Jak krmit psa, aby netloustl?
Na začátku nového roku míváme často dobrá předsevzetí ohledně toho, co jíme. Správné stravování ale není důležité jen pro člověka, platí to i pro naše domácí mazlíčky.
Jste zvyklí dávat vašemu psovi automaticky zbytky od jídla, při příchodu z práce nejrůznější pamlsky a před odchodem na procházku mu ještě nasypat plnou misku granulí v domnění, že potřebuje načerpat pořádné množství energie?
Dávejte pozor na to, kolik jídla svému psovi dopřáváte, abyste si z něj nevykrmili kuličku! Odnese to jeho zdraví.
Hodně jídla, málo pohybu
Zvířata chovaná v domácnosti jsou zvyklá dostávat jídlo od svých páníčků a nemusí si stravu sama ulovit. Pravidelnou dávku granulí či konzervy mají každý den nachystanou v misce a nestane se jim, že by několik dní hladověla jako zvířata ve volné přírodě. Navíc pro to, aby se nažrala, často nemusí hnout ani brvou. Problém nastává s množstvím jídla a nedostatkem pohybu. I psi mohou trpět obezitou, ne jen lidé. Důsledky to má stejné. I psi mohou mít oběhové a dýchací potíže, záněty slinivky břišní, poškozená játra a ledviny, mají vyšší riziko vzniku nádorových onemocnění a také vyšší riziko cukrovky.
Jak obezitě zabránit?
Obrana proti psí tloušťce je snadná. Svého miláčka nepřecpávejte a dopřejte mu více pohybu. A jak často a jakou dávku jídla mu dávat? V první řadě záleží na věku vašeho pejska. Čím je mladší, tím větší roli hraje složení stravy a tím více porcí mu dopřávejte. Ondřej Pejčoch, produktový manažer společnosti Mountfield, k tomu říká: „Přibližně do 14 týdnů věku by měla dostávat štěňata čtyři porce jídla denně. Až do půl roku věku postačí krmení třikrát týdně a mladým a dospělým psům podávejte dvě jídla denně, ráno menší a večer větší porci. U dospělých psů můžete počítat přibližně s 200 g granulí na 10 kg váhy či 600 g na 10 kg váhy u kompletního mokrého krmiva.“
Pozor na pozvolný vzestup hmotnosti!
Pokud máte doma štěně, dávejte pozor, aby nabíralo na váze pozvolna. Velmi důležité je, aby se jeho kosti stačily sytit vápníkem. Pokud by vyrostlo příliš rychle, kosti budou dlouhé, ale tenké a později by neunesly přibývající váhu zvířete. S tím se pojí další rizika poruch pohybového aparátu, jako jsou problémy s klouby a šlachami. Pozor dávejte zejména u větších plemen, pro které se prodává i speciálně upravené krmivo. U XXL plemen je potřeba obezřetnost i kvůli dalšímu riziku, které se týká krmení. Je jím torze žaludku, při níž se orgán naplněný jídlem otočí kolem podélné osy a je nutný včasný chirurgický zákrok. Proto nechejte svého psa v klidu najíst, dopřejte mu čas na trávení a až potom s ním vyrazte na procházku do přírody.
TEXT: REDAKCE
FOTO: ARCHIV FIREM