabílené stěny. Ale není důvod, proč se ve starém stavení vyhýbat barvám.

Se dřevem v medové barvě pěkně koresponduje jemná růžovooranžová

Zvláště pokud je ostatní zařízení hodně střízlivé, tak barevné stěny dokážou interiér pěkně rozzářit a rozveselit. Nemusí se jednat jen o jemné pastelové barvy, ale jak ukazují fotografie, i dost výrazná a méně obvyklá barevnost se dobře vyjímá ve venkovském stavení. I ve starém zrenovovaném hrázděném domě vypadá dobře sytě žlutá, oranžová, ostře zelená a dokonce fialová!

Originálně vypadají cihlově barevné pruhy na světlé zdi

A jakou barevnost zvolit? Pro výběr barev platí určitá pravidla – některé barvy prostor proteplí (žlutá, oranžová, teple hnědá), jiné ochladí (modrá, zelená), některé uklidňují (studené tóny modré, zelené), jiné povzbuzují (červená). Další zas místnost opticky zvětší (světlé tóny) nebo zmenší (tmavé tóny). Ale není třeba se vždy přísně držet pravidel. Především bychom měli vybírat barvy, které působí příjemně na nás osobně a které se také hodí k vybavení chalupy.

Pro ložnici je vhodná studená modrá

Ve starých domech nejsou stěny vždy jen pravoúhlé, mohou být různě zkosené, pod klenutými stropy mívají tvar oblouku. Kontrast takových barevných stěn se světlým (většinou bílým nebo jemně pastelovým) stropem vypadá zajímavě. Barva na stěně také nemusí sahat až ke stropu. Barevné nemusejí být ani všechny stěny v místnosti, někdy postačí jen jedna. Zajímavé je i barevné zdůraznění různých výklenků nebo výstupků. Stěně tak dodáme plastičnosti. Pokud se nebojíme experimentovat, můžeme zkusit zkombinovat dvě i více barev, třeba i ve vzoru širokých pruhů.

Mezi trámy hrázdění se dobře vyjímá sytě žlutá omítka

Ve starším vesnickém stavení dobře vypadají i barevné stěny s efektem patiny – různými světlejšími či tmavšími více či méně pravidelnými skvrnami. Díky patině se ztratí nerovnosti nepříliš hladkých stěn, naopak těm hladkým zas propůjčí určitou měkkost. Patina se dá vytvořit několika způsoby. Buď mechanickým nanášením tmavší či světlejší barvy na stejně nebo odlišně barevnou stěnu, a to pomocí speciálního válečku nebo otiskováním houby, zmačkané látky, papíru apod. Nebo použijeme speciální barvy, které nám práci usnadní.

www.alpina-farben.de, www.kapitan.eu

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: PAVEL VESELÝ A ARCHIV

Barevná výmalba aneb Rozkvetlý interiér

Barevná výmalba aneb Rozkvetlý interiér