Domácí kosmetika
Tajemství krásné pleti a vlasů našich prababiček tkvělo v domácích přípravcích, jejichž recepty se předávaly jako rodinné stříbro z generace na generaci. Pojďme si některé recepty oživit!
Trendem dnešní doby je návrat k přírodě a ke kořenům a výroba domácích kosmetických přípravků k němu patří. Hlavními ingrediencemi při přípravě kosmetiky jsou nejen byliny čerstvé i sušené, které si můžete sami nasbírat volně na loukách, v lese nebo na zahradě, ale především to, co najdete doma v lednici či ve spíži.
Domácí péče o vlasy
Zřejmě nejoblíbenějším a navíc multifunkčním domácím prostředkem je kopřivový šampon. Vlasům dodává pevnost, lesk, zklidňuje podrážděnou pokožku, skvěle zbavuje nečistot i mastnoty a působí i proti vypadávání vlasů. Na jeho přípravu budete potřebovat čtvrtinu dětského nebo olivového mýdla, hrst kopřiv (pokud nemáte kopřivy z vlastních zdrojů, můžete použít sáček bylin z lékárny nebo obchodu se zdravou výživou), čtvrt litru vody, několik kapek tea-tree oilu, případně i jiný oblíbený aromatický olejíček, například s vůní levandule, máty, šalvěje nebo citronové trávy. Hrst kopřiv pět minut povařte ve vodě a nechte hodinu vyluhovat. Sceďte a do vody nastrouhejte mýdlo. Dejte vařit a vařte, dokud se mýdlo úplně nerozpustí. Přidejte kapky tea-tree oilu, nechte vychladnout a můžete začít používat.
Na domácí šampon můžete zkusit i jiné bylinky, podle typu vašich vlasů. Na světlé se hodí heřmánek, pro lámavé vlasy je ideální rozmarýn. Suché vlasy budou rády za kostival nebo šalvěj. Podrážděnou vlasovou pokožku uklidní šampon vyrobený z měsíčku lékařského.
Vlasové zábaly
Proti lámavosti vlasů je velmi účinná maska z medu a vajec, na kterou budete potřebovat dva vaječné bílky, dvě polévkové lžíce medu a několik kapek panenského olivového oleje. Vše promíchejte a směs naneste na ještě vlhké umyté vlasy. Nechte působit půl hodiny.
Jestliže jsou vaše vlasy oslabené po trvalé, zesvětlování, melírování a častém barvení, dopřejte jim avokádovou masku. Do misky dejte jeden vaječný bílek a po kapkách do něj metlou vmíchejte avokádový olej, až vznikne konzistence jako majonéza. Do ní pak rozmačkejte zralé oloupané avokádo. Masku nanášejte po celé délce vlasů a nechte působit minimálně půl hodiny.
Pro silně se mastící vlasy je ideální citronová maska, která prospěje i vlasům s lupy. Stačí vymačkat šťávu z jednoho citronu, smíchat s trochou vody a následně vmasírovat ke kořínkům vlhkých vlasů. Vlasy pak pročešte a masku nechte působit čtvrt hodiny.
Všechny masky nakonec z vlasů důkladně spláchněte vlažnou vodou. Někdy je třeba oplachovat i déle než pět minut!
Péče o pleť
Pleťovou vodu na rozšířené póry si připravíte spařením padesáti gramů usušených jahodníkových listů dvěma litry vroucí vody a necháte půl hodiny louhovat. Sceďte, naplňte do vhodných nádob a používejte k pravidelnému čištění pleti.
Pro důkladné očištění pleti od kosmetických přípravků a nečistot se hodí pleťová voda z heřmánku a šalvěje, která má navíc dezinfekční a protizánětlivý účinek. Ve sto gramech dvacetiprocentního lihu nechte vyluhovat deset gramů sušeného květu heřmánku lékařského a deset gramů usušených listů šalvěje lékařské.
Nebo zkuste pleťové vanilkové tonikum, které skvěle regeneruje. Do sklenice vložte semínka ze dvou vanilkových lusků a přelijte je dvěma decilitry šedesátiprocentního lihu. Nechte čtrnáct dní na teplém místě louhovat a denně protřepávejte, poté přeceďte. Toto tonikum musíte pro aplikaci ředit – na dva decilitry destilované vody dávejte jednu polévkovou lžíci základní tinktury.
Pleti prospěje i domácí peeling, který ji zbaví odumřelých kousků kůže, buněk a nečistot. Stačí smíchat hnědý cukr s olivovým olejem a pak krouživými pohyby jemně masírovat obličej. Peeling používejte jen jednou týdně, abyste pokožku nepoškodili, a neaplikujte jej na podrážděnou nebo poškozenou pleť.
Pleťové masky
Pro normální a smíšenou pleť se hodí tvarohová maska, která jí dodá hebkost a pružnost. Stačí smíchat lžíci měkkého tvarohu se dvěma lžičkami medu a s trochou mléka, aby vznikla hladká kašička, kterou rozetřete na obličej, kde ji necháte dvacet minut působit.
Zanesené póry dokonale vyčistíte maskou z ovesné mouky. V misce rozmíchejte trochu ovesné mouky s vodou a směs naneste na obličej, nechte zaschnout a působit tak dlouho, dokud nepopraská. Potom ji pečlivě z obličeje odloupejte.
Mastnoty zbaví pleť jablečná maska se skořicí. Jablko nastrouhejte najemno, přidejte lžičku medu a lžičku skořice. Vše dobře smíchejte a naneste na pleť. Než masku smyjete, nechte ji na obličeji třicet minut.
Banánová pleťová maska se hodí pro všechny typy pleti, které jsou unavené, potřebují dodat jas a svěžest a hydratovat. Rozmačkejte půlku banánu a přidejte polévkovou lžíci pomerančové šťávy a lžíci medu. Důkladně směs promíchejte, naneste na pleť a nechte na obličeji patnáct minut.
Pokud máte zralou pleť, určitě využijete dýňovou masku proti vráskám, na kterou stačí smíchat trochu rozmixované dýně s medem a mlékem podle potřeby. Masku naneste na obličej, patnáct minut by mělo stačit.
Jestliže vaše pleť potřebuje povzbudit a osvěžit, pomůže jí rajčatová maska. Oloupejte půlku rajčete, rozmačkejte a smíchejte s jednou lžící bílého jogurtu a lžící mandlového oleje, naneste na obličej a nechte působit dvacet minut.
Před aplikací jakékoliv masky pleť důkladně vyčistěte. Pro lepší vstřebání výživných látek je dobré pokožku prohřát a prokrvit, nejlépe napařením kůže nad horkou lázní a jemnou masáží tváře. Prokrvená pokožka lépe vstřebává a metabolizuje výživné látky. Masky důkladně opláchněte vlažnou vodou, šetrně osušte a aplikujte hydratační krém podle typu vaší pleti.
Tělový peeling
Peeling z povrchu kůže odstraňuje odumřelé buňky a uvolní tak místo buňkám mladším, čímž dodá pokožce svěžejší vzhled. Kromě toho použití peelingu stimuluje krevní oběh v kožních tkáních, dodává pokožce zdravý růžový nádech a podle použitých vonných esencí pokožku i provoní. Na domácí peeling potřebujete pouze nějakou surovinu obrušující pokožku (cukr, sůl, drcená kávová zrna, mleté, jemněji drcené skořápky vlašských ořechů či pecky z jakéhokoliv ovoce), olej (slunečnicový, olivový, kokosový, sójový, mandlový), popřípadě i vonnou esenci, kterou máte rádi.
S olejem stačí smíchat obrušující surovinu a použít při sprchování. Nejlepší je soustředit se na problémové partie, jako jsou horní části paží, stehna, hýždě, paty a lokty. Jemné partie, ke kterým patří břicho, vnitřní strany paží a stehen, přejíždějte velmi opatrně. Masáž vždy provádějte dlouhými tahy směrem k srdci. Obrušující suroviny můžete jednoduše smíchat se sprchovým gelem a vytvořit si tak naprosto jednoduchý a levný peeling!
Text: Gabriela Zelinková
Foto: Shutterstock