Zabezpečení chaty a chalupy

Rubrika: Hospodaření

Kromě prověřených mříží, okenic a kvalitních zámků existují i různé typy elektronické ochrany. Váš rekreační dům je však nejlépe chráněn kombinací různých typů zabezpečení.

Mnohé chalupy zůstávají přes týden bez dozoru, pak se vyplatí investovat do kvalitního zabezpečení

Elektronické alarmy zaznamenají pohyb kolem i uvnitř domu a také jakýkoli pokus o narušení oken a dveří. Přesněji řečeno – pokud jsou v pohotovosti, ohlásí i to, když někdo dveře či okna normálně otevře. Chytrá elektronika vás však může upozornit i na oheň, unikající plyn nebo další škody, které může na vzdálené rekreační nemovitosti způsobit déšť, vichřice nebo příliš velké množství sněhu. A při vhodné kombinaci pohybových či vibračních senzorů a kamery také hned uvidíte, co se děje a kdo se vám pokoušel vloupat do chalupy. Což je užitečné v případě, že nějakou škodu či narušení alarmem střeženého prostoru způsobí třeba lesní zvěř nebo hlodavci a není nutné propadat zbytečné panice.

Je-li v oknech sklo podlepeno bezpečnostní fólií, při nárazu sice praskne, ale je ho velmi obtížné překonat

Vždy je to dobrá investice

Rozsah ochrany a komfort, který vám mohou elektronická zabezpečovací zařízení poskytnout, závisí na penězích, které chcete do prevence proti škodám i zlodějům investovat. Ale i velmi účinná ochrana vás nemusí vyjít nijak draho. A vždy je to dobrá investice, protože přinejmenším na „lidské“ zloděje působí viditelné mechanické i elektronické zabezpečovací prostředky odstrašujícím dojmem. Zkušený vykradač chat a chalup jednoduše ví, na čem by si vylámal zuby a co by ho stálo zbytečně mnoho času, námahy a rizika. A pro nezkušené vylamovače okenic jsou zase určeny hlasité zvukové a světelné efekty, které se při narušení ochranného pásma spustí a často zaženou zloděje na útěk. Když už krádeži žádný alarm ani bytelné zámky nezabrání, může případný záznam z kamery pomoci alespoň k identifikaci narušitele našeho majetku.

S elektronikou je dobré kombinovat i kvalitní mechanické zabezpečení

Jak to funguje

Elektronický zabezpečovací systém je zpravidla tvořen kombinací několika čidel různého typu. Tyto senzory zachytí pohyb, teplotní změny, případně zvuky či destrukci skla. Kombinace čidel s kamerou umožňuje rychlé vyhodnocení situace v případě, že signály spuštěných alarmů směřují na dispečink některé z bezpečnostních služeb. Mohou také směřovat na váš mobilní telefon. Vyhodnocení situace a případný telefonát na policii je pak na vás. Tato chytrá elektronika může zahrnovat i doplňující funkce v podobě dálkového ovládání topení nebo zavlažování.

Kombinace alarmu s kamerou může na dálku odhalit rozsah škody a nutnost zásahu

Preventivní funkce bezpečnostních systémů pak mohou spočívat ve velmi jednoduchých účincích typu občasného rozsvěcování v domě až po detekci pohybů a následnou reakci v podobě světelných nebo zvukových efektů. Vhodnou kombinaci pro váš objekt vám mohou doporučit specializované firmy, ušetřit můžete při montáži a nastavení svépomocí, ale není to vždy jednoduché. Vše zjednoduší například trvalé připojení na internet, existují i alarmy využívající pevné telefonní linky a také celá řada systémů využívajících signál mobilních sítí (GSM alarmy).

Přes obyčejnou skleněnou výplň se zloděj dostane snadno

Kombinujte bezpečnostní prvky

Chcete-li nepravidelně obývaný či odlehlý dům zabezpečit před vykradením opravdu důkladně, kombinujte elektroniku s co největším počtem obtížně překonatelných mechanických překážek. Od kvalitních plotů, dostatečně viditelných a pevných zámků na brankách až po mříže či okenice, bezpečnostní dveře nebo alespoň kvalitní závory a petlice. Při výměně oken a dveří využijte nabídky ochranných prvků (kování, kličky se zámkem či blokovacím tlačítkem, bezpečnostní zámky, zesílené dveře, bezpečnostní „nevymáčknutelná“ vlepovaná skla). Dodatečně, například pomocí bezpečnostních fólií či nových uzamykatelných kliček, lze chránit i stávající okna.

Kouřové čidlo může zachránit váš dům před požárem


Tip

Firma Secar Bohemia nabízí pro zabezpečení rekreačních objektů bezdrátový mobilní systém Sherlog Max, který využívá vlastní firemní sítě. Zařízení slibuje jednoduchou instalaci svépomocí bez nutnosti stavebních úprav a vyšší odolnost vůči narušení, než je tomu například u GSM alarmů. Alarm může pracovat minimálně tři měsíce na záložní akumulátor i bez zapojení do sítě.

U většiny alarmů spustíte nastavením kódu pohybová čidla a další senzory

Text: Richard Guryča

Foto: Martina Lžičařová a Shutterstock

 

Zabezpečení chaty a chalupy