Mít zdravé žíly

Rubrika: Zdraví

Každá třetí žena a čtvrtý muž trpí už ve věku kolem třicítky bolestmi nohou, které souvisí se žilním oběhem. Takže: honem nohy nahoru a relaxovat!

Prevence těžkých nohou a křečových žil je prostá: zvednout nohy nahoru a ulehčit na pár minut krevnímu oběhu. Přidejte drobné pohyby nohou: ohýbání, kroužení, našlapování na špičky a k tomu masáž studenou vodou. Kdo to nestihne během dne, může si zacvičit alespoň večer při televizi. Podle pravidel ergonomie nohám prospívá i sezení s rovnými zády. Důvod? Pokud páteř a hýždě nesvírají úhel 90 stupňů, vázne průtok krve v tříslech.

„Nemocnými žilami platíme daň vzpřímené chůzi i tomu, že se už dávno denně nehoníme za kořistí,“ vysvětluje žilní chirurg MUDr. Ota Schütz ze Žilní kliniky v Praze.

„Nedostatek pohybu spolu s nesprávnou výživou jsou na druhém a třetím místě za dědičností, která má rozhodující slovo. V těsném závěsu za nimi následuje nadváha a kouření.“ Riziková jsou i statická zaměstnání, kde se musí pracovat vkleče, ve skrčené pozici či s těžkými břemeny. Nepříznivé faktory se samozřejmě sčítají. Když jejich součet přesáhne kompenzační schopnosti organizmu, začnou nohy otékat a bolet. To cévní pumpě začíná docházet dech…“

Proti zemské gravitaci

Úkolem žilního oběhu je vracet odkysličenou žilní krev zpět k srdci. Toku krve proti zemské gravitaci pomáhá systém žilních chlopní a svalová pumpa dolních končetin. Systém funguje jen do té doby, dokud žilní stěna a chlopně zachovávají elasticitu. Když se kolagenní vlákna a následně i pevnost cév vlivem nepříznivých faktorů poškodí, průchodnost žil se nepřiměřeně zvýší, jejich stěny začnou povolovat a rozšiřovat se. V žilách se tak hromadí krev a chlopně i svaly ztrácejí sílu i schopnost plynule ji vracet zpět k srdci. Vzniká tzv. chronická žilní nedostatečnost. Ani to však některé lidi do ordinace žilního lékaře nezažene.

„Přicházejí až tehdy, když jim provázky žil vystoupí nad ztenčenou pokožku a na vnitřní straně lýtek či kotníků objeví ztvrdlou tkáň či ekzémy. V této fázi již hrozí zánět žil a bércové vředy. Při onemocnění žil totiž vázne i zásobování nohou živinami a hromadí se v nich zplodiny látkové výměny,“ vysvětluje žilní lékař.

Podpora nohou: boty a punčochy

„Všichni, kteří mají se žílami potíže, by měli jako základní prevenci nosit dobré boty bez vysokého podpatku a zdravotní stahovací punčochy,“ tvrdí dr. Schütz.

„Platí to i pro těhotné ženy, u nichž riziko vzniku křečových žil zvětšuje zvýšená váha a hormonální vlivy. Pro účinnost elastických punčoch je podstatná pevná komprese a způsob jejího rozložení. Stah se musí snižovat postupně od prstů nohou do třísla, tak aby se vytvořil tlakový spád, který usměrní povrchní žilní proud krve směrem k srdci.“

Nejvhodnější jsou kvalitní elastické punčochy druhé kompresní třídy s atestem 3G kvality. Ten zaručuje, že punčochové zboží je pravidelně testováno a splňuje přísná zdravotní kritéria. Stahující punčochy by se měly nosit zejména při statickém zatížení, tedy při dlouhém sezení a stání, u žen i před menstruací.

Radikální řešení: operace

Při operacích se křečové žíly odstraňují či zneprůchodňují. „Nejlepší efekt dává kombinace různých způsobů léčby,“ vysvětluje MUDr. Schütz. „Před operací je nutné ultrazvukové duplexní vyšetření, které přesně zjistí, jaký je stav žil a cév v povrchovém i hlubokém cévním systému.“

Jedinou metodou, kterou zcela hradí zdravotní pojišťovna, je tzv. klasická operace, spočívající v odstranění křečových žil hlavním kmenem od kotníku po třísla. Tento typ operace vyžaduje několikadenní pobyt v nemocnici. „Jde o nejstarší způsob léčby, který pokud je správně provedený, má dobré výsledky. Je však zatížený větším procentem komplikací a nedá se použít pro všechny křečové žíly,“ vysvětluje lékař.

Změnu v radikální léčbě křečových žil znamenala na konci 80. let metoda CHIVA. Po precizním ultrazvukovém vyšetření se z drobných řezů likvidují patologické změny krevního proudu a křečové žíly samotné. Při tomto typu operace jsou všechny zdravé žíly v těle ponechány. „Operatér udělá na noze pouze malé vpichy, velké jeden až tři milimetry. Z nich pak prostřednictvím jednotlivých podvazů usměrní směr krevního proudu tak, aby se rozšířené cévy zmenšily nebo vymizely,“ vysvětluje chirurg.

Součástí metody je specifická anestézie s ultrakrátce působícími léky. Pacient necítí bolest a již po několika hodinách po operaci může odejít domů.“ Nejnovější metoda léčby je založená na uzavření žíly zevnitř. Do rozšířené žíly se zavede sonda, která ji uzavře speciální pěnou, působením radiofrekvenčního přístroje nebo laseru.

TEXT: RADKA BOROVIČKOVÁ
FOTO: ISIFA A ARCHIV KETTLER

Mít zdravé žíly