Proč kupovat plastová okna
Pro plastová okna mluví především cena a nulové náklady na údržbu. Proti nim pak jejich vzhled, který s tradiční venkovskou architekturou často nejde dohromady. Obojí je však trochu mýtus.
Punc nevkusu a nevhodnosti pro venkovské chalupy či starší domy získala plastová okna především v první polovině devadesátých let. Celá řada výhrad vůči nahrazování tradičních typů dřevěných oken plastovými výlisky byla na místě, především kvůli příliš masivním rámům v nepoměru k příliš tenkým dělicím mřížkám skel, navíc často zdobeným různými zlatými či stříbrnými lištami a dalšími doplňky v duchu „podnikatelského baroka“.
Plastová okna rovněž trpěla a některá dodnes trpí bolestmi, které mohou výrazně popřít proklamovanou výhodu jejich nezničitelnosti. Některým nešťastným majitelům se kvůli nesprávně provedené montáže po čase zkroutila, nekvalitní plast měnil kvůli působení povětrnostních podmínek vzhled a barvu nebo praskal a zvětrával. Jakékoli poškození přitom znamenalo nutnost kompletní výměny okna, protože plastové komorové rámy v podstatě nejde nijak opravit. V každém případě ne tak snadno jako dřevěná okna.
Proč tedy okna z plastů i přes všechny problémy získávají mezi stavebníky včetně majitelů rekreačních domů stále větší oblibu? Jednak proto, že se postupem času vyvinula technologie výroby těchto oken a postupem času výrazně vzrostla rozmanitost jejich nabídky i z hlediska designu a ztvárnění povrchových dekorů rámů. A také proto, že se lidé díky vzrůstajícímu množství poznatků a informací naučili vybírat na trhu plastových oken produkty, jejichž kvalita některá zmiňovaná rizika zásadně sníží.
Opravdu jsou levnější?
Už od doby, kdy se plastová okna objevila na českém trhu poprvé, funguje při rozhodování mezi plastem a dřevem několik oblíbených argumentů. Především na první pohled výhodný poměr ceny a „výkonu“ odvozovaný zpravidla od výrazně nižší ceny oken z plastu oproti oknům ze dřeva či lepených dřevěných profilů (eurooken). Nejlevnější plastová okna mohou vyjít za určitých podmínek až o polovinu levněji než standardní tovární dřevěná okna. A to nemluvíme o dřevěných oknech vyráběných na míru a na zakázku nebo dokonce o replikách, u nichž se počítá i s napodobením původních řezeb a dekorů. K tomu se pak přidá argument o nulových nárocích na údržbu, zdánlivě nekonečné trvanlivosti plastu a menší zátěži konstrukce domu díky nižší váze oken. Pokud tedy udělá stavebník určitý kompromis s tradičním vzhledem a proporcemi oken ze dřeva, je rozhodnuto.
Jenže s výhodami plastových oken to není tak jednoduché. Všechny uvedené mohou platit, ovšem jen za určitých podmínek. Tou první je nutnost udělat kompromis s požadavkem na co nejnižší cenu. Od plastových oken neznámých výrobců za polovinu ceny oken dřevěných opravdu nelze čekat zázraky co do vzhledu ani kvality. Symbolem této „rizikové“ kategorie bývala především plastová okna z Polska nebo Číny, ale bylo by nefér označovat za nekvalitní veškerou produkci oken z těchto zemí. Chcete-li se tedy dostat na co nejnižší cenu, klidně vybírejte i okna v hobbymarketu nebo z výhodných nabídek skladových kusů v e-shopech, ale zajímejte se o materiál, vnitřní konstrukci, způsob těsnění skel, jejich počet a rozměry rámu. A pokud budou informace nejasné či rozporuplné, raději se nákupu vyhněte.
Skutečně kvalitní plastová okna mohou být ještě pořád levnější než například eurookna, ale rozdíl zpravidla nepřesáhne deset procent. Tady už však stojí při porovnávání nákladů a návratnosti za úvahu další faktory. Za kvalitní plastová okna zaplatíte víc, ale zpravidla ne víc než za okna dřevěná, nemluvě například o skvělých, ale drahých oknech hliníkových.
Přistoupíte-li ovšem u plastu na cenu srovnatelnou se dřevem, můžete už vybírat v kategorii značkových výrobků nejvyšší kvality a získáte mnohem širší nabídku proporčně vyvážených a designově zajímavých oken vybavených často povrchovými dekory z fólií v odstínech i struktuře dřeva nebo vyrobených z bílého nebo šedého plastu s garantovanou stálobarevností. Kvalitní plastová okna by měla mít dostatečně stabilní konstrukci profilů, což lze mimo jiné vyčíst z řezů rámů, které ukazují vnitřní uspořádání a rozložení nosných prvků v dutině profilu.
Předejdete-li dostatečně promyšleným a informovaným nákupem riziku nestability konstrukce či degradace plastu kvůli UV záření a nesouladu oken s vnějším vzhledem domu, můžete pak v průběhu dalších let ocenit některé jejich nenahraditelné výhody.
Co je na nich dobrého
Dřevěné okno je prověřeno po staletí a je jasné, co od něj čekat. Aby vydrželo několik desítek nebo i stovek let, musí být vyrobeno z kvalitního a dostatečně vyzrálého dřeva a vyžaduje pravidelnou obnovu nátěru. Což je pracné a nákladné. Eurookna řeší problém stability dřeva, mohou být i kvalitněji impregnovaná do hloubky, ale po čase budou rovněž vyžadovat obnovení laku či nátěru. Čím déle budete s údržbou váhat, tím to nakonec bude náročnější.
Plastová okna žádnou obnovu nátěru nevyžadují. Jejich trvanlivost samozřejmě dosud nemůže být prověřena staletími, ale v řádu desítek let už v praxi vyzkoušena jsou. Hloubkově probarvené plasty by měly být stálobarevné, případná oprava povrchové dekorativní fólie (imitující barvu i strukturu dřeva) je technicky řešitelná například při mechanickém poškození, ale působení klimatických podmínek její kvalitu pravděpodobně příliš neovlivní.
Problému zvětrávání či praskání plastových rámů lze nejúčinněji čelit nákupem kvalitních výrobků s jasnými podmínkami záruky. Některé zdroje uvádějí, že okna v tmavších odstínech mohou být náchylná k vyšší tepelné rozpínavosti. Chcete-li tedy okna s tmavším povrchovým dekorem nebo v tmavším probarveném plastu, je nutné zohlednit tuto možnost dilatace při montáži oken do stavebních otvorů.
Kdy jsou ještě lepší
Jednou z výhod plastových oken je jejich nižší hmotnost, díky které pak tato okna méně zatěžují konstrukci domu. Tato vlastnost může mít praktický význam při osazení oken do lehčí dřevostavby, například na chatu.
Kombinací různých konstrukčních „vychytávek“ lze u plastových oken docílit i vynikajících tepelně izolačních parametrů. Například zasklení trojsklem nebo čtyřsklem s použitím kvalitních plynů pro výplně mezi skly může podstatně snížit tepelné ztráty.
Izolační dvojsklo sestává ze dvou jednoduchých tabulí skla. Mezi ně se vkládá distanční rámeček různé šířky. Do rámečku se vkládá vysoušecí prostředek (silikagel), který absorbuje vodní páry z meziskelního prostoru. Trvale pružný tmel po obvodu izolačního dvojskla a rámečku utěsňuje meziskelní prostor a zabraňuje pronikání vlhkosti. Kombinace různé síly skla a šířky distančního rámečku ovlivňuje tepelně i hlukově izolační vlastnosti dvojskla.
Izolační trojsklo sestává ze tří tabulí skla, jinak je jeho konstrukce v principu shodná s izolačním dvojsklem. Výhodou izolačního trojskla je ještě lepší tepelná a zvuková izolace. Trojsklo je však těžší, navýší hmotnost okenních křídel a to má za následek větší namáhání kování.
Okna s dvojskly propouštějí do interiéru více slunečního záření, izolační okna s trojskly naopak propouští méně tepla ven. Při nákupu tedy zvažte výhody jednotlivých řešení a při volbě většího počtu skel vyberte okna se zárukou konstrukce, pro kterou nebude zvýšená zátěž problém.
Roli hraje i kvalita distančních rámečků. Meziskelní rámeček by měl mít nízkou tepelnou vodivost. To zajistí, že od vnější studené tabule nebude přes rámeček ochlazována vnitřní skleněná tabule. Ve starších typech oken byly meziskelní rámečky vyráběny z hliníku, který ale díky vyšší tepelné vodivosti vykazoval horší vlastnosti. U takových oken se pak často v okolí krajů, zejména v dolní části objevuje vlhký pásek, kde se i může tvořit plíseň.
V současné době se používá několik typů tzv. teplých meziskelních rámečků, které ale vykazují dobré tepelně izolační vlastnosti. Nejkvalitnějším řešením je rámeček swisspacer z hmoty se skelnými vlákny, kterou pokrývá tenká fólie, která zabraňuje pronikání vlhkosti a úniku plynu z meziokenní výplně a dobře k ní přilnou těsnicí tmely. Vzhledem k uvedeným rozdílům je tedy důležité brát materiál distančních rámečků při nákupu v potaz a využít výhod nejmodernějších výrobků.
Sledujte novinky
Technologie výroby i design plastových oken se neustále vyvíjejí. Zajímavým trendem je například využití nejlepších vlastností plastu, dřeva či kovu v konstrukci jednoho okna. Příkladem může být systém Eforte Fusion od firmy Inoutic. Jde o okenní profil z PVC, dřeva a hliníku, který podle výrobce přináší zcela nové možnosti na trhu plastových oken. Na plastové okno se umístí z vnitřní strany dřevěný kryt, z vnější pak může být okno zakryto hliníkovým krytem. Tím je dosaženo kombinace vynikajících tepelně izolačních hodnot plastového okna s přírodním vzhledem dřeva a originálním designem hliníku na venkovní fasádě.
Výrobek může sloužit jako příklad nového trendu a reakce výrobců oken na poptávku po kombinaci výše uvedených předností plastových oken s exkluzivním vzhledem a progresivním designem, což se dříve až tak úplně nedařilo.
Inoutic u profilu Eforte Fusion zdůrazňuje, že lze použít i druhy dřeva, která jinak nejsou vhodná pro výrobu oken, jako je například javor, jasan nebo buk. Výhodou je také to, že dřevěný obklad je možné nainstalovat až dodatečně. Nejvhodnější druh dřeva tedy lze vybrat podle stylu zařízení interiéru. Standardem jsou u těchto profilů i výborné tepelně izolační parametry, které je možné posílit dodatečnými izolačními prvky či trojím prosklením.
Text: Richard Guryča
Foto: Petr Živný, archiv firem a Shutterstock