U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

PLOTY Z JEHLIČNANŮ

Kategorie: Zahrada | Autor:

Jehličnany jsou oblíbené kvůli celoročnímu zelenému krytu.

Využíváme je pro dělicí plůtky i vysoké stěny, mohou být volně rostoucí i tvarované. Plot zakládáme z rostlin stejné odrůdy, výšky, stejného stáří a stejné kondice, aby narostl pravidelně. Používáme rostliny s balem nebo z kontejneru. Nedoporučuje se kupovat narostlé řízky či rostliny získané výsevem. Nejen že plot dlouho roste, ale rostliny se často od sebe liší a plot není stejnoměrný.

   Nejrozšířenější rostlinou pro ploty z jehličnanů je u nás túje. Vhodný pro stříhané ploty je rychle rostoucí kultivar ’Braban’. Zerav (túje západní) ’Smaragd’ dobře drží kuželovitý tvar, je méně náročná na řez, přirůstá pomaleji, hodí se i pro netvarované středně vysoké ploty, na slunce a do polostínu, je nenáročná a výborně odolává zátěži sněhu.

   V podhůří se používá živý plot ze smrku obecného. Jeho nevýhodou je ve středním věku časté vyholování a odumírání spodních větví. Mnohem vhodnější je proto smrk omorika, který zespodu nevyholuje, dobře snáší řez, je velmi otužilý, patří na slunečné i polostinné stanoviště, snáší dobře i sucho.

   Tis červený je nejpřizpůsobivější jehličnan, podle odrůdy se hodí na všechny výšky plotů od 2,5 do 4 m, lze jej sestříhávat i na nižší tvary, má velmi dobrou regenerační schopnost, vyhovuje mu polostín a stín, je vápnomilný. Tisové ploty se výborně tvarují a mají ze všech jehličnanů pro živé ploty nejdelší životnost. Využívají se kultivary štíhlého vzrůstu, např. ’Erecta’, ’Fastigiata’, ’Raket’. Zlatavý nádech mají ’Erecta Aureovariegata’, ’Fastigiata Aurea’, ’Lutea’. Velmi často se používá také odrůda tisu prostředního ’Hicksii’, určená především pro středně vysoké ploty.

   Cypřišek Lawsonův se hodí na nízké i vysoké stěny. Odrůdy cypřišků mají barevné odstíny od stříbřitě modravých přes tyrkysové až po zlatavé. Pro střední a nízké ploty se používá cypřišek tupolistý.

   Živé ploty z jehličnanů zakládáme raději na jaře, rostliny mohou do podzimu dostatečně prokořenit. Podmínkou jarní výsadby je důkladná zálivka v průběhu celé vegetace. Od srpna již nehnojíme, nevyzrálé přírůstky snadno v zimě zmrznou a pozdní zásoba rychlých živin zhoršuje kondici dřeviny. Na počátku podzimu používáme pouze speciální hnojiva s vyšším obsahem draslíku, která připravují rostlinu na přezimování. I v zimě kontrolujeme vláhu a při nedostatečných srážkách a slabé nebo chybějící sněhové pokrývce a za bezmrazých dnů zaléváme.

O autorovi| TEXT: HORTISERVIS

Popisy k obrázkům

Autor fotografií: FOTO: ARCHIV

PLOTY Z JEHLIČNANŮ