Roubování starého stromu
Máte na zahradě starší strom, který má nekvalitní ovoce nebo plodí málo? Zkuste jej celý přeroubovat. Uvádí se, že pro tento radikální zákrok by jabloně neměly být starší než 40 let.
Náš čtvrtkmen neznámé odrůdy, která rodí nevalné ovoce, byl však dokonce ještě starší. Nejdřív jsme uvažovali, že strom vykopeme a zasadíme nový, ale to by byla dost náročná práce. A stromek téhož druhu by na stejném místě nemusel dobře prospívat, protože pokud jde o živiny, půda je jistě do určité míry vyčerpaná a kořenovými výměšky původního stromu unavená. Rozhodli jsme se tedy strom zmladit a přeroubovat. Kdyby zásah nepřežil, přišla by v úvahu druhá varianta.
S odvahou a motorovkou
Předloni zjara, když jabloň začala nakvétat, jsme odvážně ořezali pět jejích kosterních větví motorovou pilou. Pro tento zásah by větve jádrovin neměly mít průměr větší než 10 centimetrů, což jedna z těch na naší jabloni nesplňovala. Ale věřili jsme v hojivou sílu zdravého stromu.
Otázku roubů, které by se měly z vybrané kvalitní odrůdy jabloně odebírat od poloviny ledna do poloviny až konce února, nám usnadnil spolupracovník redakce Chatař chalupář Jaroslav Kraus. Nabídl rouby vynikající odrůdy Red Topaz, což je červená mutace zimní odrůdy Topaz vyšlechtěná v Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ve Střížovicích. Je rezistentní ke strupovitosti a dalším chorobám.
Roubování za kůru
Rozhodli jsme se pro nejsnadnější metodu roubování za kůru. Rouby tloušťky okolo 8 milimetrů jsme zkrátili na 7–8 pupenů. Oproti dřívější praxi krátit rouby na 3–5 pupenů se doporučuje ponechat vyšší počet, což má urychlit plodnost stromu. Rouby jsme postupně vkládali za kůru, kterou jsme vždy ostrým nožem nařízli až na dřevo. U nejsilnější větve jsme použili čtyři rouby, u slabších větví dva až tři. Jeden roub, který nahradí sesazenou větev, by měl být umístěn v její horní části.
Rouby jsme k větvi upevnili umělohmotnou roubovací páskou, kterou jsme několikrát obtočili a zavázali. Rány jsme ošetřili štěpařským voskem, který jsme hojně navrstvili i na celou řeznou plochu.
U tažné silné větve uprostřed koruny jsme ponechali několik větví, aby stromu zůstala asimilační plocha. Doporučuje se nechat i nějaký obrost na seříznutých větvích, ale pahýly byly u našeho stromu již zcela vyholené.
Péče v dalších letech
Všechny rouby se ujaly a ještě téhož roku vyrostly z listových pupenů zelené lístky. Koncem příští zimy jsme zakrátili pomocné rouby dole a po stranách původních větví, rouby, které by měly vytvořit kosterní větve, jsme ponechali delší a plodonosný obrost seřízli na dvě očka. Nebyli jsme však zřejmě dostatečně razantní, a tak se stromek v průběhu vegetace příliš zahustil a dvě jablka, která se objevila na jedné větvi, ani nedozrála.
Proto jsme letos v předjaří pozvali předsedu zahrádkářského svazu z městečka, v němž máme chalupu. Pan Fetr nás pochválil za volbu odrůdy, seřízl větve, které rostly kolmo vzhůru a příliš zahušťovaly korunu. Z odstřižených větviček připravil rouby, které doporučil naroubovat jazýčkovou kopulací na tři výhony vyrostlé z hlavního tažně původní odrůdy. Ale to se má udělat až v době, kdy bude jabloň kvést.
Techniky roubování
A Za kůru
Na podnoži nařezáváme kůru kolmo k větvi jedním směrem, poté jí odchlípneme a vložíme roub seříznutý kopulačním řezem a poté zavážeme PVC páskou.
B Jazýčková kopulace
Neboli anglická kopulace. Kromě klasického kopulačního řezu uděláme na obou částech zářez a vzniklými jazýčky zasunutím spojíme roub s podnoží. Ovážeme PVC páskou.
Co potřebujeme:
– Kvalitní rouby vybrané odrůdy
– Dobrou zahradnickou nebo i motorovou pilu
– Ostrý štěpařský nůž na seříznutí roubů
– Umělohmotnou roubovací pásku
– Štěpařský vosk
Dobré rady
Úrodu získáme rychleji ze zdravého přeroubovaného stromu než z nově vysazeného.
Jabloně roubujeme za kůru v době kvetení, kdy jde kůra na větvích dobře odchlípnout.
Rány po řezu i v místě usazení roubu dobře zatřeme štěpařským voskem.
Výhony z pomocných roubů zkracujeme v dalších letech na krátké čípky a po zacelení rány zcela odřízneme.
Text Marie Rubešová
Foto Marie Rubešová a Shutterstock