Plexisklo stojí za pozornost
Různé typy plastových skel najdou mnohostranné využití doma, v dílně i na zahradě. Důležité je však vědět, jaký výrobek je pro zvolené účely vhodný.
Pod souhrnný a ne zcela přesný název „plexisklo“ lidé zahrnují plastová skla, která mohou být hladká, průhledná a průsvitná, ale také probarvená různými barevnými odstíny, případně povrchově upravená podobným způsobem jako lité či pískované tabule z pravého skla.
Mezi materiály pro výrobu těchto plastových tabulí a fólií patří akrylát, polystyrol, polykakarbonát a PVC. A právě výběr konkrétního materiálu je nejdůležitějším kritériem pro volbu plastového skla podle toho, na co je hodláte použít.
Co je polystyrol?
V hobbymarketech i u specializovaných prodejců najdete mezi nejlevnějšími plexiskly zpravidla polystyrolové tabule. Firma Gutta je například vyrábí pod výstižným názvem Hobbyglass.
Polystyrolové tabule mají řadu dobrých vlastností včetně vysoké pevnosti v tahu, až 93procentní propustnosti světla a odolnosti proti nárazu. A když už se polystyrolové „plexisklo“ poškodí, nevznikají střepy. Zásadním omezením pro tento materiál je doporučené použití pouze v teplotách pět stupňů Celsia a vyšších. Polystyrol je tedy vhodný spíše do interiéru, kde může posloužit například jako výplň dveří, prosklení nábytku, materiál pro různé interiérové průhledy či světlíky, ale také jako surovina pro modelaření, výrobu dekorací a rovněž jako základ pro výrobu různých dóz, krabic, skříněk či komponentů pro technická zařízení. K tomu všemu lze polystyrolové tabule použít i proto, že se snadno řežou na potřebné rozměry. Zvláště pro výplně dveří či nábytku se hodí varianta polystyrolových tabulí se strukturovaným povrchem.
Kolik to vydrží
Dražší, ale odolnější jsou akrylové a polykarbonátové tabule. Plný polykarbonát oboustranně odolává UV záření a kromě toho je i pružný a odolný vůči nárazu. Na rozdíl od polystyrolu zvládá i teploty pod bodem mrazu, aniž by zkřehl a popraskal. Ani dlouhodobé působení slunečního záření na něm nezanechává stopy v podobě žloutnutí a případných změn tvaru. K tomu všemu ještě velmi dobře propouští světlo. Patří tedy k vhodným materiálům zejména pro zasklívání skleníků a pařníků, ale může sloužit i k prosklení světlíků a světelných tunelů nebo pro výplň okenních rámů například u štítových oken.
Pro výrobu nábytku či nábytkových doplňků je pak také vhodné akrylátové sklo. Existují různé varianty tabulí z tohoto materiálu a rozdíl je například mezi litými deskami a extrudovaným akrylovým sklem. Lité sklo je díky nižšímu vnitřnímu pnutí vhodnější pro řezání a frézování, takže se skvěle hodí pro výrobu složitěji tvarovaných částí nábytku nebo svítidel včetně efektových světel, pro které se používají barevné varianty polymetakrylátů.
Akrylátová plexiskla však lze využít i v exteriéru. Jsou velmi pevná a netříští se při rozbití a rovněž dobře odolávají i velkým výkyvům teplot a všem dalším povětrnostním vlivům. Kromě různých dekorativních či reklamních vývěsních tabulí, displejů nebo světelných reklam lze odolnosti polymetakrylátu využít i na různé zástěny či plotové tabule nebo části vchodových dveří. Důležitá je také možnost vyleštit případné poškrábání. Není pak nutné obávat se použití tabulí i jako náhrady pravého okenního skla. Jde však samozřejmě o nákladnější řešení.
Zajímavou variantou je i PVC zasklívací fólie v roli. Fólie (např. PRIMUS) se vyrábí z čirého, odolného a pružného PVC. Výhody fólie spočívají zejména v odolnosti a tuhosti, která ovšem neomezuje případné ohýbání a tvarování materiálu. Dobře se proto hodí zejména na menší skleníky a pařníky a výborně poslouží i jako materiál při zasklívání oken zahradních či nářaďových domků. Vzhledem k ceně kolem 150 korun za metr čtvereční jde o nejlevnější variantu prosklení, zároveň ale o materiál s poměrně velkou výdrží a použitelností v exteriéru i za teplot pod bodem mrazu.
www.guttashop.cz, www.plexisklo.eu, www.swisshobby.cz
Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem a Shutterstock