Nátěry proti vlhkosti
Vodoodpudivé či hydroizolační nátěry problémy s vlhkostí nevyřeší, ale mohou před ní alespoň částečně chránit. Zabraňují zejména pronikání vody a vlhkosti zvenčí do zdiva a omítek.
Nátěry proti vlhkosti je dobré zahrnout na seznam nutných položek při stavbách a rekonstrukcích, zateplování domu či obnově fasády. Hydroizolační nátěrové hmoty využijete rovněž při obkládání a dláždění keramickou dlažbou nebo kameny v domě či v exteriéru nebo při přípravě podkladů pro pokládku nových podlah. Je důležité vědět, že tyto ochranné nátěrové hmoty neřeší problémy se vzlínající vlhkostí ve zdivu. Mohou však zabránit pronikání vody zvenčí do stěn či podlah a celkovou vlhkostní zátěž tak alespoň omezit.
Typy nátěrových hmot
Pro běžné použití při stavbě, rekonstrukci či výmalbě domu jsou určeny zejména hydroizolační a hydrofobní nátěry. Hydroizolační nátěry chrání podklad proti pronikání vody. Používají se pro izolaci pod dlažbu v koupelnách či jiných místnostech s předpokládanou zvýšenou vlhkostí, ale také venku na terasách i při stavbě bazénů nebo pro izolaci jímek na odpadní vody.
______________________________________________________________________
Další články Speciálu Odvlhčení domu:
Jak bojovat s vlhkostí v domě
Injektáž vlhkého zdiva
Proč bývá vlhký dům
Metody odstraňování vlhkosti
Nucené větrání s použitím solárních panelů
________________________________________________________________________
Hydrofobní (vodoodpudivé) prostředky lze použít jako finální nátěry na omítky a zateplovací systémy, beton, přírodní i umělý kámen, pálené i betonové střešní krytiny, ale také na pálené cihly či pórobetonové tvárnice. Nátěry tohoto typu mají schopnost odpuzovat vodu, takže brání například pronikání dešťové vody do fasádních nátěrů, zateplovacích systémů či do zdiva a nátěru soklů a tím ochraňují tyto části stavby před postupnou destrukcí a erozí. Pomohou rovněž předejít vzniku výkvětů a růstu řas a plísní.
Vybírejte podle účelu použití
Dobrých tipů na konkrétní výrobky je celá řada. Stachema například vyrábí dvousložkovou cement-polymerovou hydroizolační stěrku Sanaflex WPM Duo. Podle výrobce jde o produkt, který obstojí i v nejnáročnějších podmínkách vnitřního i vnějšího použití. Nátěr slouží k vytváření izolací pod keramické obklady, izolování vnějšího povrchu sklepních stěn, vlhkých prostor a opěrných zdí i k vnitřní izolaci bazénů a nádrží do hloubky 5 metrů. Hydroizolační vrstva neztrácí pružnost ani za mrazu a umí překlenout původní praskliny i nově vzniklé trhliny v podkladu až do šíře 0,75 mm.
Velmi důležitou hydroizolační ochranu podkladu při obkládání a dláždění lze zajistit například s pomocí tekuté hydroizolační fólie pod obklady a dlažbu Proisol. Tato pružná jednosložková hmota funguje jako izolace proti stékající vodě a dokáže překrýt trhliny v podkladech stavebních materiálů v interiérech. Lze ji použít jako pružnou membránu pod keramické obklady a dlažby koupelen a k utěsnění sádrokartonových stěn a betonových podlah. Alternativou je jednosložková elastická hydroizolace Koupelna od Den Braven či Mapei Mapegum WPS.
Pokud jde o hydrofobní nátěry, mezi osvědčené patří například Lukofob 39. Je to vodou ředitelný přípravek k hydrofobizaci všech porézních silikátových stavebních materiálů (omítky, cihly, plynosilikát, beton, pískovec, pálená střešní krytina). Snižuje nasákavost, zabraňuje znečištění, zvyšuje životnost, chrání proti kyselým dešťům, zlepšuje tepelně izolační vlastnosti silikátových porézních stavebních hmot.
K impregnaci povrchů keramických obkladů a dlažeb, betonu a přírodního kamene je určen nátěr Ceresit CT 10. Má schopnost uzavřít porézní a popraskaný povrch obkladů i dlažeb a poslouží rovněž k impregnaci povrchů betonu a přírodního kamene. Je vhodný pro nasákavé i nenasákavé podklady.
www.siko.cz, www.denbraven.cz, www.stachema.cz, www.ceresit.cz
Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem