Sklo v kuchyni
Když se řekne „sklo“, vybaví se nám většinou přívlastek „křehké“. Přesto je oblíbené nejen jako nápojové sklo, ale používá se i na kuchyňské a stolní nádobí.
Sklo může být tenkostěnné foukané i silnostěnné lisované, čiré i barevné, hladké nebo s plastickým dekorem, zdobené pískováním, broušením či malovaným vzorem. A podle toho, k čemu má skleněné nádobí sloužit, volíme sklo s běžnými vlastnostmi nebo tak zvané varné.
Nápojové sklo
Na skleničkách, ať na likéry, víno, pivo, nebo vodu, se sklo uplatňuje nejčastěji. Nabízejí se v bohatém množství tvarů, z tenkého i silného skla, různě zdobené. Křehké skleničky, broušené nebo malované vyžadují opatrné zacházení i ruční mytí, ponecháme si je proto raději pro občasné příležitosti. Na běžné používání jsou vhodné například silnostěnné lisované sklenice s plastickým dekorem. Oblíbené jsou i skleněné hrnečky na čaj a kávu, dobře v nich vynikne jejich barva.
Na nápoje se hodí i různé skleněné džbány, lahve, dekantovací nádoby na víno. A samozřejmě čajové a kávové konvice. Je jich na trhu široká nabídka – v různých velikostech i tvarech, celoskleněné nebo v kombinaci s kovem či plastem, některé i se sítkem na čaj.
Od talíře po cukřenku
Sklo je ideálním materiálem i na servírování různých dobrot. Na talíře, talířky a podnosy na noze dáváme pečivo a ovoce, do mís a misek ovocné a zeleninové saláty. Efektní a zároveň i praktické jsou menší i větší poklopy, kterými ochráníme pečivo i sýry před oschnutím. Na stole vypadají pěkně skleněná cuřenka, máslenka, dózičky na džemy a med, lis na citrusy. Do skleněných dóz uschováme cukroví, sušenky, bonbóny a podobné dobroty. Mohou být z čirého skla zdobeného nápisem nebo leptaným vzorem, hezké jsou i ze silného skla s lisovaným dekorem.
Pro ukládání především sypkých potravin, sušených bylinek nebo koření jsou v kuchyni neocenitelné menší i větší dózy z čirého skla s dobře přiléhajícím skleněným, dřevěným, kovovým nebo plastovým víčkem. Díky čirému materiálu hned víme, co kde máme.
Sklo a vysoké teploty
Běžně používané sklo má nízkou odolnost proti náhlé změně teploty, většinou vydrží bez prasknutí změnu teploty jen okolo 40 °C. Obecně platí, že odolnost skleněných výrobků proti náhlé změně teploty klesá s tloušťkou stěny a složitostí tvaru.
Proto se na nádobí, které přichází do kontaktu s vysokou teplotou, jako jsou zapékací mísy, hrnce, čajové a kávové konvice, hrnečky, používá tak zvané varné sklo. To odolává i vysokým teplotám v troubě nebo na plotně. Dobré vlastnosti v tomto směru má například tvrzené boritokřemičité sklo značky Pyrex nebo Simax.
TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: ARCHIV FIREM
Sklo v kuchyni