Kdy volit epoxidy

Kdy je vhodné použít lepidla, která vytvrzují chemickou reakcí? Jak se orientovat v nabídce? Jak je to s míchacím poměrem? U epoxidů je správný výběr velmi důležitý.

Epoxidové plastelíny reagují po rozemnutí válečku s lepicí hmotou mezi prsty a poslouží k řadě oprav

 

Vytvrzení prostřednictvím chemické reakce nemusí u lepidel vždy probíhat až po smíchání dvou složek. Epoxidy a jim podobné materiály jsou nejznámnějšími „míchacími“ lepidly. Chemickou reakci však potřebuje k vytvrzení i vteřinové lepidlo, polyuretanová lepidla na dřevo a další, především nová a moderní lepidla. Tato lepidla vytvrzují třeba působením vzdušné vlhkosti či vlhkostí dřeva. Jiná lepidla využívají aktivátorů, nicméně všude probíhá reakce.

Epoxidová plastelína ALTECO má sice delší pracovní čas (30 minut), po vytvrzení (ca 3 hodiny) je však nesmírně odolná a pevná

 

Dvousložková lepidla

 

Epoxid (tekutý kov) s pracovním časem 30 minut. Tento čas by měl být na obale umístěn viditelně, abychom se mohli rychle rozhodnout

Jedná se především o epoxidy. K lepení jakých materiálů se tato lepidla používají? Nejčastější odpovědí jsou kovy. Ale nejsou to jen ty. Epoxidy snesou velkou zátěž ve smyku a v tahu, ale nejsou pružné. To již samo o sobě naznačuje, že s nimi můžeme lepit všechny tvrdé materiály, jako jsou kovy, plasty, dřevo či sklo. Samozřejmě lepí i kombinace těchto materiálů.

Při výběru správného epoxidového lepidla si musíme zvolit, zda chceme epoxid, kterým budeme lepit tzv. na přesno. To znamená téměř beze spáry. Ve spoji musí ovšem vždy zůstat alespoň 0,3 mm lepidla, aby byl spoj dostatečně pevný. Stažení spoje ve svěráku či svěrkou se v tomto případě vyhněte, protože by vytlačilo lepidlo ze spoje. Můžeme ovšem také potřebovat lepením zároveň vyplnit nějakou spáru či chybějící materiál. Zde použijeme epoxid s plničem. Nejčastěji se setkáme s ocelovým plničem. K dostání jsou ale i epoxidy plněné bronzem, mědí, apod. Jde o tzv. tekuté kovy. Jsou to materiály pastovitého charakteru, které vedou teplo, nikoli však elektrický proud.

Použijeme li balení ve dvoustříkačce, nesmí se nám při vytlačování dostat do nějaké složky vzduchová bublina

 

Pozor na čas

Dalším důležitým parametrem epoxidových lepidel je otevřená doba zpracování (pracovní čas). Je většinou viditelně uveden na obale, protože se i podle něj rozhodujeme o koupi. Tento čas může být od dvou minut až po hodiny. Záleží na tom, zda k sobě lepíme např. kamínek do prstýnku, kde stačí lepidlo namíchat, nanést, přiložit kamínek a hotovo. Zde není třeba nějak extra dlouhý čas. Jiné je to v případě, že lepíme vázu rozbitou na více kusů a musíme si pohrát s fixací. Jednotlivé díly dobře sesadit, podepřít, atd. A na to je třeba delší čas. V žádném případě tento čas neudává dobu, za kterou je lepidlo vytvrzeno. Obecně je to u epoxidů 24 hodin.

Něco jiného je manipulační čas. Tedy doba, za kterou můžeme rozebrat fixační nástroje a epoxid v lepeném předmětu nechat dozrát do funkční pevnosti, nejlépe už zmíněných 24 hodin. Obecně platí, že čím je kratší pracovní čas, tím se i zkracuje doba dosažení manipulační pevnosti. Na druhou stranu, epoxidy s krátkým pracovním časem, mají i nižší konečnou pevnost lepeného spoje. I ty „nejrychlejší“ epoxidy mají konečnou pevnost natolik vysokou, že bez problémů vyhoví ve většině případů domácích oprav a kutilských prací.

 

Jak správně míchat

Může se to zdát jednoduché, protože většina dostupných lepidel se míchá v objemovém poměru 1:1. Problém nastává u lepení drobných předmětů, na které nepotřebujeme moc lepidla. Při míchání malého množství lepidla se snadno splete míchací poměr a lepidlo nevytvrdne. Jak na to? Zbytek lepidla na míchací podložce jednoduše nevyhazujte před vytvrzením. Tak můžete snadno ověřit, zda lepidlo správně vytvrdlo.

Velmi oblíbené jsou i epoxidové plastelíny, se kterými se dobře pracuje a slouží k celé řadě oprav i ve vlhkém prostředí (sáknoucí odpady, radiátory, boilery, chladiče, vydrolené hmoždinky, uvolněné panty ve dřevěných zárubních, uražené schody). Dá se s nimi pracovat i při nízkých teplotách, nesmí však mrznout.

Náš tip

Směšovací nástavec

Systémy se směšovacím nástavcem (špičkou) jsou pohodlné. Vytlačujeme již správně namíchané lepidlo. Nicméně pro jednorázová, kutilská použití je to systém dost drahý. Nehledě na to, že se znehodnotí spousta lepidla, které po skončení práce zůstane v nástavci.

 

 

Kdy volit epoxidy