Zimní stavební pěny
Použití montážních pěn při stavbách a opravách přináší řadu výhod a jen velmi málo omezení. S většinou pěn například nelze pracovat za teplot pod bodem mrazu. Řešením jsou zimní pěny.
Celá řada stavebních materiálů umožňuje práci i v zimě. Zvláště za mírnějších mrazů bez sněžení se pracuje lépe než v podzimních deštích a dokončování staveb na chatách a chalupách není nutné odsouvat až na následující jaro. V mrazu už zpravidla nejde dělat betonářské, zednické či omítkářské práce, ale montují se třeba okna, izolace, obložení či zařizovací předměty do koupelen a kuchyní. Montážní pěny se v těchto případech často používají, ale pokud hrozí pokles teplot pod nulu, je třeba zvolit takové výrobky, kterým aplikace ani vytvrzování v mrazu neuškodí a nezpůsobí jejich křehnutí.
Takzvané zimní pěny pro použití za nízkých teplot (obvykle do minus dvanácti až patnácti stupňů Celsia) najdete v sortimentu všech výrobců PU pěn. Jsou dostupné mezi hobby „trubičkovými“ pěnami i v kartuších pro pistolové aplikátory.
Práce s pěnami pro zimní použití se od běžných pěn nijak výrazně neliší. Rozdíly v aplikaci nastávají při poklesu teploty pod bod mrazu v okamžiku, kdy pěnu nanášíte, nebo v době potřebné pro její vytvrzení.
Řiďte se vždy doporučením výrobce. Jindy vhodné vlhčení podkladu pod pěnu například nedělejte, pokud teplota poklesne pod bod mrazu. Za mrazu se rovněž nevlhčí povrch čerstvě aplikované pěny, což se za normálních teplot dělá pro zvýšení expanzních schopností. Pokud byla dóza s pěnou skladovaná v teplotě pod bodem mrazu, je nutné ji před použitím temperovat alespoň hodinu v teplotě kolem dvaceti stupňů.
Co je k dostání
Minimální teploty pro možné použití se u jednotlivých výrobků příliš neliší, ale existují pěny více či méně expanzní a také pěny s rychlou nebo pomalou dobou vytvrzení. Pohodlné je vybrat si pěnu podle podrobných popisů na internetových stránkách výrobců.
Den Braven například vyrábí Zimní maxi trubičkovou nízkoexpanzní pěnu do -15 °C. Podle výrobce je vhodná pro vyplňování spár při montáži oken a dveří, k různým typům izolací či k montáži van a sprchových koutů, Jde o jednosložkovou polyuretanovou pěnu s nízkou druhotnou expanzí. Díky nízké expanzi se pěna hodí všude tam, kde jsou nežádoucí rozpínací tlaky, například na montáž obložkových zárubní.
Například pro celoroční montáže a těsnění oken, dveřních zárubní či prahů při teplotách pod 0 °C je vhodná Den Braven Zimní pěna do -15 °C. Použít ji lze rovněž pro vyplňování spár mezi tepelně izolačními polystyrenovými deskami. A Den Braven Zimní studnařská pěna do – 15 °C se silnou přilnavostí k betonu a dalším stavebním materiálům (zdivo, kámen, kov) má atest pro výrobky přicházející do styku s pitnou vodou.
Až do -12 °C lze pracovat i s Montážní pěnou zimní značky Soudal, která vykazuje vynikající přilnavost k většině materiálů, dobré parametry tepelné i akustické izolace a vynikající stabilitu bez následného smršťování či rozpínání.
www.denbraven.cz, www.soudal.cz, www.e-siga.cz
Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem