U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

LABUŽNÍK JAN WERICH

Kategorie: Kuchyně | Autor: ANTONÍN TONY LINHART

KDO BY NEZNAL WERICHOVA CÍSAŘOVA PEKAŘE A PEKAŘOVA CÍSAŘE NEBO NESMRTELNÉHO ČOCHTANA Z DIVOTVORNÉHO HRNCE?

Dodnes zní slavné písně dvojice Voskovec a Werich, zhudebněné skladatelem Jaroslavem Ježkem. Mnozí lidé znají i hry Osvobozeného divadla – avantgardní předválečné scény. V televizi můžeme občas vidět jejich slavné předválečné filmy i ty pozdější, ve kterých už hrál Werich sám.

Herec Jan Werich (1905 – 1980) byl plný humoru, intelektuálních narážek a moudrostí. Někdy připomínal přetopený kotel, jen vybuchnout. Když někam vstoupil, bylo ho plno. Jeho zvučný hlas nemohl nikdo z lidí kolem přeslechnout.

   Miloval správně připravenou tureckou kávu, nepohrdl pivem ani vínem a zbožňoval irskou whisky. Byl takovým „fortelným“ labužníkem. Pořádné porce a žádné „serepetičky“. Byl vášnivým rybářem i myslivcem a nikdy nepohrdl obyčejnou, ale s láskou připravenou chalupářskou stravou. Sám byl chalupář a o to je nám bližší. Rozpočty následujících Werichových oblíbených pokrmů jsou pro 4 osoby.

Uzená kolena ve víně

2 uzená kolena, 1 l bílého vína, křen Kolena vložíme do pekáče, zalijeme vínem a přiklopené dusíme v mírně vyhřáté troubě. Občas kolena otočíme. Až se víno vydusí, měla by být kolena měkká. Pokud nebudou hotová, ještě podlijeme a dodusíme. Kolena podáváme horká, vykostěná, se strouhaným křenem.

Pečený pstruh s nádivkou duxelles

4 pstruzi, 60 g másla, 2 dl bílého vína, hladká mouka, sůl, pepř nádivka: 150 g šalotek, 150 g žampionů, 1 lžíce sekané petrželky, půl šálku strouhanky, 1 vejce, stroužek česneku, střik vína, olej, pepř, sůl

Vykuchané pstruhy osolíme, opepříme, pokapeme vínem a naplníme nádivkou: v misce promícháme jemně nasekané šalotky se sekanými žampiony, zakápneme olejem, přidáme utřený česnek, strouhanku, vejce a petrželku, dochutíme solí, pepřem a vínem a vše dobře promícháme. Vnitřky pstruhů zafixujeme jehlicemi nebo párátky, aby nádivka nevytékala. Pstruhy lehce obalíme v mouce, v pekáči rozehřejeme máslo, do něj vložíme ryby, podlijeme trochou bílého vína a dáme do vyhřáté trouby. Pstruhy pečeme dočervena až dohněda, aby měly chřupavou kůžičku. Raději je neobracíme a v případě potřeby mírně podlijeme zbylým vínem.

Šoulet paní Zdeny Werichové

1 menší mladá husa, 1/4 l husího sádla (nebo oleje), 4 velké cibule, 4 stroužky česneku, 1 l hovězího vývaru, 1 lžíce sladké papriky, 1 lžíce pálivé papriky, mletý pepř, zázvor, sůl, 1/2 kg zeleného hrachu, 1/4 kg rýže Hrách, namočený den předem ve studené vodě, uvaříme – jen tak, aby zůstal v celku. Husu rozdělíme na menší porce a opečeme je v hlubším pekáči. Během pečení přidáme cibuli a vše opékáme dohněda. Okořeníme rozetřeným česnekem, zázvorem, pepřem a solí. Nakonec přidáme papriky. Podlité hovězím vývarem ještě chvíli dusíme. Do tohoto základu vmícháme uvařený hrách (vodu z hrachu ponecháme na podlévání) a opranou rýži. Opět směs zalijeme vývarem a vodou z hrachu, zkontrolujeme ochucení a dáme zvolna dusit do trouby – pomalu a třeba i několik hodin. To šouletu jenom prospěje. Všechno musí být pěkně měkké a všechna voda se musí vsáknout. Pokud je třeba, podléváme při dušení i horkou vodou. Šoulet paní Werichová podávala vždy o Štědrém dnu dopoledním návštěvám. A těch bylo – Jiří Trnka, Karel Vlach, Miroslav Horníček, Ján Roháč a další.

Velhartická čočka

1/2 kg čočky, 200 g slaniny, 3 velké cibule, 2 lžíce sádla, sůl, pepř obloha: sladkokyselé okurky, smažená vejce, ohřáté uzeniny

Čočku prý vařila paní Werichová na chalupě, když byla téměř vymetená spíž. Několik hodin namočenou čočku uvaříme ve vodě tak, aby zůstala pěkně celá. V kastrolu na sádle rozpečeme na kousky pokrájenou slaninu, na ní osmažíme dorůžova cibuli. Přidáme uvařenou okapanou čočku, osolíme a opepříme. Lze přikyselit octem. Jan Werich požadoval k čočce hodně okurek, ostatní oblohou také nepohrdl.

***

TIP!

MÍSTO MAJONÉZY TOFUNÉZA!

Oblíbená majonéza a tatarská omáčka mohou být pro svůj vysoký obsah oleje a vaječných žloutků příčinou nadváhy a vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Zkuste proto jejich zdravější variantu – tzv. bezvaječné majonézy, jejichž základem je tofu -výrobek ze sójových bobů. Obsahují jen 12 % tuku! TOFUNÉZA se používá v kuchyni stejně jako majonéza: do salátů, studených majonézových omáček, dresinků. TOFUNÉZA TATARSKÁ OMÁČKA se podává k masům, vaječným pokrmům – jako klasická tatarka. Předností sójových výrobků je mimo jiné vysoký obsah fytoestrogenů, které výrazně snižují u žen obtíže v období menopauzy a riziko vzniku rakoviny prsu, přirozené množství vlákniny zlepšuje zažívání, zajišťuje lehkou stravitelnost. TOFUNÉZA určitě obohatí jídelníček všech příznivců zdravého životního stylu a zdravé výživy.

Popisy k obrázkům

Autor fotografií: FOTO: FRANTA PROVAZNÍK REALIZACE A STYLING: JANA VANĚČKOVÁ

LABUŽNÍK JAN WERICH