Pěstujte houby

Rubrika: Zahrada

Vypěstovat si vlastní úrodu hub není nijak složité. A k tomu ještě můžete v zahradě získat malebné zákoutí, kam budete moci na houby odskočit rovnou od sporáku.

Na dřevě lze vypěstovat několik druhů hub

Existují houby, které lze poměrně snadno vypěstovat a také pravidelně sklízet. Jsou to například některé druhy hlív či houževnatec jedlý, známý spíše jako shii-take (šitake nebo rovněž shiitake), ale třeba i lesklokorka leská (reishi), nazývaná houbou nesmrtelnosti. Pěstovat lze i oblíbené a chutné žampiony.

Kolíčkovou sadbu opatrně zatlučete do otvorů ve dřevě

Čerstvé houby obohatí vaši kuchyni, ale stále populárnější je i jejich pěstování za účelem získání zdravého potravinového doplňku. A je to dobré řešení i pro každého, kdo sice houby rád jí, ale necítí se být houbařem a nechce zbytečně riskovat při jejich sběru v lese.

Na slámě v pytlích se houbám daří

Co a jak pěstovat

Začněme u klasických žampionů. Tradičně se pěstují na slámě, ale nejjednodušší je pěstovat je rovnou ze zakoupeného substrátu, který je naočkovaný podhoubím a obsahuje potřebné množství živin pro růst plodnic. Substrát je balený v pytlích s podrobným návodem k pěstování. Je s ním potřeba ještě nějakou dobu pracovat při různých teplotách a udržovat ho vlhký.

Žampionům ze substrátů v pytlích se nejlépe daří v chladnější místnosti. Po první sklizni následuje ještě několik, zpravidla pět růstových vln ve zhruba týdenních nebo desetidenních cyklech. Vyplozený substrát se pak dá použít na kompost, ke hnojení nebo například k pěstování rajčat.

Podobně se dá z naočkovaného baleného substrátu vypěstovat i hlíva ústřičná, která je poměrně hodně odolná vůči škůdcům a dobře se pěstuje.

Žampion je nejčastěji pěstovanou houbou

Do děr a pod pokličku

Pro zahrádkáře experimentátory je zajímavou výzvou pěstování hub na dřevě. Zkušený pěstitel a tvůrce houbových sadeb Vlastimil Šavelka doporučuje zhruba půlmetrový špalek z listnatého dřeva o průměru alespoň 20 centimetrů. Hodí se i pařez. Dřevo má být maximálně rok staré, nemá být suché, nahnilé a odkorněné.

Špalky naočkované kolíčkovou sadbou houby shii-take

Špalek se namočí do vody, poté se do něj navrtají otvory a ty se „naočkují“ takzvanou kolíčkovou sadbou hlívy či jiného vhodného druhu houby. Alternativou mohou být zatloukací houbové patrony.

Jinou metodou je pěstování na dřevě „pod pokličku“. V tomto případě se ze špalku odřízne zhruba pět centimetrů silná část, na řeznou plochu se rozprostře zakoupená zrnitá sadba houby a přiklopí se onou odříznutou pokličkou. Spára se utěsní lepicí páskou, aby sadba nevysychala. Pokličku je možné přiklopit z obou stran špalku. Z takto naočkovaného dřeva pak budou houby vyrůstat po stranách podobně, jako rostou stromové houby přirozeně v lese.

Hotová sada pro domácí pěstování

Na slámě

Na slámě je pěstování ještě jednodušší. Budete potřebovat dostatečně silný průhledný igelitový pytel, do nějž se suchá sláma napěchuje a poté zaleje velkým množstvím vroucí vody. Pytel pak zavažte, nechejte slámu spařit do druhého dne a pak odstřihněte z pytle dolní rohy, aby mohla voda vytéct.

Takto upravená sláma se naočkuje zrnitou houbovou sadbou, O tu se pak podle návodu musíte ještě nějakou dobu starat podobně jako v případě už zmíněného pytlovaného substrátu. Houby na slámě rovněž potřebují chladnější, ale ne zcela temnou místnost.


Dobré rady

-Ať už pěstujete houby z koupeného substrátu, nebo vlastní metodou z různých typů koupené sadby, dodržujte doporučený postup.

-Vliv na kvalitu úrody má optimální teplota, správné množství světla a potřebná vlhkost.

Houby shii-take jsou přímo nabity zdraví prospěšnými látkami

-Houby rostou ve vlnách. Po první sklizni tedy naočkovaný substrát nevyhazujte, ale dál ho udržujte vlhký a počkejte na další úrodu.


TIP

Houby nepotřebují přímé sluneční světlo, stačí jim polostín, stín nebo i úplná tma. Ta vyhovuje například žampionům, které se běžně pěstují v temných místnostech, například ve sklepích. Máte-li na zahrádce či v domě nějaké nevyužité stinné zákoutí, můžete právě tam houby pěstovat.

Text: Richard Guryča

Foto: Archiv firem a Shutterstock

 

Pěstujte houby