Jak vybrat vyžínač
Vhodným doplňkem a v některých případech i plnohodnotnou alternativou ke klasické sekačce je vyžínač. Ten se hodí všude tam, kam se sebevýkonnější sekačka nedostane nebo ji není možné použít. STIHL výrábí dlouhá léta vyžínače a křovinořezy nejvyšší kvality a na základě mnohaletých zkušeností radí svým zákazníkům i při jejich výběru.
Dočištění zahrady po posekání sekačkou
V řadě zahrad jsou terénní zlomy, ostré rohy či jinak špatně dostupná místa (např. u vysazených rostlin či podél zdí), kam se sekačka nedostane. Pro dočišťovací práce není důležitý velký výkon, ale přesnost, se kterou je možné se do problematických míst. Pro dočišťovací práce na zahradách se tedy nejvíce hodí malý strunový vyžínač, který má požadovaný výkon, ale zároveň je lehký a dá se s ním velmi obratně manipulovat. Pro malé zahrady je možné zvolit vyžínač elektrický, ideálně takový, který není limitován přívodním kabelem, tedy akumulátorový. Akumulátorové přístroje dnes zažívají v zahradní technice doslova „boom“. Jsou méně robustní, podstatně méně náročné na údržbu a obsluhu ve srovnání s benzínovými stroji a výrazně tišší. Uživatelé při práci s akumulátorovými přístroji nemusí při práci používat ochranu sluchu. „Výrazně nižší hlučnost ocení při práci nejen sami uživatelé, ale i jejich sousedé. Akumulátorové přístroje jsou pro svou nízkou hlučnost vhodné i pro úpravu veřejných prostor, kde nadměrný hluk není žádoucí – například v obytných zónách, okolí nemocnic nebo na hřbitovech. Díky vzájemné kompatibilitě komponentů akumulátorového systému – tedy vlastního stroje a akumulátoru – přitom nemusí být přechod na akumulátorovou zahradní techniku nijak zvlášť cenově náročný. „Zákazník může například užívat jediný akumulátor pro provoz tří různých akumulátorových přístrojů“ říká Pavel Haluza, ze společnosti STIH.
Vyžínání trávy při údržbě travnatých ploch okolo domů a v zahradách
Pro údržbu větších zahrad a pozemků se hodí zejména vyžínače s benzinovým motorem. Jejich hmotnost je sice větší než u elektrických a akumulátorových přístrojů, ale větší výkon, šíře záběru i univerzalita použití jsou pro práci na střední a větší ploše vhodnější. Uživatel není limitován přívodním kabelem elektrické přípojky ani časem potřebným pro nabití akumulátoru. Silné benzínové křovinořezy mají možnost flexibilní výměny řezného nástroje dle typu zeleně, kterou je zapotřebí vyžínat. Pro vyžínání trávy při údržbě travnatých ploch okolo domů a v zahradách není zapotřebí maximálního výkonu a je proto vhodné volit mezi vyžínači/křovinořezy střední výkonové kategorie. S rostoucím obsahem motoru totiž roste i celková hmotnost stroje. Pokud tak uživatel neadekvátně odhadne potřebu výkonu přístroje, může být práce s naddimenzovaným strojem zbytečně namáhavá při dosažení srovnatelného výsledku, jaký by bylo možné dosáhnout se strojem o výkonu nižším.
Příliš vzrostlá tráva, náletové dřeviny i špatně přístupné terény
Typické uplatnění křovinořezů je v místech, které není možné udržovat pravidelně. Například v okolí chat a chalup, které majitel navštěvuje párkrát za sezónu. Zeleň však roste neustále, a tak se často stává, že se chatař musí ke dveřím své chaty pravidelně prodírat přes půlmetrový porost. Zahradní sekačku už u takto vzrostlé trávy není možné použít, zvláště pokud je pozemek situován do kopce. Křovinořez si v těchto podmínkách poradí i s náletovými dřevinami a odolným plevelem. U všech křovinořezů střední výkonové třídy lze snadno vyměňovat řezné nástroje. V nabídce jsou strunové žací hlavy, žací listy, vyžínací nože i pilové kotouče. Vhodně zvolený řezný nástroj je základem úspěchu při práci s křovinořezy a vyžínači.
TEXT: REDAKCE
FOTO: STIHL