Starejte se o zámky ve dveřích
Vypadá sice jen jako kousek kovu, ale aby fungoval tak, jak má, je potřeba se o něj starat. Řeč je o zámku, který má každý z nás ve dveřích. Především zima je pro jeho životnost nejnáročnější období. Mráz, vlhkost a sníh zámek ničí a vám se tak jednoho dne může stát, že třeba neodemknete. Jak takový zámek zkontrolovat a jak se o něj starat, radí Pavel Michálek, bezpečnostní expert společnosti FAB, která u nás vyrábí tradiční české zámky a cylindrické vložky.
Zámek pravidelně promazávejte
Tak jako promazáváme skřípající panty u dveří nebo řetěz u jízdního kola, tak je potřeba se starat i o zámek. Nejde o nic náročného, dvakrát za rok stačí do zámku vstříknout trochu speciálního mazadla. Zámek je totiž složen z mnoha malých mechanických komponentů, které po čase mohou začít drhnout.
Pozor na to, jaké mazadlo používáte. „Doporučuji používat taková mazadla, která nepoškodí ochranu kovu proti korozi,“ říká expert. Podle něj správné mazadlo také čistí a případně rozmrazuje. „Ideální je přípravek s hlavicí pro snadnou aplikaci a s mechanickým vstřikovačem. Nikdy nepoužívejte olejová či vazelínová mazadla. Mohou totiž způsobit zaseknutí zámku,“ varuje.
Vždy používejte originální klíč
Pokud chcete, aby vám zámek dlouho vydržel, zapomeňte na levné kopie klíčů, které vám udělají na každém rohu. Nejste si jisti? Navštivte certifikovaného zámečníka. „Mám-li cylindrickou vložku FAB, měl bych si vždy nechat přidělat originální klíč FAB. Jiný klíč může být jinak široký a do zámku nemusí pasovat. Levnější varianty klíčů bývají naopak slabé, brzy se ohýbají, lámou a zámek deformují a poškozují,“ vysvětluje Pavel Michálek.
Dotáhněte šrouby
Zámek musí ve dveřích držet. Pokud se vám při odemykání hýbe, nebo ho dokonce s klíčem i povytáhnete, je něco špatně. Vezměte si nářadí a všechny šrouby dotáhněte. To platí i pro kování a kliky. Uvolněné součásti mohou zlodějům usnadnit cestu a zkrátit čas k překonání vašich dveří.
Zkontrolujte, jak drží dveře
Neustálým otevíráním a zavíráním dveří dochází i k jejich opotřebení. Mohou se například trochu zkřivit a najednou jde hůře zamykat a odemykat. Alespoň jednou za rok zkontrolujte, zda dveře dobře sedí v pantech a západka zámku přesně pasuje do zárubně. Ideální je dveře kontrolovat při výrazných změnách počasí, tedy na jaře a na podzim.
Špatně se zamyká? Podívejte se na zadlabací zámek
Používáte na odemykání či zamykání speciální gryf? Pak bude nejspíš problém ve špatně usazeném zadlabacím zámku. „I když usazení zámku nevypadá technicky příliš náročně, může způsobovat problémy a drhnutí cylindrické vložky. Proto je dobré nákup i instalaci konzultovat s odborníkem,“ říká Pavel Michálek.
Do deseti let zámek vyměňte
Životnost zámků je asi 5 až 10 let. Záleží na počtu otočení klíčem neboli na počtu průchodů. Pečlivou údržbou se ale můžete dostat k horní hranici. Pak už se ale výměna doporučuje. A to i v případě, kdy zámek zdánlivě funguje bez problému. „Důvodem je nejenom fyzické opotřebení, ale také zastarání bezpečnostních ochranných prvků. Zloději se bohužel učí rychle,“ dodává Pavel Michálek, který doporučuje nakupovat v ověřeném zámečnictví a vybrat takový, který má minimálně 3. nebo 4. bezpečnostní třídu.
TEXT: FAB
FOTO: ARCHIV