Jakou vybrat postel
Je spočítáno, že v průměru strávíme třetinu svého života v posteli. Při jejím výběru bychom proto měli být velmi pečliví.
Postel je bezesporu nejdůležitějším prvkem každé ložnice. Její výběr, společně s volbou nové matrace a roštu, se určitě vyplatí nepodceňovat, protože tím ovlivníme kvalitu svého spánku. Při koupi se proto nesmíme unáhlit a vybírat jen podle rozměru a barev, aby se postel hodila do našeho interiéru.
Klasická nebo kontinentální
Při koupi kvalitní postele máme na výběr v zásadě ze dvou variant, a to je klasická postel nebo kontinentální. Rozdíl mezi nimi je především v jejich výšce a složení.
Klasické postele bývají oproti kontinentálním nižší, i když v poslední době se postupně upouští od původní výšky postele 40 nebo 45 cm a stále více zákazníků dává přednost 50 nebo 55 cm. Lehací plocha ve větší výšce nám umožňuje lehčí zvednutí se z postele, tělo nevyvíjí tak velký nápor na svaly a nám se jednoduše vstává a zase sedá na lůžko. Vyšší ložná plocha zároveň minimalizuje množství prachu, které během spánku každý dýchá. Klasickou postel vybavíme roštem a matrací podle svého vlastního výběru, případně je po nějaké době můžeme vyměnit.
Kontinentální postele jsou oproti předchozím vyšší a místo klasického roštu mají pružinovou základnu, tzv. boxspring. Zjednodušeně se dá říct, že základním rysem této postele je, že se skládá z několika na sobě ležících matrací. Nevýhodou je robustnost těchto postelí a to, že tvoří pevný celek.
Standardizované rozměry
Nad velikostí postele se mnoho lidí příliš nezamýšlí. Často rozlišujeme v podstatě jen dva rozměry – jednolůžko a manželskou postel. Jiný rozměr než standardizovaný se většinou řeší pouze v případě atypického interiéru. Tak by to ale být nemělo. Rozměr postele bychom měli volit podle individuálního charakteru svého spánku a prostoru, který při něm potřebujeme. Záleží na tom, co je pro nás pohodlné, jak moc se v noci převalujeme, a to samé platí v případě dvoulůžka i pro prostor partnera. Vyhneme se tak nočnímu okopávání i bitvě o svou polovinu postele. Roli hraje samozřejmě i výška člověka.
Dvojlůžko, nebo jednolůžko?
Dvě samostatné matrace jsou pro spánek mnohem vhodnější než jedna dvojitá. Kvůli tomu se ale nemusíme zříkat manželského dvojlůžka. I to lze vybavit dvěma samostatnými matracemi. Pokud nám vadí mezera mezi nimi, snadno to vyřešíme topperem (slabší krycí matrace), ovšem pokud nepoužíváme polohování.
Úložné prostory pod postelí
Proudění vzduchu v ložnici je velmi důležité. Pokud nemusíme v bytě šetřit každý centimetr, doporučuje se nechat prostor pod postelí volný, protože umožňuje během noci přirozené proudění vzduchu v místnosti, pod lůžkem a také kolem těla. Méně se pak tvoří v pokoji vlhkost i případné plísně. Z tohoto hlediska je také lepší řešení čel s nohami než plné čelo až k podlaze.
Design a funkčnost
Hlavními aspekty při výběru by měly být pohodlí a kvalita konstrukce. Proto také nenakupujte postel bez vyzkoušení. Některé firmy nabízejí zapůjčení na nějaký čas i domů. Pokud má postel sloužit každý den, vyhněte se příliš subtilním postelím s tenkými nohami, takové mnoho nevydrží.
Vzhled postele je samozřejmě také důležitý. Pokud vezmeme zřetel na výše uvedené aspekty, můžeme se rozhodovat mezi postelí kovovou, z dřevotřísky nebo z masivního dřeva. Mezi postelí střízlivě moderní nebo rustikální – chalupářskou, zdobnější měšťanskou či přímo zámeckou, vyřezávanou nebo malovanou. Volit lze mezi vzhledem přírodního dřeva, lehkými lazurami nebo krycí barvou, s povrchovou úpravou lakem nebo přírodními oleji.
Text: Iva Tvrzová
Foto: Jaroslav Hejzlar, Pavel Veselý a archiv firem