U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
Milí čtenáři,
Kategorie: Editorial | Autor: Martina Lžičařová
čerstvá zpráva z tiskových agentur říká, že české děti se mají dobře. Tvrdí to studie o životních podmínkách dětí v jedenadvaceti zemích, kterou vypracoval Dětský fond OSN – UNICEF. Ve srovnání se svými vrstevníky z dalších dvou desítek vyspělých zemí netrpí chudobou, je postaráno i o dobrou lékařskou péči a vzdělání.
Ve všech kategoriích si Česko vede relativně dobře, výjimkou jsou vztahy dětí s rodiči. V této oblasti skončilo Česko až devatenácté. Naše děti se cítí osamělé. Trpí nedostatkem komunikace a nezájmem dospělých. Prý pořád pracujeme, vyděláváme peníze a na své potomky nemáme čas. Uvítací otázka: „Co bylo dnes ve škole?“ to opravdu nezachrání, stejně tak „výzvy“: „Učíš se?“ nebo „A neseď pořád u toho počítače…“ Uvědomme si, že se nic nezmění, dokud jim nedokážeme nabídnout alternativní program, a také sebe. Jak doma během pracovního týdne, tak o víkendech a prázdninách, kdy s námi bývají na chatě nebo chalupě. Že se tam stejně jen nudí? Pokud nebudou mít do čeho „dloubnout“, bavit je to tam nebude. Někteří rodiče či prarodiče si myslí, že když děti mají svoje školní povinnosti, není třeba je víc zatěžovat. Je to právě naopak. I mimoškolní aktivity, ať už jde o zájmové kroužky, sport nebo pomoc při práci na chalupě, ovlivňují utváření životních postojů malého človíčka. Důležité je nenechat dítě napospas „volnému“ času (zjednodušeně by se dalo říct – zahálce), zároveň mu však nevnucovat nic, co by mu bylo bytostně nepříjemné. Pozor ale! Nejde o to, zavelet: „Vezmi si hrábě a dělej!“, ale přizvat je ke spolupráci. Vždyť můžeme hrabat spolu a při práci si povídat. Dítě by se nemělo cítit jako pomocná síla, ale jako parťák.
Jestli cítíte, že ve vztahu ke svým dětem máte rezervy, začněte měnit své zvyky bez odkladu. Další chatařsko-chalupářskou sezonu můžete například zahájit nákupem soupravy drobného ručního nářadí a pak sázet a sít spolu s malým kamarádem. A schválně – čí hrášek bude sladší?!
O autorovi| Martina Lžičařová, šéfredaktorka