Tepelné čerpadlo – dostupný luxus
Občasné topení v klasických kamnech dřevem může být na chalupě romantikou, ale pro každodenní potřebu tepla se vyplatí zvolit pohodlnější a hlavně levnější způsob vytápění domu. Například tepelné čerpadlo.
Před dvěma lety jsme s rodinou našli domek na venkově. Má skvělou polohu, je tu sluníčko, klid. Jednu drobnou chybu však měl – úplně černou kotelnu, ze které bylo hned na první pohled patrné, jaké tady asi bývalí majitelé sváděli boje.
Stáli jsme před rozhodnutím, jak rodině zajistit teplo. Uhlí? Nepřipadá v úvahu. Plyn zaveden nebyl, vytápění elektrikou bylo zavrhnuto hned. Usoudili jsme, že bude nejlepší napojit zamýšlený zdroj tepla na stávající soustavu radiátorů. Probrali jsme výhody a nevýhody různých druhů paliv (také pelety, brikety, štěpku). I dřevo bylo zamítnuto. Chtěli jsme něco finančně únosného jak ve fázi pořízení, tak při provozu. A hlavně nenáročného na obsluhu i prostor. Vzpomněla jsem si na tepelné čerpadlo, které mě před lety zaujalo na výstavišti v Brně.
Volba padla na čerpadlo
Rozhodli jsme se jít tímto směrem. Potěšil fakt, že cena tepelného čerpadla byla nižší, než by nás stálo dotažení plynové přípojky k domu. Zjistili jsme, že při splnění určitých podmínek můžeme zažádat o dotaci. Líbilo se nám, že jde o ekologické vytápění, které nezatěžuje životní prostředí, a také se o něj nemusíme starat – stačí zmáčknout knoflík a topíme. Sice i v případě plynu by to bylo stejně snadné, ale elektrická energie pro pohon tepelného čerpadla nás vyjde podstatně levněji.
Volba padla na tepelné čerpadlo vzduch – voda, které nevyžaduje náročnou instalaci. Oslovili jsme několik výrobců, nakonec vyhrála firma Carrier, jejíž jednání se nám velmi líbilo a byla nám doporučena i našimi známými. Její invertor XP ENERGY děleného systému vzduch-voda představuje nejúspornější řešení vytápění. Při využití invertorové techniky dává zpočátku kompresor plný výkon, aby bylo rychle dosaženo požadované teploty. Poté přechází do režimu s řízeným výkonem pro udržení požadované teploty vytápěných prostor. Systém zohledňuje při vytváření požadované úrovně tepelné pohody tepelnou setrvačnost domu a rovněž průběh venkovní teploty. Systém je osazen komponenty, které neobsahují žádné nebezpečné látky a jsou speciálně projektovány pro chladivo R410 bez obsahu chloru.
Tepelné ztráty domu
Nejprve bylo nutné zjistit, kolik bude domek potřebovat energie. Podle toho pak zvolit typ a výkon čerpadla. Odborník proto musel spočítat tepelné ztráty budovy. Eliminovat tepelné mosty a tím odstranit rosné body. Stávající stav domu, co se energetické náročnosti týká, byl podle výpočtů projektanta velmi neúsporný. Co s tím? Samozřejmě zateplit, vyměnit stará okna a dveře za nové – kvalitní s minimálním prostupem tepla. To je základ, který není radno podceňovat. Zvažovali jsme tloušťku tepelné izolace, kterou dáme na zdi i stropy (stropem utíká teplo nejvíce). Kvůli paropropustnosti jsme zvolili vatu Isover UNI. Dále jsme se rozhodli pro fasádu s provětrávanou mezerou v kombinaci s falešným roubením.
Náš návrh projektant vyslechl a zahrnul do výpočtů. Vatu Isover tloušťky 14 cm řemeslníci vložili mezi dřevěné hranoly upevněné na zdi. Mezi tepelnou izolací a obkladem v podobě falešného roubení byla ponechána mezera zhruba 3,5 cm. Obklad je zhotoven z fošen o tloušťce 3,2 cm. Na sokl jsme použili extrudovaný polystyren tloušťky 12 cm. V interiéru přišla nad sádrokartonové stropy parozábrana a vata firmy Knauf insulation Unifit 035 o tloušťce 36 cm.
Po zaizolování domku a všech úpravách byla vycházející tepelná ztráta 6,5 kW. To vše počítáno při venkovní teplotě –15 °C, vnitřní +20 °C a teplotním spádu 50/40 °C (teplota vody vycházející z tepelného čerpadla do radiátorů / teplota vracející se z radiátorů zpět do tepelného čerpadla, ve kterém se znova ohřeje na 50 °C).
Přízemní dům z ytongových tvárnic má vytápěnou plochu 111 m. Půda je nepochozí s vazníky. V podlaze je izolace (ze čtvrtiny 10 cm polystyrenu, v další části domu je pouze 5 cm).
Chytřejší než jsme čekali
Ze začátku nás firmy varovaly, že budeme muset vyměnit stávající radiátory za nové s větší plochou výhřevnosti, což se nakonec po výpočtu tepelných ztrát nepotvrdilo. Plánované zateplení a další úpravy se ukázaly natolik dobré, že radiátory jsme v polovině domu měnili dokonce za menší, ostatní zůstaly stejně velké. Do obývacího pokoje byl k velkým proskleným dveřím umístěn navíc podlahový konvektor.
Před montáží čerpadla bylo nutné oslovit dodavatele elektřiny, zda je možné náš záměr provést a pořídit si vybraný typ čerpadla. Ten na základě vyplněného formuláře firmou Carrier provedl v místě měření. Jelikož Vzhledem k tomu, že se dům nachází na kraji obce, kde hrozí občasné výpadky elektřiny a poklesy napětí v síti, bylo nám doporučeno čerpadlo třífázové. Sice o něco dražší, ale s větší kapacitou, takže je možné napojit i vytápění bazénu (který zatím nemáme) nebo dokonce i dalšího domečku.
Víme, že tak silné nebylo potřeba (příkon pohonu je 3,6 kW a výkon 15 kW), avšak podle odborníků to nešlo jinak. Tento typ tepelného čerpadla (XP ENERGY 80AW/38AW) dokáže vodu na výstupu nahřát až na 60 °C (za podmínky, že okamžitá spotřeba tepla nepřevyšuje jeho výkon) a energii je z něj možné odebírat až do mrazu –25 °C.
Kam s ním?
Možností, jak čerpadlo zapojit, kam umístit vnitřní a kam venkovní jednotku i jakých funkcí využívat, bylo mnoho. Venkovní jednotku lze instalovat těsně k domu i dále od něj, případně i na střechu – to ale v našem případě nešlo. Za domem a na jedné jeho straně je svah, lemovaný žulovou zdí. Při umístění venkovní jednotky k domu by zůstal pouze malý prostor na průchod. Navíc kondenzační voda, která vytéká z výměníku čerpadla, by se stahovala pod dům. Proto jsme se rozhodli dát jednotku čtyři metry od domu na místo, kde pohledově nikomu nevadí a případným hlukem, zvláště v nočních hodinách, nikoho neobtěžuje.
Venkovní jednotka byla namontována na betonový základ (se sklonem 5°), od něhož byla vyhrábnuta strouha hluboká 80 cm pro potrubí. Odvod kondenzační vody je sveden ze svahu pryč od stavení.
Ohřev vody
Nastala otázka, jak ohřívat užitkovou vodu. Firma nabízela akumulační nádobu, ale její cena nám připadala vysoká. Rozhodli jsme se pro koupi 200litrového bojleru za cenu 5x nižší a pro způsob ohřívání vody elektřinou. Propočet ukázal, že se tato varianta vyplatí i tehdy, že bychom bojler za pár let vyměňovali za nový. V případě pořízení nádrže by se nám však vložené finance nikdy nevrátily. Kdo chce, může celý systém doplnit ještě solárními panely, které s ohřevem vody pomáhají, ovšem vyžadují další investice.
Potěšitelné platby
Čerpadlo i s bojlerem (obojí pořízeno v akci) a s veškerým připojením na stávající teplonosné rozvody po odečtení státní dotace (bez ní a akce by to bylo podstatně více) vyšlo na 115 000 Kč. Tato částka odpovídá necelým sedmi rokům vytápění plynem v předchozím bytě. Dnes platíme za jistič 481 Kč, máme dvoutarifní sazbu elektřiny pro celou domácnost. Dvacet dva hodin denně fungují veškeré elektrospotřebiče za 2, 20 Kč/kWh. Zbylé dvě hodiny platíme 2,49 Kč/kWh.
Pro případ výpadku elektřiny máme v záloze krbová kamna s odpovídajícím tepelným výkonem. Ta lze používat i při zapojeném tepelném čerpadle. Termostat v interiéru automaticky hlídá teplotu – pokud je vyšší, odstaví tepelné čerpadlo. Pak si lze vychutnávat krásu a romantiku plápolajícího ohně.
Maximální spokojenost
Tepelné čerpadlo splnilo všechny naše představy. Montáž byla velmi snadná a rychlá, komplikace žádné nenastaly. Hlučnost venkovní jednotky nijak nenarušuje život v domě ani u sousedů. Ovládání je díky srozumitelným symbolům a jen pomocí několika tlačítek jednoduché. Je možné i dálkové ovládání telefonem nebo počítačem. Volbu firmy hodnotíme jako dobrou. Jen jedna připomínka – venkovní jednotku bychom uvítali v jiné barevnosti než bílé, například v hnědé, aby lépe zapadla do zahrady.
Tímto způsobem vytápění jsme ušetřili i spoustu místa v domě, z prostoru pro ukládání uhlí je dílna a zázemí pro různé věci. Co dodat? Doma je teplo a čerpadla si všimneme jen ve chvíli, kdy na něj spokojeně mrkneme.
www.carrierpm.cz, www.vzduch-voda.cz
TEXT: Lucie Dvořáková a Zdeněk Liberda
FOTO: Lucie Dvořáková