Černý, zelený, bílý

Rubrika: Zdraví

Čaj je lahodný nápoj, bez kterého si někteří z nás neumějí představit den. Ceníme si jej však i proto, že významně prospívá zdraví.

Čaj, který původně pochází z Číny, se do Evropy dostal až v 17. století a ihned si začal získávat velkou oblibu. Mezi jeho nejznámější zdravotní účinky patří snižování hladiny cholesterolu a cukru v krvi, užívá se také při detoxikaci jater. Čaj je močopudný, pomáhá k rychlejšímu vyplavování škodlivých látek z našeho těla a v neposlední řadě podporuje metabolismus.

Směs bylinek na přípravu oblíbeného nálevu si můžete namíchat sami

Černý čaj

Je silný, má výrazné aroma a vyšší obsah kofeinu. Oproti zelenému černý čaj dokáže udržet svou vůni a kvalitu i několik let. Je bohatý na antioxidanty, snižuje hladinu cholesterolu v krvi a pomáhá při průjmových a horečnatých onemocněních, protože mírní křeče a podporuje pocení. Obsahuje také vitaminy, zejména B1, B2, C a A, minerální látky, hlavně fluor a draslík, ale také éterické oleje a aromatické látky, které zklidňují nervový systém.

Černý čaj si udrží svou výraznou vůni a kvalitu několik let

Zelený čaj

Pro přípravu zeleného čaje se používají sušené lístky čajovníku, které během zpracování neprocházejí fermentací. Díky tomu si ponechávají účinné látky. „Zelený čaj je vhodný například během detoxikace jater. Na rozdíl od kávy upravuje krevní tlak, snižuje hladinu cholesterolu a zabraňuje alergickým reakcím. Kromě toho je doporučován jako prevence vzniku rakoviny nebo ke snížení rizika kardiovaskulárních onemocnění. Má antibiotické účinky, působí hlavně proti virům a plísním a ochraňuje chrup před zubním kazem. Je vhodný k regulaci tělesné hmotnosti, urychluje totiž proces spalování kalorií,“ popisuje účinky zeleného čaje Petr Zelík ze společnosti Oxalis.
Díky teinu zelený čaj podporuje činnost centrální nervové soustavy. Obsahuje vitamin E zpomalující degeneraci buněk, dále obsahuje vitaminy C, B, A, P a minerály, jako například draslík, hořčík a fluor, který je důležitý pro stavbu kostí a zubů. Zelený čaj je bohatý na rostlinné polyfenoly, které se vyznačují antioxidačními účinky, jež jsou až sedmkrát vyšší než u čaje černého. Zelený čaj zalévejte vodou, která se vařila, ale je zchladlá na 60–80 stupňů Celsia.

Základní rozdíl mezi černým, zeleným a bílým čajem spočívá v době sklizně čajových
lístků

Japonský čaj matcha

Jedná se o mletý zelený čaj, který se používá i pro japonský čajový obřad. Patří k nejzdravějším čajům vůbec! Obsahuje 70krát více antioxidantů než pomerančová šťáva, devětkrát více betakarotenu než špenát a desetkrát více výživných látek, než je běžné u zeleného čaje. Matcha dodává energii, a to po dobu až deseti hodin, bez tzv. kofeinové nervozity. Redukuje stres, díky vysokému obsahu antioxidantů zpomaluje proces stárnutí, snižuje krevní tlak, hladinu cholesterolu a stabilizuje hladinu cukru v krvi, neobsahuje téměř žádné kalorie, podporuje látkovou výměnu a tak usnadňuje hubnutí. Díky extrémně vysokému podílu taninu a katechinu působí jako prevence proti rakovině.

Bílý čaj

Vyznačuje se velice jemnou chutí a prospěšnými účinky na lidský organismus. Je bohatý na antioxidanty, které přispívají k prevenci rakoviny. Pravidelné pití snižuje vysoký krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi, omezuje nápory stresu a posiluje imunitu. Bílé čaje napomáhají redukci tukových buněk a působí jako prevence proti jejich novému tvoření. Podle vědců a odborníků dokáže bílý čaj pomáhat v prevenci cévních onemocnění, v léčbě srdce či dokonce některých druhů rakoviny. Antioxidační antibakteriální účinky bílého čaje jsou také využívány v kosmetickém průmyslu.

Všechny čaje pocházejí z keře čajovníku

Lapacho čaj

Je získáván z vnitřní červené kůry stromů lapacho, pro které je domovem Bolívie, Peru, Argentina a Paraguay. Má velmi příjemnou chuť, lehké aroma a připomíná vanilku. Lapacho čaj zlepšuje činnost jater, posiluje ledviny a slezinu, pomáhá k dobrému trávení a podporuje správnou látkovou výměnu. Dokáže z těla vyloučit některé plísně či bakterie, čímž významně posiluje imunitní systém. Doporučuje se i při horečnatých chorobách, zánětu dýchacích cest, astmatu a bronchitidě, ale také při revmatických problémech a různých zánětech. Jeho účinky ocení i lidé se žaludečními obtížemi, diabetici nebo ti, kteří trpí kožními neduhy a mykózami. Čaj lapacho pomáhá i při skleróze, Parkinsonově chorobě nebo chudokrevnosti. Má velmi zklidňující účinky a zajistí i klidný spánek.

Bylinné čaje

Nezatěžují tělo zbytečnými kaloriemi, obsahují minerály, vitaminy a celou řadu přírodních látek prospěšných zdraví. Za bylinný čaj se označují všechny nálevy z bylin. Čaje rozdělujeme podle počtu obsažených bylin na jednodruhové a vícedruhové (směsi bylin). Jednodruhové čaje jsou například kopřivový, heřmánkový, lipový či ibiškový čaj.
Renomované bylinářské firmy důsledně používají pouze atestované rostliny, aby mohly zaručit jejich účinek. Na výběru bylin a jejich správném poměru závisí účinnost nálevu, proto se mohou u bylinných směsí objevit rozdíly – dva stejné čaje od různých výrobců mohou mít nejenom rozdílnou chuť, ale také trochu jinou účinnost.
Výrobci zpravidla zaměřují čaj na užívání při nějakém zdravotním problému. Proto najdete v bylinářstvích čaje zaměřené na redukci váhy, vnitřní očistu těla, pro podporu imunity, čaj proti vysokému cholesterolu aj. Při vymýšlení nových receptur si výrobci stanoví hlavní bylinu, která pomáhá při konkrétní zdravotní potíži. K té se pak přidávají pomocné byliny, které podporují nebo i zesilují účinek hlavní byliny. Do směsi jsou pak ještě přidávány další byliny kvůli chuti, vůni či vzhledu.

Text: Mariana Kyselová
Foto: Shutterstock

Černý, zelený, bílý

Uložit

Černý, zelený, bílý