Vybíráme vysavač
Na trhu je dnes více druhů vysavačů, které se od sebe i dost výrazně liší, a to nejen vzhledem, ale hlavně svou funkcí. Z čeho všeho můžeme vybírat?
Aby nám vysavač dobře sloužil a byli jsme s ním spokojeni, musíme zvolit takový, který bude vyhovovat našim potřebám.
Jaký vysavač koupit?
Základní rozhodování bude: elektrický (s přívodní šňůrou), akumulátorový, nebo robotický? Sáčkový, nebo bezsáčkový? S papírovým či textilním, nebo s vodním filtrem? Další významnou roli hraje velikost plochy, kterou budeme udržovat, a tím také kapacita a velikost vysavače. S tím souvisí jeho váha a snadnost manipulace. Zajímat bychom se měli o energetickou náročnost spotřebiče (viz energetický štítek) a jeho hlučnost, účinnost vysávání na koberci a na tvrdé podlaze, jak bohaté má příslušenství, co vše s ním lze uklízet atd.
Klasické elektrické vysavače
Nejběžnějším typem vysavače je přenosný vysavač napájený kabelem z elektrické zásuvky. Existuje v mnoha provedeních a velikostech, s různě bohatým příslušenstvím (hubice a turbokartáč na koberce i tvrdé podlahy, hubice na čalounění, štěrbinová hubice, kartáč na zvířecí srst atd.) a se speciálními vychytávkami – téměř nehlučný provoz, ovládání na rukojeti bez nutnosti shýbání k přístroji, extra dlouhý přívodní kabel apod. Vedle tradičního ležatého typu se vyrábějí i tyčové a také tak zvané hrncové vysavače. Tyto robustní vysavače se uplatní při úklidu velkých ploch.
Podle způsobu ukládání vysátých nečistot je dělíme na vysavače sáčkové a bezsáčkové (některé umí obojí, např Concept 2 v 1 Variant VP 5100). Sáčkové zachycují nečistoty do sáčku, většinou výměnného. Roli hraje nejen kvalita sáčku, ale i jeho velikost: ve větším lépe proudí vzduch a přístroj tak vysává efektivněji. Investice do sáčků se vyplatí, protože odstranění nahromaděného prachu proběhne „čistě“.
U bezsáčkových vysavačů ušetříme za sáčky, ale při vyprazdňování nádoby s prachem musíme být opatrní na zvíření prachu. Většina bezsáčkových vysavačů už dnes využívá tzv. cyklonovou separaci prachu, dražší modely i zdvojenou, při které dochází k odstranění až 99 % všech prachových částic. Dalším typem jsou vysavače s vodním filtrem, kdy se nečistoty zachycují ve vodě, která se po úklidu vylije.
Klasické elektrické vysavače pořídíme od necelých dvou tisíc korun výše.
Akumulátorové vysavače
Jejich výhodou je jednak to, že nás neomezuje žádný přívodní kabel, jednak díky jejich štíhlému protáhlému tvaru se s nimi velmi snadno pracuje, odpadá shýbání. Vysavač je při luxování napájen z vestavěného akumulátoru, buď NiMH nebo výkonnější Li-Ion baterie. Akumulátorové vysavače jsou ideální především pro rychlý úklid menších ploch. Nevýhodou je jejich nižší výkon – na jedno nabití vydrží pracovat většinou půl hodiny, pak je nutné je dobít. Akumulátor je nutné po určité době nahradit novým, čímž se vysavač prodraží. Některé akumulátorové vysavače mohou po vyjmutí vysávací jednotky sloužit jako ruční vysavač. Jedná se o vysavače bezsáčkové.
Robotické vysavače
Robotický vysavač se pomocí senzorů pohybuje po místnosti sám a nasává nečistoty, které potká. Vyhýbá se překážkám, nespadne ze schodů, a pokud potřebuje dobít, zajede si do své domovské stanice a po nabití pokračuje na místě, kde s úklidem skončil. Princip je podobný jako u akumulátorových vysavačů, jen v malém těle opatřeném senzory pohybu a s nižším výkonem.
Robotické vysavače můžeme dnes už ovládat na dálku pomocí chytrého telefonu, jejich součástí může být i kamera, která zaznamená případný pohyb v bytě a informuje nás o tom. Cena špičkových robotických vysavačů se pohybuje mezi dvaceti a třiceti tisíci korunami.
Vysavače se speciálními funkcemi
Pořídit si můžeme i tak zvaný multifunkční vysavač, který je určen na velkou nečistotu do dílny, garáže, na zahradu, na popel v krbu. Snadno si ale poradí i s běžným prachem, ale umí vysát i kaluž vody.
S ručním antibakteriálním vysavačem Raycop RS300W zbavíme postele, matrace a lůžkoviny od roztočů a dalších alergenů.
Centrální vysavače
Specifickým vysavačem je vysavač centrální. Jeho provoz je hygienický, tichý, ale protože je stavební součástí domu, je třeba s ním počítat už při stavbě (nebo stavebních úpravách) domu.
www.dyson.cz, www.electrolux.cz, www.euronics.cz, www.eta.cz, www.irobot.cz, www.lg.cz, www.karcher.cz, www.kasa.cz, www.rowenta.cz, www.samsung.cz, www.vorwerk.cz
Text: Iva Tvrzová
Foto: archiv firem