U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
Milí čtenáři,
Kategorie: Editorial | Autor: Martina Lžičařová
Dušičky jsou neodvratným důkazem, že léto (včetně toho babího) skončilo a že nás čeká v tomto roce už jen posledních pár měsíců. Kdybych byla malířkou, nakreslila bych listopad a prosinec jako dvojici strejců, zachumlaných od hlavy až k patě do teplých kabátů, ale zatímco ten „martinovský“ by s čepicí na uších ještě cosi dělal na zahradě, strejc Prosinec by se tajemně usmíval, seděl by u kamen a nedělal nic. Maximálně by louskal ořechy.
Do prosince je ale daleko. Máme před sebou třicet listopadových dní, které se na chatách a chalupách dají zdárně využít. Pokud nenapadne sníh, dokončíme prořezávku stromů, uklidíme listí na zahradě, zryjeme záhony, instalujeme bezpečnostní zařízení, vypustíme vodu z čerpadla, ale také ji vylijeme z plechových konví a zahradních hadic. Některé choulostivé dřeviny pečlivě zabalíme do papíru nebo bublinkové fólie, aby v zimě nepomrzly, na keříky růží nakopčíme listí.
Kupodivu práce okolo chaty nebo chalupy je v předposledním měsíci v roce pořád dost. Pro chlapy i ženské. Ale abych nemluvila jen o tom, co je nezbytné, připomenu, že pobyt na venkově má být spjat i s potěchou duše a oka. Šikovné chalupářky můžou zkusit uvít dekorativní věnec ze stálezelených větviček nebo nasušených rostlin a pověsit jej na venkovní dveře. A dovnitř, do stavení, aby to hezky vonělo, ušít polštářek vyplněný levandulí. Ostatně Iva Tvrzová pro vás na tohle téma pro inspiraci připravila hned tři „navoněné“ stránky.
Většina těch ostatních z čerstvého Chataře chalupáře je ale nachystána pro mužské duše. Především pro takové, co rády něco kutí v dílně. Jsem si jista, že po přečtení Speciálu můžou naši čtenáři začít uvažovat nad seznamem pro Ježíška. A zasnít se, zda si přát horkovzdušnou pistoli nebo radši přímočarou pilku… Pro nerozhodné mám potěšující zprávu: v prosincovém vydání bude tipů na vánoční dárek ještě víc!
O autorovi| Martina Lžičařová, šéfredaktorka