Večery u ohníčku
Chybí vám v zahradě posezení u ohně? Už to nemusí být jen zahradní krb či klasické ohniště někde v trávě. Můžete si pořídit třeba přenosnou kovovou mísu na nožkách. A existují i další možnosti.
Večer strávený u ohníčku patří k rituálům mnoha chatařů a chalupářů. Jak pak by ne! Vždyť hru plamínků za doprovodu praskání hořícího dřeva s kulisou miliónů hvězd na obloze nenahradí žádná televize ani počítač. U ohně se dobře povídá,zpívá, ale i mlčí.
Tradiční kruhové ohniště bývá lemováno kameny a kolem něj stojí špalky či lavičky, které se dají podle potřeby přenášet dál či blíž k ohni. To ale není jediným možným řešením, jak pojmout posezení u ohníčku. Některým majitelům zahrad vadí vypálené zčernalé místo v trávě, které po uhašení ohně nevypadá hezky. Zatímco donedávna byl jedinou alternativou zahradní krb, dnes můžeme vybírat i z dalších typů venkovních topidel.
Přenosná topeniště
Zajímavé jsou například přenosné kulaté či čtvercové koše z kovových pásků a různé kovové mísy, které obvykle stojí na nízkých nožkách. Zatímco pod koši bývá pevná podložka, do níž se zachytává popel propadávající mezi pásovinou, v míse shořelé zbytky dřeva zůstávají. Tato ohniště se často dají doplnit roštem, takže fungují i jako zahradní gril. Některé typy jsou vybaveny drátěnou či plnou poklicí, která nejenže slouží k přikrytí topeniště (čímž brání rozfoukání popela do okolí), ale lze ji případně použít i jako větrolam.
Větším typem ohniště jsou kovové sloupy s komínkem, které mají tvar jehlanu či kužele. Komín bývá odnímatelný. Ve sloupovém ohništi se dá udržovat oheň i za deště, neboť komínek nedovolí vodě oheň uhasit, zvláště má-li stříšku.
Bezesporu atraktivně vypadají přenosná „kamínka“ s nízkou obdélníkovou základnou s drátěnými stěnami a sundavací kovovou stříškou s komínkem. Kromě toho, že budou příjemným zdrojem tepla, je možné je použít i jako gril, poté se nad oheň zasune rošt.
Aztécká kamna
Elegantním a praktickým doplňkem terasyu domu, pergoly, ale i plochy u altánu či bazénu jsou tak zvaná aztécká kamna. Jde o čisté, dekorativní polouzavřené topeniště, které má svůj původ v dalekém Mexiku. Plášť z terakoty, často stylově zdobený, vydává dlouho po rozhoření ohně sálavé teplo.
Ohniště zapuštěné či vyvýšené
Ten, kdo však nechce nic nového kupovat, může upravit stávající ohniště do kultivovanější podoby. Lze je trochu zapustit do země a po uhašení posledních žhavých uhlíků pak přikrýt poklopem – plechovým, dřevěným či betonovým -, takže je rychle uklizeno. Anebo se dá naopak obezdít pěknou nízkou kulatou či čtvercovou zídkou a ohníček pak umístit do výšky na vrstvu štěrku, aby byl pěkně na očích. Takové ohniště může být trvalou součástí terasy.
www.craftfield.cz, www.mountfield.cz, www.wgrills.cz, www.gepardo.cz
Tip
Klasické ohniště zpravidla nevypadá v zahradě příliš vábně, obvykle jde o vypálené místo lemované kameny. Můžeme je však lehce upravit za pomoci běžného materiálu do úpravné podoby.
Text: Martina Lžičařová, foto Thinkstock, Shutterstock a archiv firem