Oleje na dřevo

Chcete-li zachovat maximum z přirozeného vzhledu dřeva, použijte k jeho ošetření oleje. Za vyzkoušení stojí zejména čisté přírodní oleje, ale využít lze i průmyslové směsi.

Pokud se nechcete zabývat pronikáním do tajů jednotlivých přírodních olejů a jejich ředění či míchání, můžete si jednoduše vybrat některý z olejů, které se prodávají vedle v sortimentu nátěrů či prostředků k ošetření dřeva vedle laků, lazur či vosků.
Zpravidla jde o směsi olejů, případně olejů s vosky, naředěných do okamžitě použitelné konzistence. U těchto komerčních či průmyslových olejů na dřevo je důležité předem zjistit, zda jsou vhodné pro zvolený druh ošetřovaného dřeva a rovněž to, zda jsou tónované do nějakého barevného odstínu. U jednotlivých směsí se rovněž liší doba zasychání, což může hrát při výběru také důležitou roli.

pro venkovní nábytek z exotického dřeva je ošetření olejem ideální variantou pro údržbu (junckers)

Olej nebo fermež

Pro fajnšmekry, příznivce ekologického přístupu a milovníky přírodních materiálů však skýtají zajímavé možnosti ošetření dřeva především přírodní oleje či jejich směsi. Zejména lněný olej představuje tradiční hloubkovou ochranu měkkých jehličnatých i tvrdých listnatých dřevin. Je vhodný pro většinu dřevěných povrchů, které zpevňuje a vytváří podklad pro jejich další zušlechtění. V obytných prostorách s teplotními výkyvy a s tím souvisejícími změnami vzdušné vlhkosti omezuje difuzi vodních par do dřevěných obkladů i tesařských konstrukcí a brání tak jejich rozesychání. Hodí se pro impregnaci podlah, dřevěných schodů, vnitřního nábytku i dřevěných obkladů a konstrukcí. Poslouží k ošetření hoblovaného i broušeného dřeva i napouštění nového i starého louhovaného nábytku. Stejně jako další rostlinné oleje i lněný olej po čase mírně žloutne. Je možné ho míchat s dalšími rostlinnými oleji, vosky a pryskyřicemi a ředit terpentýnovým olejem, pomerančovým olejem nebo dearomatizovaným lakovým benzínem.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Nátěry okolo chalupy:

Než se pustíte do natírání

Koroze musí pryč

Natírání dřevěného plotu

Lazury

Krycí barvy

________________________________________________________________________
Firma Cesta dřeva nabízí na českém trhu přírodní lněnou fermež, což je vlastně vařený lněný olej. Dřevo prý chrání lépe než nevařený lněný olej a také rychleji vysychá.
Lněná fermež je vhodná k použití v interiérech i v exteriérech na nábytek včetně koupelen i kuchyní, podlahy, zahradní nábytek, okna, hudební nástroje či dřevěné lodě. Lze ji použít i do směsí dalších olejů a vosků. Železné předměty chrání před korozí.

připravené směsi jsou nejsnazší pro okamžité použití bez ředění

Dovnitř i ven

Milovníci dřeva znovu objevují i tungový (čínský dřevní) olej, který má právě v Číně tisíciletou tradici používání a je považovaný za jeden z nejkvalitnějších přírodních olejů na ošetření nábytku konstrukcí i podlah. Tungový olej ochrání dřevo uvnitř domu i v exteriéru proti vodě i otěru. Umí vytvrzovat napuštěnou vrstvu dřeva. Rychle vysychá a hodí se i na zatěžované plochy kuchyňských pracovních desek či stolových desek, ale i na podlahy. Snižuje praskání a kroucení dřeva, zvýrazňuje kresbu dřeva a chrání před vlhkostí a špínou. Tungový olej lze míchat s dalšími rostlinnými oleji, vosky a pryskyřicemi.
Chcete-li co nejvíce zachovat přírodní odstín dřeva, vyzkoušejte světlicový olej. Jen minimální ztmavnutí dřeva docílíte i použitím kaméliového oleje, který navíc dobře chrání proti UV záření a pomalu vysychá.
K ošetření dřeva se používá rovněž konopný, terpentýnový, pomerančový, ostropeřcový, teakový, ricinový či parafínový olej.

www.olejenadrevo.cz, www.cestadreva.cz

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem

Oleje na dřevo

Oleje na dřevo