Jak uložit zahradnické náčiní

Rubrika: Zahrada

Dílenské nářadí míváme vzorně zavěšené na háčkách či vyskládané v zásuvkách. Náčiní pro péči o zahradu většinou tolik nehýčkáme. Pojďme si udělat pořádek.

Dřevěný zahradní domek izolovaný od zemní vlhkosti je vhodný pro uskladnění zahradního náčiní a techniky (Gardena)

Rýpeme se s ním zemi, vozíme v něm zahradní odpad, sečeme s ním trávu, řežeme a sekáme dříví. Zahradní náčiní pracuje tvrdě, přesto mu často nevěnujeme péči, jakou by zasloužilo. Přitom největší užitek z toho můžeme mít my. Dobře ošetřené a vhodně skladované náčiní dlouho vydrží a je vždy po ruce.

Většina nástrojů dovoluje jejich zavěšení na nějaký hák. (Fiskars)

Kam s ním?

Pro uskladnění zahradnických pomůcek zvolíme většinou nějakou kůlnu nebo kout ve stodole. Ne vždy to je nejvhodnější místo. Vysoká vzdušná vlhkost způsobuje korozi ocelových částí, z nichž se vrstva ochranného nátěru používáním postupně odře. Zkorodovaná lopata je to nejmenší, koroze má zničující vliv především na ostří nástrojů a na pohyblivé části. Nejvíc trpí zahradnické nůžky, řezné a žací nástroje a většina strojů.

Prosklené dveře sice dobře vypadají, ale neposkytují dostatečné zabezpečení drahé zahradní techniky (Honda)

Pokud s vlhkostí nemůžeme nic udělat, musíme se soustředit alespoň na konzervaci kovových částí. Ve skladovacích prostorách také zajistíme dostatečné větrání. Stroje pracující s vodou, například zahradní čerpadla nebo vysokotlaké čističe, musíme na zimu zcela zbavit vody, nebo je chránit před mrazem. Expandující led totiž dokáže poničit i kovové čerpadlo.

Vzorný zahradnický domeček nabízí police pro drobné předměty a háky pro zavěšení načiní, aby na podlaze zbylo místo třeba pro kolečko (Fiskars)

Lepším řešením uskladnění zahradnického náčiní než stodola může být nový dřevěný zahradní domek, který je odizolovaný od zemní vlhkosti a má dostatečnou cirkulaci vzduchu. Na dřevěné stěny se nám také budou lépe připevňovat různé háčky a držáky, které dovolí přehledné uspořádání nástrojů.

Jednou z možností jak zahradnické náčiní upevnit na stěnu jsou univerzální držáky, které sevřou násadu (Gardena)

Postavit, nebo pověsit?

Místo v koutku či domku s nářadím mají jak police, tak různé nástěnné držáky. Do polic můžeme dát drobné předměty, jako jsou květináče, příslušenství pro zavlažování nebo různé bedýnky. Nezabírají pak místo na podlaze, nemusíme se k nim shýbat a máme je hezky na očích. Takové police můžeme koupit, ať už dřevěné, plastové či kovové, nebo si je vyrobit.

Zahradní skříň z impregnovaného a se stříškou z pozinkovaného plechu (Tchibo)

Jednotlivé zahradní nářadí je nejlepší zavěsit na stěnu. Vedle přehlednosti to přispěje i k bezpečnosti. Pověstné šlápnutí na hrábě nemusí být to nejhorší, co se může stát, pokud se náčiní povaluje po zemi. Háků a držáků na nářadí je spousta, opět lze využít průmyslových výrobků nebo si poradit svépomocí. Kdo kupuje zahradní nářadí od jedné značky, může využít systémových držáků, které jsou dělané přímo na uchycení produktů dané značky. Existuje ale i celá řada univerzálních řešení, která fungují se všemi nástroji bez ohledu na značku.

Zahradní techniku na kolech budeme muset nechat stát na podlaze. Musíme proto myslet na bezbariérový přístup a také dostatečně široký vstupní otvor pro sekačku a především zahradní traktor.

www.fiskars.cz, www.gardena.cz, www.hondastroje.cz, www.lanitgarden.cz, www.tchibo.cz


Dobré rady

  • Použité nářadí a náčiní nenechávejte dlouho ležet venku. Očistěte je a uložte na stálé místo.

  • Umístěním na stěnu či do polic předměty ochráníte před případnou zemní vlhkostí, nikoli však vzdušnou. Nejlepší je uskladnění v dobře větraných a temperovaných prostorách.

  • Zahradní domek na skladování nářadí musí mít stabilní konstrukci a musí jít dobře zabezpečit.

Text: Tomáš Krásenský

Foto: archiv firem

Jak uložit zahradnické náčiní