U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

CHATA VE VÍRU PROMĚN

Kategorie: Návštěva | Autor: PAVEL VESELÝ

O chatě, kterou dnes navštívíme, jsme už před lety psali (v č. 7/2001). Proč se k ní vracíme? Abychom ukázali, že i chata je živý organizmus.

   Organizmus, který se časem mění nejen nově natřeným plotem, ale často i svou vnější podobou a změněnou dispozicí. Chata na Kokořínsku manželů Zdislavy a Ladislava právě takovou změnou prošla.

   Malé chatě už před lety přibyla veranda s terasou a přístavek s obytným prostorem. Nedávno se dočkala další, výrazné přestavby i proměny interiéru.

Chata na bydlení

„Pořád ji vnímáme jako chatu, ale během doby se nám vtírala myšlenka, že bychom ji chtěli proměnit v malý domek na trvalé bydlení. Trávili jsme zde stále víc času, po víkendu jsme zůstávali do pondělního rána a jezdili odsud rovnou do zaměstnání. Je tady teplá voda, lednička, pračka, veškeré potřebné vybavení i oblečení, takže jsme si vlastně vytvořili dvě domácnosti,“ vysvětluje Ladislav.

   Jeho žena zatoužila zvýšit střechu a vytvořit pod ní velký obytný prostor. Tak se do toho pustili. Zároveň zrušili terasu nad verandou. Zdislava to komentuje: „Je nesmysl sedět s odpolední kávou na terásce v patře a dívat se do korun stromů, když můžeme být přímo na zahradě u lesa. Další zásadní změnou byla přístavba ložnice, která je obrácena svou kratší stranou na východ. Poprvé v životě máme postaveny postele takových způsobem, že ráno vidíme vycházet slunce. To se každému nepodaří!“

Nezapomněli na zateplení

V souvislosti s novou střechou a vytvořením rozlehlého podkrovního pokoje se vtírá otázka, jak pamatovali na jeho zateplení. „Je to velmi inspirativní prostor, ve kterém velmi rádi pobýváme v létě i v zimě. Proto jsme dbali na řádnou izolaci, abychom se tam o prázdninách neupekli a v zimě nezmrzli. Základem je vrstva minerální vaty, ovšem jinak jsme dali na zkušenost a řemeslnickou zručnost truhláře od Mělníka, který prováděl většinu prací. Kromě toho nám vyměnil všechna okna, která vyrobil na míru. Tím došlo také ke sjednocení vnějšího vzhledu domečku a současně se tím snížily tepelné ztráty.“ V předchozím období měli v kuchyni kamna na dřevo, která vytápěla prakticky celý prostor. Ten se ale zvětšil, a možná se zvýšily i nároky na tepelnou pohodu, takže kamna putovala do obývacího prostoru, spojeného čtyřmi schůdky s kuchyní.

   „Teplý vzduch samozřejmě stoupá vzhůru, takže prohřívá jak prosklený odpočinkový kout, tak celou kuchyni. Na přitápění v koupelně, ložnici a v obytném podkroví jsme instalovali elektrické topné panely s akumulací. Jsou řízeny termostatem a dají se naprogramovat, takže i v mrazivých dnech přijíždíme do zavlaženého prostoru.“

Město versus venkov?

Dalo by se říct, že manželství psychologa a filoložky vyžaduje typicky městský způsob života, nabízející rychlé nakupování, dokonalou technickou vybavenost domácnosti, blízkost kulturních příležitostí. Přesto oba říkají, že by v malé obci čtyřicet kilometrů za Prahou nejradši zůstali natrvalo. Nic jim tady totiž nechybí. Majitelka chaty se svěřuje: „V paneláku na sídlišti žijeme sedmnáct let a skoro nikoho v něm neznáme. Sem jezdíme deset roků a známe ve vsi skoro všechny, kromě toho jsme získali několik nových známých a přátel v blízkých obcích a v městečku. U jedné paní máme uskladněny brambory, od druhé kupujeme králičí maso…“

   A Ladislav doplňuje: „Poznali jsme okolní krajinu, něco si o ní přečetli a hlavně ji prochodili vlastníma nohama. Pobyt zde nám umožňuje dělat běžnou manuální činnost na zahradě nebo třeba chystat dřevo na topení v zimě, ale bereme si sem na víkendy i svou práci, můžeme se připojit k internetu nebo mailovat. V tomto životním stylu, kdy můžeme spojit pohyb a pobyt v přírodě s duševní prací, jsme nalezli velké zalíbení.“

Popisy k obrázkům

Celkový pohled na jižní stranu domku s přistavenou ložnicí

Tak vypadá chata od vstupní brány

Zahradě, skalce a drobným sukulentům se věnuje především paní domu

Zahradní domek slouží jednak jako prostor pro jízdní kola a nářadí, ale také jako jakási „trucovna“ pro Ladislava

Odpočinkovou místnost „čajovnu“ spojují s kuchyní čtyři schody

Čajovnu, v níž se dobře povídá s přáteli, prosvětlují tři veliká okna, která nabízejí výhled do zeleně

Odpočinkový kout obytné části kuchyně s bydlištěm jezevčíka Bodryka

Nová přístavba ukrývá ložnici s oknem na východ

Podkroví dnes nabízí místo pro odpočinek, pracovní kout i spaní pro hosty

Drobné radosti v podobě ozdobného skla na okně

Autor fotografií: FOTO: AUTOR

CHATA VE VÍRU PROMĚN