U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

STŘÍPEK KE STŘÍPKU

Kategorie: Inspirace | Autor: IVA TVRZOVÁ

MOZAIKA JE DEKORACÍ, SLOŽENOU Z BAREVNÝCH KOUSKŮ KERAMIKY NEBO SKLA.

Jednoduchou mozaiku, jen ve světlejších a tmavších odstínech jedné barvy, známe například z keramických obkládaček do koupelny. Výtvarně pojatá mozaika vytváří z různobarevných kousků určitý dekor nebo obraz. Mozaika může pokrýt jakoukoliv plochu i předmět, může mít libovolné rozměry a velikost. Můžete si nechat vytvořit na stěně originální mozaiku podle vlastního námětu. Nebo si zkusíte poskládat malou mozaiku sami? Velkoplošná mozaika se uplatní na stěně i na podlaze. Kromě koupelny a kuchyně připadá v úvahu i hala nebo pokoj.

   Ještě širší využití má mozaika na nábytku a různých doplňcích. U nábytku nejčastěji pokrývá desky stolů, objevuje se na rámech zrcadel, na podnosech, květináčích, dózách, na podložkách pod hrnce apod. Ale lze jí ozdobit v podstatě cokoliv.

Mozaika ze čtverečků nebo nepravidelných tvarů

Ze čtverečků se dobře vytvářejí pravidelné linie a geometrické vzory, snadno se dodržují stejně široké spáry. Nepravidelné tvary střípků umožňují jakékoliv, i hodně složité vzory, ale jsou na uspořádání náročnější, hlavně na zachování zhruba stejně širokých spár. Lépe vypadá, když jsou kousky střípků zhruba stejně velké. Je také možné kombinovat pravidelné a nepravidelné tvary nebo klasické velké obkládačky doplnit jen částečně mozaikou.

***

JAK NA TO

* Malé keramické čtverečky na mozaiku lze koupit, nebo si je sami nařežeme z velkých obkládaček. Nepravidelné tvary získáme jednoduše tak, že obkládačku rozbijeme kladívkem nebo rozlámeme kleštěmi. Někdy se dají použít i střepy z nádobí, které mají hezký dekor, i když nejsou rovné. Při práci ale pozor na ostré hrany!

* Keramické dílky čtvercového tvaru můžeme dávat těsně k sobě, takovou mozaiku pak nespárujeme. Tento způsob se hodí pro výtvarné dílo, ne pro užitkový předmět, který musíme pravidelně čistit. V ostatních případech lepíme dílky mozaiky tak, že mezi nimi necháváme stejně široké spáry.

* Dílky lepíme na čistý podklad lepidlem na dlaždice. Po zaschnutí vyspárujeme tmelem na spáry. Asi po hodině povrch lehce omyjeme vlhkou houbou, abychom odstranili zbytky spárovací hmoty.

ZDOBENÝ KVĚTINÁČ

Podle připraveného vzoru lepíme jednotlivé dílky na květináč. Dodržujeme stejné spáry.

Druhý den rovnoměrně naneseme spárovací hmotu. Po hodině omyjeme vlhkou houbou.

I když jako začátečníci zvolíme jednoduchý vzor, květináče budou vypadat efektně.

O autorovi| TEXT: IVA TVRZOVÁ

Popisy k obrázkům

Taková mozaika se hodí na velkou stěnu

Pokrýt mozaikou plastický povrch je náročnější, výsledek ale stojí za to

I jednobarevná skládačka z velkých kusů keramiky má něco do sebe

Originálně působí jakoby nedokončená mozaika

Jednoduchý námět se uplatní na podlaze i horní desce skříňky

Ideálním místem pro mozaiku na nábytku je deska stolu

Jednoduché geometrické vzory se dobře skládají ze čtverečků

V mozaice z nepravidelných tvarů lze využít i střepy z nádobí s dekorem

Autor fotografií: FOTO: MPM QUALITY, SLOVART A ARCHIV

STŘÍPEK KE STŘÍPKU