Speciál Než vstoupíme do domu: Domovní zvonky

Upozornit pana domácího na návštěvu před vraty už není jedinou funkcí domovních zvonků. Moderní přístroje toho dokážou mnohem víc.

Dlouhá století jsme si vystačili s bušením do vrat, později přišlo vylepšení v podobě klepadel a minulé století bylo ve znamení zvonků elektromechanických. V jednadvacátém století máme elektronické gongy s bezdrátovým přenosem signálu. Dnes pošťák ani nikdo jiný nemusí čekat, zda se někdo po jeho klepání či zvonění objeví ve dveřích, ale může s obyvateli domu třeba i komunikovat na dálku. Vedle funkce domácího telefonu zastanou moderní zvonky také funkci kamerového systému a někdy jsou i součástí komplexního zabezpečení domu.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Než vstoupíme do domu:

K domu patří zápraží

Rohožky, škrabadla & spol.

Chalupářské zvonění

Krásná i zábavná domovní čísla

Schránky na dopisy

________________________________________________________________________

Zvonky po drátě

Stále ještě jsou běžné zvonky, u nichž tlačítko funguje jako spínač elektrického obvodu a po jeho sepnutí spustí nejčastěji zařízení, které produkuje zvuk elektronicky nebo elektromechanicky. Tyto zvonky vyžadují instalaci vodičů nízkého napětí a obvod je napájen buď z primárního článku (například alkalický článek typu AA o napětí 1,5 V), nebo ze zdroje střídavého napětí – transformátoru – o napětí 3–24 V. Méně často se vyskytují i zvonkové obvody s napětím 230 V, což je s ohledem na bezpečnost docela choulostivé.

Bezdrátové zvonky

Jaký je princip bezdrátového zvonku? Tlačítko zvonku není fyzicky propojeno s gongem, pojí je pouze elektromagnetické vlnění. Po stisknutí vyšle signál, který doputuje ke gongu a dá mu tím pokyn, aby vydal zvuk. Odpadá instalace drátů, musíme však zajistit napájení tlačítka i gongu. Stejnosměrné napětí 12 V tlačítku dodává alkalický článek typu 23A (alternativní označení jsou A23, VA23GA a MS21). Gong může být také na baterii, většinou mu stačí 3 V ze dvou článků typu AA nebo se zastrčí přímo do zásuvky 230 V.
Bezdrátové zvonky se liší dosahem signálu. Uváděná hodnota platí pro šíření signálu v ideálních podmínkách bez překážek. Cokoli pevného mezi přijímačem a vysílačem snižuje jeho dosah. Rádiový přenos na frekvenci 433 MHz relativně dobře prochází dřevem a sádrokartónem (útlum jen 5–20 %), nejvíce ho brzdí betonové zdivo (snížení dosahu o 40–80 %). Rušivě působí také kovové překážky, vedení vysokého napětí nebo vysílače GSM. Některé zvonky umožňují nastavit kód komunikace s tlačítkem a tím zabránit příjmu signálu z jiného zvonku.

Zvonky pro fajnšmekry

Vedle různých retrozvonků, které jsou vyrobeny z ušlechtilých materiálů a jejichž zvuk vydává klasický kovový zvoneček, mohou milovníci něčeho výjimečného sáhnout po hypermoderních zvoncích nabitých elektronikou. Zvonky s kamerou neboli videotelefony nejsou žádnou novinkou, díky nim vidíme, kdo zvonil, a podle toho se můžeme rozhodnout, zda mu otevřeme. Nejjednodušší variantou je zařízení Yale, které má místo průhledového kukátka kameru a z vnitřní strany dveří displej. To dovoluje sledovat dění za dveřmi, po zazvonění se navíc začne zaznamenávat na SD kartu.

Výrobci ale vymýšlejí stále nové funkce, a tak lze kameru v kombinaci s tlačítkem zvonku či pohybovým čidlem použít k záznamu návštěvníků, kteří na nás zvonili či se přede dveřmi pohybovali v době naší nepřítomnosti. Komu to nestačí, může sáhnout po modelu Emos H1133, což je dveřní kamerová jednotka, jež dokáže komunikovat s mobilním telefonem. Prostřednictvím signálu wi-fi nebo sítě GSM, přesněji 3G a 4G, dokáže na telefon odeslat obraz a zvuk v reálném čase, dovoluje odemykání na dálku, ukládání fotografií a záznam videa, díky detekci pohybu dokáže varovat v případě neoprávněného vniknutí.
Ještě propracovanější je zabezpečovací a ovládací systém Jablotron 100 s přidruženou funkcí domovního zvonku. Systém se ovládá pomocí přístupového modulu s displejem a pomocí různých modulů se s ním můžete spojit na dálku pomocí internetu nebo mobilního telefonu. V závislosti na použitých periferních jednotkách (detektory, kamery a podobně), můžete mít komplexní informace o dění kolem vaši nemovitosti i v době své nepřítomnosti.

www.emos.cz, www.elektrobock.cz, www.fab.cz, www.ges.cz, www.jablotron.cz, www.zvonky-domovni.cz

Text: Tomáš Krásenský
Foto: archiv firem a Shutterstock

Domovní zvonky

Uložit

Speciál Než vstoupíme do domu: Domovní zvonky