U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
TĚSTOVINY JSOU DIETNÍ!
Kategorie: Kuchyně | Autor: IVA TVRZOVÁ
TĚSTOVINY JSOU POPULÁRNÍ PŘEDEVŠÍM VE STŘEDOMOŘÍ. ITALSKÁ KUCHYNĚ ZNÁ NĚKOLIK DESÍTEK RŮZNÝCH TĚSTOVIN, KTERÉ POUŽÍVÁ PRO PŘÍPRAVU HLAVNÍCH JÍDEL, SALÁTŮ, MOUČNÍKŮ, JAKO PŘÍLOHU ČI ZAVÁŘKU DO POLÉVEK
Dříve se tvrdilo, že těstoviny nemají velkou výživnou hodnotu, zato se po nich tloustne. Dnešní poznatky jsou trochu jiné – těstoviny jsou zdrojem sacharidů, ale přitom mají nízkou energetickou hodnotu. Ovšem nesmíme si je polít tučnou smetanovou omáčkou nebo zasypat hromadou sýra, to by už dietní nebyly.
Průmyslově vyráběné těstoviny se připravují z pšeničné mouky a vody, někdy i vajec. Nejlepší je tvrdá pšenice – semolina (nerozvařují se), celozrnné druhy zas mají vyšší obsah vlákniny (dobré pro trávení). Těstoviny se dají koupit sušené nebo čerstvé, připravit si je můžeme i doma. Podle tvarů těstoviny dělíme na dlouhé, krátké a zavářky. Dělají se i barevné (přidává se špenát, červená řepa, houby) nebo plněné.
Při vaření počítáme zhruba na 100 gramů těstovin 1 litr vody. Vkládáme je do vařící se osolené vody a hned zamícháme. Zakryjeme a když se začnou opět vařit, pokličku sundáme. Správně uvařené těstoviny jsou pružné, ale ne rozměklé, tzv. al dente (na skus). Uvařené scedíme, zakapeme olejem a opatrně promícháme. Nejčastěji k nim připravujeme různé omáčky, masové a zeleninové směsi, chutnají i s ovocem, rybami či houbami, zapékáme je se sýrem. Přidat k nim můžeme téměř cokoli, bleskovou a dietní variantou je vmíchat do nich kousky nejrůznější zeleniny -dušené, sterilované i čerstvé, a lehce okořenit či pokapat kečupem.
Omáčka ze tří sýrů
125 g plísňového sýra (gorgonzola, niva), 60 g parmazánu, 125 g sýra ricotta, 175 ml smetany (na 500 g těstovin)
Plísňový sýr nakrájíme na drobno. Přidáme do hrnce se smetanou, nastrouhaným parmazánem a ricottou. Za stálého míchání zahříváme, až se sýry roztaví. Promícháme s uvařenými těstovinami, hodí se dlouhé i krátké.
Makarony s fenyklem a rozinkami
375 g makaronů, 500 g fenyklových řapíků, 45 g piniových oříšků, 2 cibule, 125 ml olivového oleje, 45 g rozinek, 500 g sýra ricotta, 250 g sýra mozzarella, máslo na vymazání (4 – 6 porcí)
Fenykl rozkrojíme podélně a pak nakrájíme na plátky. Ve vroucí osolené vodě jej uvaříme do měkka. Scedíme (vývar uschováme) a vychladlý fenykl nakrájíme na kousky. V předehřáté troubě na 190 °C opražíme do zlatohněda na plechu piniové oříšky. V pánvi na oleji osmažíme tenké plátky cibule, přidáme oříšky, rozinky, fenykl a promícháme. Odstavíme z plotny a po vychladnutí vmícháme ricottu. Ve vývaru z fenyklu, doplněném případně vodou, uvaříme makarony. Do máslem vymazané zapékací mísy dáme polovinu těstovin, na ně navršíme polovinu náplně s fenyklem, opět dáme těstoviny a navrch náplň. Povrch poklademe plátky mozzarelly. V troubě předehřáté na 180 °C zapékáme asi 15 – 20 minut, až se sýr roztaví a zhnědne.
Smetanové těstoviny s okounem a hříbky
120 g těstovin (široké nudle, mašle), 800 g filetů z okouna, 200 g hřibů, 250 g smetany, 150 g másla, 1 lžíce olivového oleje, svazeček bazalky, olej na smažení, bílý pepř, sůl (4 porce)
Houby nakrájíme na slabé plátky. Rybí filety lehce osolíme, opepříme a na vnitřní strany (bez kůže) hustě naklademe houby, aby se překrývaly. Svaříme smetanu s máslem. Uvaříme těstoviny, scedíme a dáme do smetany. Několik lístků bazalky si odložíme stranou, ostatní rozmělníme s olejem. Přidáme k těstovinám. Do horkého tuku na pánvi vložíme filety houbami dolů a asi 2 minuty pečeme, pak otočíme a 1 minutu dopékáme. Rybu s houbami a smetanové těstoviny dáme na talíř a ozdobíme lístky bazalky.
Těstoviny s bramborami
krátké těstoviny, brambory, anglická slanina, česnek, sýr, olivový olej, bazalka, sůl
Do osolené vařící vody dáme oloupané brambory, nakrájené na větší kousky, a vaříme asi 7 minut. Pak přidáme těstoviny (můžeme smíchat různé zbytky, které jsme doma našli) a vaříme ještě 8 – 10 minut. Ve větším kastrolu mezitím osmahneme na oleji do růžova na kostičky nakrájenou anglickou slaninu a několik stroužků česneku, osolíme a přidáme scezené brambory s těstovinami. Zamícháme, podle chuti přisolíme a přidáme nastrouhaný sýr (i různé zbytky z lednice). Promícháme, přidáme hodně bazalky, trochu olivového oleje a servírujeme. Chutná i vlažné.
Ravioly se strouhankou
2 balíčky raviol (plněné těstoviny, např. s masem, sýrem, houbami), 4 silnější plátky másla, 10 – 15 lístků šalvěje, strouhanka, sůl, parmazán (4 porce)
Uvaříme ravioly a scedíme je. V hrnci nebo na větší pánvi rozpustíme máslo, osolíme, přidáme šalvěj, trochu strouhanky a zpěníme. Přidáme uvařené ravioly, zamícháme a posypeme strouhaným parmazánem.
Těstoviny s tuňákem po sicilsku
250 g těstovin (krátké i dlouhé), olej, 3 – 4 stroužky česneku, konzerva tuňáka, svazek zelené petrželky, parmazán na posypání, případně na obměnu rajčata nebo 2 – 3 rybí očka (2 – 3 porce) Ve větším kastrolu zpěníme na oleji plátky česneku, přidáme tuňáka, zamícháme a přisypeme hodně petrželky, nasekané na drobno. Odstavíme z plotny a vmícháme uvařené těstoviny. Můžeme posypat trochou parmazánu. Obměny: tuňáka nahradíme sardinkami; s tuňákem přidáme i 2 – 3 rozmačkaná rybí očka; ještě před vložením tuňáka přidáme sterilovaná nebo nakrájená čerstvá rajčata, rozmačkáme je a za občasného míchání dusíme asi 12 minut.
ŠIKOVNÝ CEDNÍK
TIP!
Na cezení těstovin potřebujeme cedník větších rozměrů. To splňuje obdélníkové síto Idealisk. Kromě malých nožiček, na které je můžeme při cezení postavit, má také nastavitelné postranní úchyty, které podle potřeby vytáhneme a cedník pohodlně položíme přes dřez. Cedník má rozměry 34 x 23 cm, je z nerezové oceli, úchyty jsou potaženy plastem a stojí 199 Kč. Nebo můžeme na vaření těstovin použít speciální hrnec s vloženým sítem nebo děrovanou vložkou. Například série IKEA/365+ obsahuje hrnec a vložku ve velikosti 3, 5 a 10 litrů, vše z nerez oceli. Hrnce, které poslouží i samostatně, stojí od 399 do 799 Kč, děrované vložky od 199 do 349 Kč. Koupíte v OD IKEA v Praze, Brně a Ostravě. www. IKEA.cz
Popisy k obrázkům
Autor fotografií: FOTO: ISIFA