U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
DÁREK VE SKLE BALENÝ
Kategorie: Vánoční dárek – speciál | Autor: MARIE RUBEŠOVÁ
Ve Znovínu Znojmo o svých produktech hovoří jako o „vínech hrdých na svůj původ“. A tak vás dnes zveme na procházku vinicí Šobes. O jejích plodech to platí dvojnásob.
Vinice s podivným jménem Šobes, vzniklým ze starého místního názvu pro nerovné a vysekané pole, patří k nejstarším na Znojemsku. Byla osázena révou už počátkem našeho letopočtu. Ve skalách nad vinicí jsou dodnes patrné koleje vyklepané těžkými povozy, sjíždějícími k dyjskému brodu.
Královna si nechala dolít
V průběhu staletí získalo víno vypěstované na terasách svahu vinné hory nad Dyjí takový věhlas, že si našlo cestu do nejlepších vídeňských restaurací a dokonce i na císařskou tabuli. Ostatně královští hosté oceňují kvalitu vína ze Šobesu dodnes. Navzdory přísnému protokolu, který pomazaným hlavám takové extravagance nedovoluje, nechala si britská královna Alžběta II. při loňské návštěvě naší republiky u stolu podruhé dolít ze stejné láhve!!! Bylo to Rulandské šedé, ročník 1993, právě ze Šobesu.
Když jsme u královských vzpomínek -nabízí se říci, že i tato viniční trať je králem mezi moravskými vinicemi. Proč vlastně? „Půda je zde značně kyselá a v hroznech se ukládá větší množství fosforečnanů, které vínu dávají osobitý charakter,“ vysvětluje ing. Pavel Vajčner, generální ředitel Znovínu Znojmo, a. s., které těchto unikátních 11 hektarů patří. „Svah je obrácen k jihu až jihovýchodu, takže zachycuje maximum slunečních paprsků. Přitom z Českomoravské vysočiny sem vanou vlny chladného vzduchu zpomalující zrání. V kombinaci se sluníčkem způsobí, že se v hroznech hromadí mnoho aromatických látek.“ Všechno zkrátka hraje této vinici do noty. Prospívá jí i fakt, že leží v Národním parku Podyjí, chráněná před průmyslovými exhalacemi.
Le terroir znamená víc
Vinařský výraz „terroir“ (čti teroá) pochází z francouzštiny. Často se nesprávně překládá jako „půda“. Jde však o souhrn faktorů, působících na způsobilost konkrétního území vhodného pro pěstování révy vinné. Ty, o nichž rozhodl stvořitel, jsme již připomněli. Terrior však znamená víc. Je to i podíl, jenž k onomu geologickému a mikroklimatickému přidávávají tradice pěstování a člověk.
Mezi znalci je pojmem právě viniční trať Šobes, jejíž terroir je jedinečný. Rulandské šedé – výběr z bobulí, ročník 2005 -z této vinice získalo letos zlatou medaili na mezinárodní soutěži vín TERRAVINO v Izraeli. Vynikající hodnotu však mají i další polohy, z nichž zpracovává Znovín hrozny. Připomeňme viniční trať Staré vinice v Havraníkách, Weinperky u Miroslavi, viniční trať U Tří dubů u Stošíkovic nebo krásnou polohu Stará Hora u Horních Dunajovic. Tam všude se rodí vína hrdá na svůj původ. *
Popisy k obrázkům
Autor fotografií: FOTO: KAMIL VARCOLLER