U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
PODZIMNÍ RUBÍNY
Kategorie: Styl | Autor: MARTINA LŽIČAŘOVÁ
OBJEV PODZIMNÍ ČERVENĚ V ZAHRADĚ JE POKAŽDÉ VZRUŠUJÍCÍ UDÁLOSTÍ. NEJDŘÍV SE TEPLÝMI TÓNY ZBARVÍ JEN OKRAJE NĚKTERÝCH LISTŮ, POTOM ZAČNOU RŮŽOVĚT ŠÍPKY A JEŘABINY A PAK UŽ SE NEZADRŽITELNĚ ROZHOŘÍ BRONZ, KARMÍN I PURPUR VE VĚTVÍCH, V TRÁVĚ, NA ZÁHONECH I ZA PLOTEM.
Jedna stará pranostika říká, že říjen na jednom konci ještě hřeje, ale na druhém již mrazí. Kéž by nám počasí dalo příležitost a my se mohli radovat z teplého, slunečného podzimu! Takového, co hraje barvami, co zužitkuje všechny sluneční paprsky na spředení zlatého či dokonce rudého kabátku.
Psychologové tvrdí, že červená je výrazem životní síly a aktivity. Proč si tedy energii očima „nenabrat“ do zásoby, když jí příroda dokáže přímo hýřit? A proč nabírat jenom očima, když si z procházky větev se zralými bobulemi můžeme přinést a dát doma do vázy, nebo si nasbírat plný košík plodů se zarudlými líčky.
Voňavé jablíčko
Bezesporu nejlepším a nejdostupnějším přírodním „rubínem“ je jablko. Vždyť jabloň snad nechybí v žádné zahrádce! Stačí se shýbnout do trávy, nebo naopak natáhnout do větví a uloupnout si voňavou porci vitaminů. Ty můžeme zužitkovat v kuchyni na stotisíc způsobů. Že si vybavíte jen štrůdl nebo kompot s kouskem citronové kůry? Jen si vzpomeňte na svoje babičky, ty to s jablíčky uměly. Kromě povidel do buchet připravovaly také jablečný ocet (prý se po něm výborně hubne) nebo k ovaru jablečný křen. A přebytky sušily na křížaly. My si ale připomeneme recept na pečená jablka.
Pro každého strávníka vyber jedno pěkné jablko, opláchni a osuš. Odstraň jádřinec, okvětí a stopku a pak jablíčko postav na čtverec alobalu s kouskem másla. Dutinu vyplň rozinkami namočenými v rumu, můžeš je přisladit a okořenit skořicí. Slupku potři máslem a pak alobal zvedni kolem jablka jako mističku. Všechny mističky naskládej na plech a upeč v troubě do měkka. Podávej k nim vanilkový krém nebo čokoládovou polevu a ozdob šlehačkou!
Šípkové korále
A když už jsme v kuchyni, posviťme si ještě na šípky. Víte, ono kančí je přece jen lepší se šípkovou omáčkou nebo zavařeninou než s knedlíkem a se zelím… Pro ingredience na přípravu omáčky do obchodu ale nechoďte, radši naplánujte výpravu k nejbližšímu růžovému keři. Někdo doporučuje trhat šípky pěkně červené zralé, jiný je nechá přejít prvním mrazem. Těžko říct, kdo má pravdu.
Pravdou ale je, že než z nasbíraných šípků vyrobíte zavařeninu, čeká vás pěkná piplačka. Každý „korálek“ se musí rozpůlit a důkladně očistit od chloupků a semínek. Takto připravené plody se v troše vody rozvaří s kouskem citronové kůry na kaši, ta se prolisuje, smíchá se se želírovacím cukrem a šťávou z citronu a znovu nechá svařit. Hotová zavařenina se pak dává do skleniček.
Kdo si po přečtení receptu naloží na talíř k masu radši zelí, může si nasbírané šípky navléknout na kus drátu a pak z něj vytvarovat třeba srdce. To pověsíte na vrátka nebo dveře na dva hřebíčky – do každého oblouku jeden. Každý, kdo k vám pak přijde na návštěvu už bude vědět, že je podzim a že je srdečně vítán!
Popisy k obrázkům
Delší slunečné počasí na přelomu září a října vybarví všechny bobule do zářivých barev
Japonský javor se v této roční době pyšní purpurovým olistěním
Voňavá jablíčka jsou doslova zásobárnami energie
Plody z vlastní zahrádky jsou chutnější než z obchodů, proto naučme děti, aby nad nimi neohrnovaly nos
Už se to nese! Pečená jablíčka plněná mletými ořechy a rozinkami s vanilkovou omáčkou… Kdo odolá?
Šarlatové plody např. hlohyně nebo skalníku vypadají jako maličké rubíny
Pilné „včelky“ si připraví pár dobrot na zimu
Drahokamy, posbírané v přírodě, si můžeme jen tak pro radost navléknout na kousek drátu a ozdobit jimi vrátka u chalupy
Autor fotografií: FOTO: ISIFA