Daň platí kupující
S účinností od 1. listopadu 2016 dochází k významné změně v právní úpravě daně z nabytí nemovitých věcí. Nejdůležitější novinkou je, že daň z nabytí nemovitých věcí při koupi nemovité věci bude hradit kupující.
Prezident České republiky dne 27. července 2016 podepsal zákon č. 254/2016 Sb., kterým se mění zákonné opatření senátu č. 340/2013 Sb., o dani z nabytí nemovitých věcí. Tento zákon byl ve Sbírce zákonů vyhlášen dne 5. srpna 2016 s účinností od 1. listopadu 2016.
Mezi nejdůležitější změny, které zákon přináší, patří sjednocení osoby poplatníka na nabyvatele a s tím související odstranění možnosti volby poplatníka a odstranění institutu ručení.
Další změny
Mezi další novinky patří například:
– rozšíření použití směrné hodnoty také na případy nabytí vlastnického práva k pozemku, na kterém není trvalý travní porost (avšak s určitými výjimkami),
– osvobození od daně z nabytí nemovitých věcí v případech kdy dochází k nabytí vlastnického práva do majetku územních samosprávných celků nebo dobrovolných svazků obcí – v souvislosti s uvedenou změnou tak tyto subjekty nemají povinnost podat daňové přiznání,
– osvobození od daně z nabytí nemovitých věcí se nově vztahuje pouze na první úplatné nabytí stavby rodinného domu, jednotky v bytovém domě nebo jednotky v bytovém domě změněné stavební úpravou, které jsou dokončeny nebo užívány, a to pouze tehdy, dojde-li k tomuto úplatnému nabytí v době 5 let od jejich dokončení nebo započetí užívání; osvobození se však nevztahuje na případy rozestavěné stavby nebo jednotky.
Nezapomeňte zkontrolovat kupní smlouvu
Pokud nemovitost prodáváte či kupujete v těchto dnech, budete možná nuceni podniknout určité kroky nad rámec běžné procedury. Rozhodným dnem pro aplikaci nového znění zákona je okamžik vzniku daňové povinnosti, což je den nabytí vlastnického práva k nemovité věci. Pokud k nabytí vlastnického práva dojde přede dnem nabytí účinnosti novely, postupuje se dle původního znění zákonného opatření, tj. před novelou. To tedy znamená, bude-li na listu vlastnictví uveden zápis vlastnického práva do 31. října 2016 včetně („Zápis proveden dne …“), bude se postupovat dle stávajících pravidel a uzavřené kupní smlouvy.
Pro přechodné období – do nabytí účinnosti novely – byste v kupní smlouvě měli změnit znění odstavce týkající se plátce daně, například v následujícím znění:
„Poplatníkem daně z nabytí nemovitých věcí je Strana prodávající. Strana prodávající se zavazuje podat daňové přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí nejpozději do konce třetího (3.) měsíce následujícího po měsíci, v němž byl do katastru nemovitostí zapsán vklad vlastnického práva Strany kupující k Předmětu převodu dle této smlouvy. Pokud by po uzavření této smlouvy došlo ke změně právních předpisů, v důsledku čehož by se stala obligatorním poplatníkem daně z nabytí nemovitých věcí Strana kupující, jsou smluvní strany povinny bez zbytečného odkladu uzavřít k této smlouvě dodatek, kterým dojde ke snížení kupní ceny o částku odpovídající předpokládané dani z nabytí nemovitých věcí, přičemž částka deponovaná v úschově Zprostředkovatele na daň bude vrácena Straně kupující na bankovní účet uvedený v daném dodatku.“
Předmětem tohoto dodatku bude snížení kupní ceny o předpokládanou výši daně, která bude následně vrácena straně kupující, aby ji uhradila příslušnému finančnímu úřadu. Vzhledem ke zrušení institutu ručení není nadále nezbytné vyplácet daň z úschovného účtu z důvodu ochrany druhé strany. Daňové přiznání tedy bude podávat strana kupující, která bude hradit také daň.
Konec halogenových „bodovek“
Víte, že halogenové bodové žárovky pro klasické napětí (230 V) jsou v rámci EU od 1. září 2016 zakázány? Přesněji řečeno by se měly přestat dodávat na trh, takže v obchodech už by se měly pouze doprodávat skladové zásoby. Pokud to slyšíte poprvé, nic si z toho nedělejte. Podle průzkumu patříte mezi velkou většinu evropských obyvatel, kteří o tom nemají potuchy. Průzkum provedla v červnu 2016 společnost ResearchNow pro Philips Lighting na vzorku více než pěti tisíc dospělých respondentů z Německa, Velké Británie, Francie, Švédska a Belgie.
Z výsledků vyplývá, že tři čtvrtiny (75 %) spotřebitelů o této právní úpravě vůbec nevědí. Přitom dva z pěti (40 %) dotázaných spotřebitelů doma halogenová bodová svítidla používají. Unijní legislativa byla motivována potřebou zvýšit účinnost využívání energie s cílem snížit spotřebu elektrické energie a omezit emise CO2.
Důraz se nyní přesouvá k LED světlům, jakým je třeba klasické LED bodové světlo Philips s funkcí WarmGlow. To představuje vysoce kvalitní alternativu, která vzhledem i vlastnostmi připomíná halogen, ale je o 90 % energeticky efektivnější.
Studie ukázala, že ze všech nejvíce tápou ve tmě Švédové. Čtyři z pěti (84 %) respondentů neměli o novém unijním předpisu ani ponětí. S ohledem na to, že švédské domácnosti zažívají každou zimu období s výrazně nižším počtem hodin denního světla a jsou tak během svého dennodenního fungování výrazně závislé na umělém osvětlení, je to zjištění velmi překvapivé. Naopak nejvíce informovaní o zákazu byli Francouzi, když téměř dvě třetiny (62 %) potvrdily, že o zákazu vědí. Zároveň však skoro polovina (44 %) z nich prohlásila, že by přivítali včasnější informování o tomto zákazu.
Podle výsledků výzkumu je nedostatek informací o alternativním osvětlení problém napříč celou Evropou. Navzdory tomu, že dvě třetiny (67 %) evropských spotřebitelů ve svých domácnostech LED osvětlení používají, mýtů týkajících se jejich používání a energetické účinnosti je stále mnoho. Každý pátý (20 %) člověk je mylně přesvědčen o tom, že LED se nedají ztlumovat, a celá čtvrtina uživatelů si myslí, že LED nelze ztlumit na teplé světlo tak, jak to umožňují halogeny. Zároveň přetrvávají také mylné představy o úsporách energie. Téměř pětina (17 %) dotazovaných věří, že halogeny jsou energeticky efektivnější než LED bodová světla.
Energetická efektivita je důležitá téměř pro polovinu Evropanů (47 %), přestože jim chybí povědomí o detailech, jak jí dosáhnout. Nejčastěji zmiňovaným důvodem je úspora peněz (80 %). Ochrana životního prostředí příliš nezaostává, jako klíčovou ji uvedli tři z pěti (61 %) dotazovaných.
Text: Tomáš Krásenský
Kresba: Jiří Novák